Connect with us

Dünya

Yeni Zelanda’nın çeyrek asırlık resmi büyücüsü işten kovuldu

Muhtemelen bir devlet tarafından atanan tek büyücü olan ve eski başbakanın ricasıyla göreve başlayan Yeni Zelanda Büyücüsü, hizmetlerini devam ettirdiği Christchurch’ün belediye meclisi tarafından işten kovuldu. Kentteki toplulukların çeşitliliğine ve zamanın gereklerine uymadığı söylenen Büyücü, son dönemde cinsiyetçi bulunan laflar etmişti.

Published

on

Yeni Zelanda'nın çeyrek asırlık resmi büyücüsü işten kovuldu

Yeni Zelanda’da 1990’larda devletin resmi büyücüsü atanan ve faaliyetlerini Christchurch kentinde devam ettiren Sihirbaz, işten çıkarıldı.
Christchurch Belediye Meclisi, Resmi Büyücü Ian Brackenbury Channell‘ın 1998’den beri devam eden ve yılda 10 bin 400 ABD dolarına tekabül eden sözleşmesini sonlandırdı.

1998’den beri toplam 258 bin 825 bin ödendi

Channell’a, Christchurch kentinin tanıtılması faaliyetleri kapsamında büyücülük, sihirbazlık yapması ve benzeri hizmetler sunması karşılığı yaklaşık çeyrek yüzyılda toplam 258 bin 825 bin ABD dolarına denk gelen miktar para ödendi.

‘Her zaman Christchurch tarihinin bir parçası olacak’

Belediye Başkan Yardımcısı Lynn McClelland, ‘atanmış resmi büyücüyü kovmanın, belediye meclisi için zor bir karar olduğunu, ancak kenti tanıtım ortamının artık değiştiğini ve çeşitlilik arz eden toplulukları daha fazla yansıtacak teklifleri finanse etmek istediklerini’ söyledi.

McClelland, tüm hizmetleri için teşekkür eden bir mektup gönderdikleri eski büyücüleri için “Her zaman Christchurch tarihinin bir parçası olacak”dedi.
İntikam büyüsü yapıp yapmayacağı merak edilen 88 yaşındaki Sihirbaz ise ‘belediye meclisinin hayal gücünden yoksun olduğu ve bulvarda latte içen bürokratları temsil ettiği’ karşılığını verdi.

Yeni Zelanda'nın çeyrek asırlık resmi büyücüsü işten kovuldu

Eski başbakan antetli mektup göndermişti

1976’da İngiltere’den Yeni Zelanda’ya taşınan, kamusal alanlarda sihirbazlık ve eğlence faaliyetleri gerçekleştirmeye başlayınca yetkililerin engellemesine maruz kalan, ama yetkilileri protesto eden halk tarafından sahiplenilen, 1982’de Yeni Zelanda Sanat Galerisi Yöneticileri Derneği tarafından yaşayan sanat eseri ilan edilen ve 1990’da dönemin Başbakanı Mike Moore’dan Yeni Zelanda Büyücüsü olma teklifi alan Channell’ın ehliyetinde bile ‘Büyücü’ yazıyor. Hatta hizmetleriyle TripAdvisor’dan 5 üzerinden 4 yıldızlı derece kazanmış durumda.

‘Başbakanın yetkinliğinin ötesinde olan alanlar size emanet’

Moore, resmi başbakanlık antetli mektubunda “Büyücülüğünüzün tüm ulusun emrinde olmaması beni endişelendiriyor. Bu nedenle Yeni Zelanda, Antarktika ve ilgili açık deniz bölgelerinin Büyücüsü olmanız konusundaki teklifimi acilen dikkate almanızı öneririm. Bunun bir başbakanın yetkinliğinin ötesinde olan büyü, kutsama, lanetleme ve diğer doğaüstü meseleler üzerinde etki yaratacağından şüphe bulunmamaktadır” diye yazmıştı.

Kraliçeye Hizmet Madalyası ile onurlandırıldı

O zamandan beri Christchurch’te sahne aldı, kuraklık sırasında Yeni Zelanda ve Avustralya’da yağmur dansı yaptı ve 2009’da Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth’in Doğum Gününü Onurlandırma etkinliklerinde Majestelerine Hizmet Madalyası ile ödüllendirildi. Ama aynı zamanda kadınlar hakkındaki tartışmalı yorumlarıyla da şimşekleri çekti.

Kadınlara dayak ‘esprisi’ bardağı taşırmış olabilir

Nisanda bir TV programında ‘kadınları sahtekar olduklarını söyleyerek kızdırmayı sevdiğini, kadınların paralı erkekleri elde etmek için türlü kurnazlık yaptığını’ söyleyen Sihirbaz, “Kadınları severim, onları her zaman affederim, henüz bir tanesine vurmadım. Bir kadına asla vurmayın çünkü çok kolay morarırlar ve bunu komşularına ve arkadaşlarına söylerler… ve o zaman başınız büyük belaya girer” dedi.

‘Eğlence şu anda dünyadaki en güçlü şey’

Artık resmi unvanını kaybeden Sihirbaz, kendisini Yüzüklerin Efendisi’ndeki Orta Dünya büyücüsü Gandalf’tan çok, şehre neşe katan bir maskara ya da şovmen olarak gördüğünü belirterek “Dünya her gün daha ciddileşiyor, bu yüzden eğlence şu anda dünyadaki en güçlü şey” görüşünü dile getirdi. İşten çıkarılmasının Christchurch’ün her yerinde boy ve sihir göstermekten kendisini alıkoymayacağını vurgulayarak “Fark etmez. Yine de devam edeceğim. Beni durdurmak için beni öldürmeleri gerekecek”diye meydan okudu.

Kaydadeğer göçmen nüfusu bulunan Christchurch 15 Mart 2019’da iki camiye düzenlenen saldırılarda 51 kişinin ölmesiyle sarsılmıştı.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kılıçdaroğlu: Saat 22.00'de önemli bir konu hakkında size bilgi vereceğim Kılıçdaroğlu: Saat 22.00'de önemli bir konu hakkında size bilgi vereceğim
Gündem13 dakika önce

Kılıçdaroğlu: Saat 22.00’de önemli bir konu hakkında size bilgi vereceğim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sevgili Halkım, Bu akşam saat 22.00'de önemli bir konu hakkında size bilgi vereceğim. Burada buluşmak...

AKP Sözcüsü Çelik İmamoğlu'nu hedef aldı: Restoranda, tatilde olmadığınız zamanda ortaya koyulan kriz yönetimi nedir? AKP Sözcüsü Çelik İmamoğlu'nu hedef aldı: Restoranda, tatilde olmadığınız zamanda ortaya koyulan kriz yönetimi nedir?
Gündem39 dakika önce

AKP Sözcüsü Çelik İmamoğlu’nu hedef aldı: Restoranda, tatilde olmadığınız zamanda ortaya koyulan kriz yönetimi nedir?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İstanbul'daki olumsuz hava koşullarına ilişkin, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi herkesi tedbire...

Özgür Özel'den Erdoğan'a: Ülkenin gerçeklerini perdelemek için linç kampanyalarından medet ummak bir acizlik göstergesidir Özgür Özel'den Erdoğan'a: Ülkenin gerçeklerini perdelemek için linç kampanyalarından medet ummak bir acizlik göstergesidir
Gündem1 saat önce

Özgür Özel’den Erdoğan’a: Ülkenin gerçeklerini perdelemek için linç kampanyalarından medet ummak bir acizlik göstergesidir

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyuna yansıyan “Gündemi belirleme konusunda güzel ivme yakaladık” sözlerine; “Tayyip Erdoğan,...

Bolu Dağı Geçidi'nde İstanbul yönü ulaşıma kapatıldı Bolu Dağı Geçidi'nde İstanbul yönü ulaşıma kapatıldı
Gündem2 saat önce

Bolu Dağı Geçidi’nde İstanbul yönü ulaşıma kapatıldı

Karayolları Genel Müdürlüğü, İstanbul-Ankara Otoyolu Bolu Dağı Geçidi Tünel İşletme Bölgesi'nde İstanbul yönünün geçici olarak ulaşıma kapatıldığını bildirdi.

AKP Grup Başkanvekili Turan'dan İmamoğlu'na tepki: 'Karda tuz, rakıda buz' böyle hayat mı olur? AKP Grup Başkanvekili Turan'dan İmamoğlu'na tepki: 'Karda tuz, rakıda buz' böyle hayat mı olur?
Gündem3 saat önce

AKP Grup Başkanvekili Turan’dan İmamoğlu’na tepki: ‘Karda tuz, rakıda buz’ böyle hayat mı olur?

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, kar yağışı sırasında Sarıyer'de bir balıkçıda yemek yediği iddia edilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)...

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar