Connect with us

Ekonomi

Yeni kıdem tazminatı ve emeklilik modeli geliyor

Tamamlayıcı emeklilik modeliyle kıdem tazminatlarında yeni bir dönem başlayacak. Modellerden biri yasalaşırsa çalışanın brüt ücretinin yüzde 3’ü her ay tamamlayıcı emeklilik hesabına aktarılacak. Yüzde 5.33 ise işveren sorumluğunda kalacak. İkinci model yasalaşırsa ya mevcut sistem tercih edilecek ya da işçi ve işverenin prim ödeyeceği yeni sistem.

Published

on

Yeni kıdem tazminatı ve emeklilik modeli geliyor
Reklamlar

Tamamlayıcı emeklilik modeliyle kıdem tazminatlarında yeni bir dönem başlayacak. Modellerden biri yasalaşırsa çalışanın brüt ücretinin yüzde 3’ü her ay tamamlayıcı emeklilik hesabına aktarılacak. Yüzde 5.33 ise işveren sorumluğunda kalacak. İkinci model yasalaşırsa ya mevcut sistem tercih edilecek ya da işçi ve işverenin prim ödeyeceği yeni sistem.

Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın açıkladığı tamamlayıcı emeklilik modeliyle, kıdem tazminatı konusunda da yeni bir dönem başlayacak.

Sosyal taraflarla tartışmaya açılan modellerde, 60 yaşa kadar fonda birikim yapılması öngörülüyor. İlk konut, evlenme, ağır hastalık gibi durumlarda ise bu yaştan önce sınırlı olarak çekim yapılması mümkün olacak.

Mevcut sistemde, her yıl için çalışanların brüt bir aylık ücreti kadar kıdem tazminatı hakkı oluşuyor. Ekonomi  yönetiminin çalışmalarını sürdürdüğü modellerde sistemin herkesi kapsaması veya tercihe bağlı olması seçenekleri üzerinde duruluyor.

‘Kıdem tazminatı hesaplarında biriken tutar 60 yaşında alınabilecek’

Kıdem tazminatı hesaplarında biriken tutarı çalışanlar 60 yaşında alabilecek. 60 yaşında hesapta biriken paranın yüzde 25’i peşin olarak alınabilecek, kalan tutar ise emeklilik gelirini artırmak için çalışanlara ek gelir olarak verilecek.

İlk konut, evlenme, ağır hastalık, işten çıkış durumlar ise istisnai olarak değerlendirilecek ve öncesinde ödeme yapılabilecek. Ama tutar burada sınırlı olacak. Örneğin ilk konut alımında biriken tutarın yüzde 10’unu çalışan çekebilecek.

Taraflar dinlenildi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da dün sosyal taraflarla biraraya geldi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un da yer aldığı toplantıya, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan katıldı. Toplantıda kıdem tazminatı ve istihdam kalkani paketi görüşüldü.

Birinci model zorunlu

Ekonomi yönetiminin üzerinde durduğu modellerden ilki yasalaşırsa bütün çalışanlar bu modele göre kapsam içine alınacak. Bu durumda zorunlu olacak birinci modelde, işveren her ay çalışanın brüt ücretinin yüzde 3’ünü ‘tamamlayıcı emeklilik hesabına’ aktaracak. Bu da yıllık bazda 11 günlük bir kıdem tazminatı hakkına denk düşüyor.

Kalan 19 günlük tutara denk gelen brüt maaşın yüzde 5.33’ü kadar tutar ise şimdi olduğu gibi aynı sistemle devam edecek ve ayrılık durumunda ödeme yükümlülüğü işverende olacak.

İkinci model seçenekli

İkinci model yasalaşırsa taraflara seçme şansı sunulucak. Ya şu andaki mevcut sistemin devamı tercih edilecek ya da yeni modele geçilecek. Bu yeni modelde işveren payinin yanı sıra, devlet payı da söz konusu olacak. İşçiler de prim ödeyecek.

Asgari ücrete kadar ücretler için işçinin primi ücretin yüzde 0.5’i kadar olacak. Örneğin iki asgari ücrete kadar olan bir ücret söz konusu ise, katkı payı yüzde 1.5’a kadar çıkacak. Asgari ücretin iki katından fazla olan ücretlerde ise, kesinti yüzde 2.5’a kadar çıkacak. Devlet de bir puan katkıda bulunacak.

Ekonomi

İşsizlik maaşı başvuruları bir yılda 2 kat arttı

Ülke genelinde 2019 Nisan ayında işsizlik maaşına 142 bin 90 kişi başvurdu, 2020 Nisan’ında başvuru sayısı 308 bin 968’e çıktı.

Published

on

By

İşsizlik maaşı başvuruları bir yılda 2 kat arttı
Reklamlar

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ın verdiği bilgiye göre nisan ayında, işsizlik maaşı başvuruları geçen yıla göre iki kat arttı. İş-Kur rakamlarına göre, Antalya’da geçen sene nisan ayında 4 bin 351 kişi işsizlik maaşına başvurdu. Bu yıl aynı dönemde ise başvuru sayısı dört kat artarak 17 bin 431 kişiye yükseldi.

Ülke genelinde 2019 Nisan ayında işsizlik maaşına 142 bin 90 kişi başvurdu. İşten çıkarmanın yasaklandığı 2020 Nisan ayında başvuru sayısı 308 bin 968’e çıktı. Budak, “İktidarın pandemi döneminde aldığı diğer önlemler gibi işten çıkarma yasağı da kağıt üstünde kaldı” dedi.

Budak, konuya ilişkin TBMM Başkanlığı‘na Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk‘un yanıtlaması istemiyle soru önergesi de verdi. Budak, soru önergesinde, “İşten çıkarma yasaklanmasına rağmen hem Antalya hem de Türkiye genelinde işsizlik maaşı başvurularında yaşanan artışın sebepleri nelerdir? Yasa maddesine aykırı davranan kaç işverene, kaç işçi için, ne kadar idari para cezası kesilmiştir?” sorularını da yöneltti.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Ali Babacan: 1970’lerin fakir Türkiye’sine döndük

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın büyüme rakamlarıyla ilgili açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ifade eden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Türkiye kendi kendine yetemeyen bir ülke, hatta bir çok alanda 1970’li yılların fakir Türkiye’sine dönmüş durumdayız” dedi. Babacan, vatandaşın hissettikleriyle iktidarın söylediklerinin birbirine uymadığını da söyledi.

Published

on

By

Ali Babacan: 1970’lerin fakir Türkiye’sine döndük
Reklamlar

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye’nin ekonomik olarak dışa kapalı hale geldiğini ve 1970’lerdeki duruma dönüldüğünü söyledi.

Fox TV’de Çalar Saat programına katılan Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TRT’de canlı yayında yaptığı ekonomiyle ilgili açıklamalara değindi. Türkiye’nin büyüme oranı ile ilgili rakamların gerçeği yansıtmadığın ifade eden Babacan, “Vatandaşın ekonomik tablosuyla iktidarınki çok farklı. Biz vatandaşla irtibat halindeyiz, vatandaşın hissettikleri ile iktidarın söyledikleri birbirine uymuyor maalesef” dedi.

‘BİZ BİZE YETERİZ DİYORLAR AMA YETMİYORUZ’

Babacan, Türkiye’nin ekonomik olarak dışa kapandığını öne sürerek, “Dışa kapanmak otoriter rejimlerin işine gelir. Ülkeyi çok daha kolay yönetilir. Dışa kapanırsınız medyayı da susturursunuz içeride ne derseniz doğru kabul edilir. Türkiye de bu yöne doğru gidiyor. Türkiye dışa kapandı. ‘Biz bize yeteriz’ diyorlar ama yetmiyoruz. Türkiye’nin kendi kendine yetemeyen bir ülke, hatta birçok alanda 1970’li yılların fakir Türkiye’sine dönmüş durumdayız. Bunun tek nedeni iktidarın kötü politikaları. Türkiye doğru politikalarla kendine kendine yetecek bir konuma gelebilir. Bunun için yeterli araçlara sahip” diye konuştu.

Okumaya Devam Et

Ekonomi

İstanbul’da, mart ayında, vergi gelirleri yüzde 52,5 düştü

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul’a ilişkin mali istatistiklerin değerlendirildiği Nisan 2020 Mali İstatistikler İstanbul Ekonomi Bülteni’ni yayınladı. Türkiye’deki toplam vergi gelirlerinin yüzde 44,7’sinin toplandığı İstanbul’da, vergi gelirleri Mart ayında, Şubat ayına göre yüzde 52,5 azaldı.

Published

on

By

İstanbul’da, mart ayında, vergi gelirleri yüzde 52,5 düştü
Reklamlar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul’a ilişkin mali istatistiklerin değerlendirildiği Nisan 2020 Mali İstatistikler İstanbul Ekonomi Bülteni’ni yayınladı. Türkiye’deki toplam vergi gelirlerinin yüzde 44,7’sinin toplandığı İstanbul’da, vergi gelirleri Mart ayında, Şubat ayına göre yüzde 52,5 azaldı. Özel tüketim vergisinin genel bütçe gelirleri içindeki payı yüzde 34, vergi gelirleri içindeki payı ise yüzde 37 olurken, en yüksek vergi artışı yüzde 52 ile tütün mamüllerinde yaşandı. Türkiye’deki Kurumlar Vergisi mükelleflerinin yüzde 37,9’unun yer aldığı İstanbul’da, son bir yılda, gelir ve kurumlar vergisi mükellefi sayısı arttı.

TOPLAM VERGİ GELİRLERİNİN YÜZDE 44,7’Sİ İSTANBUL’DAN
İstanbul’da, 2020 yılının ilk 3 ayında toplanan vergi hasılatı, Merkezi Yönetim Bütçesinde yer alan toplam vergi gelirinin yüzde 44,7’sini oluşturdu. İstanbul’da toplam 78,8 milyar TL vergi toplanırken, Merkezi Yönetim Bütçesindeki toplam vergi hasılatı, 176 milyar TL oldu.

VERGİ GELİRLERİ ŞUBAT AYINA GÖRE YÜZDE 52,5 DÜŞTÜ
Genel bütçe gelirleri kapsamında, İstanbul’da Mart ayındaki vergi geliri Şubat ayına göre yüzde 52,5 oranında azalarak 15,6 milyar TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde, Merkezi Yönetim Bütçesinde yer alan vergi gelirlerindeki azalma ise yüzde 48,5 oldu. 2019 yılında ise Mart ayında Şubat ayına göre hem İstanbul hem de Merkezi Yönetim vergi gelirlerinde yüzde 29 azalış gözlenmişti.

ÖZEL TÜKETİM VERGİLERİNDE EN YÜKSEK ARTIŞ, TÜTÜN MAMÜLLERİNDE
İstanbul’da, Mart ayında, özel tüketim vergisinin genel bütçe gelirleri içindeki payı yüzde 34, vergi gelirleri içindeki payı ise yüzde 37 oldu. Özel tüketim vergileri içinde bir önceki aya göre, en yüksek artış yüzde 52 ile tütün mamullerinde yaşanırken, kolalı gazozlar kaleminde yüzde 49,4 oranında düşüş gözlendi. Türkiye’de ise Mart ayında, özel tüketim vergisinin genel bütçe gelirleri içindeki payı yüzde 30 iken, vergi gelirleri içindeki payı yüzde 36 olarak gerçekleşti.

GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİ ARTTI
İstanbul’da, gelir vergisi mükellefi sayısı son bir yılda yüzde 3,2; kurumlar vergisi mükellefi sayısı yüzde 5,5 artarken, Gayri Menkul Sermaye İradı faal mükellef sayısı yüzde 1,1 oranında azaldı. Mart ayı itibariyle 1 milyon 982 bin 541 gelir vergisi, 864 bin 999 kurumlar vergisi mükellefi bulunuyor. KDV faal mükellefi sayısı ise 2 milyon 787 bin 303 olarak kaydedildi. Gayri Menkul Sermaye İradı faal mükellef sayısı 732 bin 720, basit usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefi sayısı ise 789 bin 110 oldu.

KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFLERİNİN YÜZDE 37,9’U İSTANBUL’DA
Türkiye’deki Kurumlar Vergisi mükelleflerinin yüzde 37,9’u İstanbul’da faaliyetlerini sürdürüyor. Mart ayı verilerine göre ülkemizdeki Katma Değer Vergisi faal mükelleflerinin yüzde 29,5’i, gelir vergisi mükelleflerinin yüzde 26’sı, Gayri Menkul Sermaye İradı mükelleflerinin ise yüzde 35,6’sının İstanbul’da yer alıyor.

Periyodik olarak yayımlanan İstanbul Ekonomi Bülteni 2020 Nisan Mali İstatistikler, Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine dayanılarak hazırlandı.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar