Connect with us

Hayvan

Yeni Gine yağmur ormanları yeni bir tür: Çikolata kurbağa

Yeni Gine’nin bataklık yağmur ormanlarında 2016’da keşfedilen sütlü çikolata rengindeki kurbağayla ilgili genetik araştırmalarını tamamlayan Avustralyalı bilim insanları, bunun yeni bir tür olduğunu doğruladı.

Published

on

Yeni Gine yağmur ormanları yeni bir tür: Çikolata kurbağa

Yazar J K Rowling’in filme çekilen Harry Potter serisinin büyülü dünyasında atıştırılan lezzetli kurbağa çikolatası, ete kemiğe bürünmüş capcanlı halde bulundu.

Avustralyalı araştırmacılar, literatüre ‘Litoria mira’ olarak geçirdikleri, ama renginden ötürü ‘çikolata kurbağa’ dedikleri yeni bir türü dünyaya tanıttı.

Queensland Müzesi ve Griffith Üniversitesi’nden bilim insanları, bilimsel adı ‘Litoria caerulea’ olan yeşil ağaç kurbağasının kuzeni ‘Litoria mira’ hakkındaki araştırmalarını makale olarak Avustralya Zooloji Dergisi’nde yayımladı.

Makalede çikolata kurbağanın Yeni Gine’de çok yaygın olabileceği, ancak doğal yaşam alanı olan bataklık yağmur ormanlarının çok sık, yoğun ve aşılmaz olmasından ötürü uzun süre sır olarak kaldığı görüşü bildirildi.

Sık ormanlarda gözlerden ırak

Makalenin yazarlarından olan Queensland Müzesi araştırmacısı Paul Oliver, “Litoria mira’nın bilinen en yakın akrabası, Avustralya’nın kuzey ve doğusu ile Yeni Gine’de yaşayan yeşil ağaç kurbağası. İki tür birbirine çok benzer, tek farkla, biri genelde yeşil, yeni tür ise genelde tatlı bir çikolata renginde” diyerek şöyle devam etti:

“Asıl sürpriz olan, çok bilinen ve çok yaygın olan Avustralya yeşil ağaç kurbağasının Yeni Gine’nin bataklık yağmur ormanlarında yaşamakta olan uzun zamandır gözden kaçmış bir akrabasının bulunması.”

“Bu nedenle yeni kurbağaya Litoria mira adını verdik, zira Latince’de mira şaşırtıcı, sıradışı anlamına gelir.”

2.6 milyon yıl önce kara bağlantısı vardı

Bilim insanları, bu keşfin aynı zamanda Avustralya ile kuzeyindeki Yeni Gine adası arasındaki çok eski bağlara işaret ettiğini belirtti.

2.6 milyon yıl öncesine tekabül eden geç Tersiyer jeolojik dönemde karadan birbirine bağlı olan Avustralya ile Yeni Gine’de bugün birbirinden farklı doğal ortam var, ilki savana, ikincisi yağmur ormanlarıyla kaplı.

Kaynak: Sputnik

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar