Connect with us

Hayvan

Yeni araştırma ortaya koydu: Atlar kırbaçlanınca insanlar kadar acı çekiyor

Atların kırbaçlandıklarında acı hissetmediğine dair iddiaların gerçeği yansıtmadığı, yeni yapılan bir araştırmayla ortaya kondu.

Published

on

Yeni araştırma ortaya koydu: Atlar kırbaçlanınca insanlar kadar acı çekiyor

Kraliyet Hayvanlara Karşı Zulmü Önleme Derneği‘nin (RSCPA) Avustralya’daki şubesinin fonladığı araştırma, Animals isimli bilimsel dergide 11 Kasım’da yayımlandı.

Independent Türkçe’nin haberine göre, çalışma kapsamında 10 insandan ve safkan ya da safkan tipi 20 attan alınan deri örnekleri yapı ve sinir sistemleri bakımından kıyaslanarak incelendi.

Çalışmada hem insanların hem de atların derilerinde “acıyı algılayan temel anatomik yapıların benzer olduğu” ortaya çıktı.

Yeni araştırma ortaya koydu: Atlar kırbaçlanınca insanlar kadar acı çekiyor

Atların derilerinin üstündeki katman (dermis) insanlarınkine kıyasla daha kalın ve dayanıklı.

Öte yandan, veteriner patolojist Dr. Lydia Tong önderiliğinde yapılan çalışmada bu katmanın bazı darbe travmalarına dayanıklı olmasına rağmen “dışarıdan deriye gelen darbelerdeki acıya karşı koruyucu olmadığı” belirtildi.

Çalışmada derilerinin üstündeki katman “sinir hücresi bakımından insanlarınkiyle büyük farklılık göstermediği” için atların da kırbaçlanınca insanlar kadar acı çekebileceği ifade edildi.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar