Connect with us

Çevre

WWF Türkiye’nin ‘müsilaj’ kampanyasına destek büyüyor

WWF Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından tüm Marmara Denizi körfezlerini ve kıyılarını etkileyen, toplu balık ölümlerine sebep olan deniz salyasına (müsilaj) karşı change.org’da “Marmara Denizi Ölmesin. Deniz Salyasına Karşı Kurumları Göreve Davet Ediyoruz” başlığıyla başlattığı kampanyaya destek olanların sayısı 94 bine yaklaştı.

Published

on

WWF Türkiye'nin 'müsilaj' kampanyasına destek büyüyor

İmza kampanyasında paylaşılan bilgilerde, çevresinde 25 milyon nüfusun yaşadığı Marmara Denizi’ne belediyeler ve fabrikalar tarafından atık boşaltıldığı öne sürüldü. Sorunun çözümü için kurumlar tarafından acil eylem planı oluşturulması ve denetleme ekibi kurulması önerisinde bulunan WWF Türkiye, şu bilgilere yer verdi:

WWF Türkiye'nin 'müsilaj' kampanyasına destek büyüyor

“Marmara Denizine kimyasal ve kanalizasyon atıklarını bırakan fabrika ve belediyelerin takibi yapılıp, denize zararı olmayacak şekilde filtrasyon sistemlerinin yaptırımı sağlanmalı ve bunun hakkıyla denetimini yapılmalı.

Fabrikaların aldığı çoğu su temizliği numune raporları, gerçeği yansıtmıyor. Bunların da takibi ve gerekli cezai işlemleri başlatılmalı.

Küresel iklim değişimi nedeniyle Marmara Denizi diğer denizlere göre daha çok ısınmış olup, serbestçe bırakılan bu kimyasal ve kanalizasyon atıklarıyla beraber, kirlilik seviyesinde kritik seviyeye gelmiş durumda. Hamsi, gümüş gibi küçük balıklar artık Marmara’da yaşayamayacak duruma geldi ve bitmek üzere.

Oluşan salya, yüzeyden dibe inip dipteki Vatoz ve diğer dip balıklarını öldürüyor. Marmara Denizi’nde büyük bir istihdam alanı olan balıkçılık zor durumda. Balıkçılıkta çalışanların geçimleri zora girdi. Bu alanda çalışan işveren ve çalışanlara destek paketleri ve yardım yapılmalıdır.

Kurumlar tarafından acil eylem planı oluşturulmazsa Marmara Denizi ölecek ve denizde hayat kalmayacak. Turizm ve balıkçılık sektörleri bu durumdan gelecekte uzun vadede etkilenecekler.

İnsanlar gelecekte kirlilikten denize giremeyecekler. Bakteri ve virüs kaynaklı insanlara bulaşıcı hastalık riskleri doğacak. Marmara Denizi’ne sahip çıkmalı Marmara Denizi’nin sesi olmalıyız. Marmara Denizi hepimizin ve sahip çıkmalıyız. Kurumları göreve davet ediyoruz.”

WWF Türkiye'nin 'müsilaj' kampanyasına destek büyüyor

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar