Connect with us

Gündem

Veli Ağbaba: 2021 yılı emekçiler için açlığın yılı olarak anıldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Türkiye ekonomisinin 2021 yılında her ne kadar büyüdüğü iddia edilse de bu büyümede emekçilerin gelirleri geçmiş yıllara göre azalmaya devam etti.” ifadesini kullandı.

Published

on

Veli Ağbaba: 2021 yılı emekçiler için açlığın yılı olarak anıldı

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, 2021 yılının emekçiler açısından açlık ve sefalet yılı olduğunu savundu. “Hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon altında ezilen emekçiler, günlük zaruri ihtiyaçlarını karşılamak için dahi banka kredilerine sarıldılar” diyen Ağbaba, şunları kaydetti:

“2021 yılı emekçiler için açlığın yılı olarak anıldı. Artan enflasyon emekçilerin mutfağındaki yangını arttırırken 2022 yılı için yüzde 50 artışla belirlenen asgari ücret de işçilerin cebine girmeden eridi ve ocak ayındaki temel besin maddelerini yerine koymadı.

Hiç şüphe yoktur ki gelecek aylarda yükselecek enflasyona göre de mutfaktaki kayıplar devam edecek, yeni asgari ücret çok geçmeden yine açlık sınırının altında düşecektir. 4 bin 250 TL’nin asgari ücretlinin bugün cebine girmiş olduğunu düşünsek bile, asgari ücretli ocak ayına göre aynı oranda aldığı ekmeği, yumurtayı, yağı, nohudu, patatesi ve tavuğu alamıyor.

“EMEKÇİLERİN PAYI AZALDI”

TÜİK 3. Çeyrek GSYH verilerine göre işverenlerin payı yüzde 54,5 olurken büyüme oranları içerisinde emeğin payı ise yüzde 29,8’e geriledi. 2019 yılının 3. çeyreğinde emeğin payı yüzde 32,9 iken aradan geçen sürede emekçilerin GSYH içerisindeki payı yüzde 3,1 oranında azaldı. Emekçilerin payına, 2021 yılında yoksulluk ve gelirlerinin azalması düştü.

Haziran ayından kasım ayına kadar geçen sürede işsiz kaldıkları için işsizlik ödeneğine başvuran sayısı 758 bin kişi artmış oldu. İŞKUR verilerine göre; Mart 2002 tarihinden 30.06.2021 tarihine kadar işsizlik ödeneğine 14 milyon 857 bin 214 kişi başvurmuşken bu sayı, kasım ayında 15 milyon 615 bin 507 kişiye ulaştı. Haziran ayından kasım ayına işsizlik ödeneğine başvuran işsizlerin sayısı 758 bin kişi arttı.

İşsiz kalan vatandaşlara işsizlik desteği olarak hayata geçirilen ‘İşsizlik Sigorta Fonu’ kaynaklarından 2021 yılında da işsizlerden çok işverenler yararlanmaya devam etti. İşsizlik Sigorta Fonu’ndan işverenlere verilen teşvikler bu yıl içerisinde 19,5 milyar TL’ye ulaştı. Bu yılın ocak-kasım ayları arasında işsizlik sigorta fonundan işverenlere teşvik ve destek ödemeleri adı altında 19,5 milyar TL destek sağlanırken işsizlere ödenen ödenek miktarı ise 4,8 milyar TL ile sınırlı kaldı.

Bu durumda işverenler, İşsizlik Sigorta Fonu’ndan, işsizlere göre 4 kat daha fazla para almış oldu. Bu dönem içerisinde işsizlik ödeneğine başvuranların sayısı 1 milyon 196 bin kişi olurken İşsizlik Fonu’ndan yararlanan işçilerin sayısı ise 505 bin kişi oldu.

Çalışanların Ocak 2021’in ilk haftasında bankalara olan ihtiyaç kredisi ve kredi kartı toplam borcu 818 milyar TL iken aralık ayının son haftasında bu borç, rekor kırarak 1 trilyon TL’yi aştı. Aradan geçen sürede çalışanların toplam borcu yaklaşık 200 milyar TL artmış oldu.

“İŞÇİLER İŞ CİNAYETLERİNDE CAN VERMEYE DEVAM ETTİ”

İşverenlerin kar hırsı ve iş sağlığı ve güvenliğini hiçe sayması sonucunda iş yerleri, emekçilere 2021 yılında da mezar olmaya devam etti. İSİG verilerine göre; 2021 yılının ilk 11 ayında 2 binden fazla işçi iş cinayetlerinde can verdi. İş cinayetleri, en çok inşaat, tarım ve sağlık iş kollarında gerçekleşti. İş cinayetlerinde can veren işçilerin 63’ü ise çocuk işçilerden oluştu. Bu sürede en az 622 işçi ise Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.”

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar