Connect with us

Teknoloji

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda duman ve yanık kokusu sonrası alarm sistemi çalıştı

Astronotların, yanık kokusu ve duman ihbarı yapması sonrası Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) alarmların çalıştığı bildirildi.

Published

on

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda duman ve yanık kokusu sonrası alarm sistemi çalıştı

Astronotların, yanık kokusu ve duman ihbarı yapması sonrası Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) alarm sistemi çalıştı. Rus medyasının aktardığına göre, olay, Rusya yapımı Zvezda modülünde yaşandı. Bu modülde, astronotların yaşam alanları bulunuyor.

Rus Uzay Ajansı Roscosmos, olayın, istasyonun pillerinin şarj edilmesi sırasında yaşandığını duyurdu. Tüm sistemlerin normale döndüğünü duyuran ajans, ekibin de günlük işleyişe devam ettiğini açıkladı.

Plastik yanığı kokusunun, Rus modülünden ABD yapımı bölüme geçtiği belirtiliyor.Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), olay sonrası bugün planlanan uzay yürüyüşünün yapılacağını açıkladı.

Rus bölümündeki sistemlerin yüzde 80 eskidi

Eskidiği yorumu yapılan Uluslararası Uzay İstasyonu, son yıllarda bir dizi teknik aksaklıkla da gündeme geldi.Rus yetkili Vladimir Solovyov geçen hafta yaptığı açıklamada, eskiyen donanım ve arıza yapan sistemler konusunda uyarıda bulunmuştu.

Solovyov, “ISS, tamir edilemez şekilde arızalanabilir” demişti.Meydana gelen arızalar arasında, hava kaçırma, yanlış ateşlenen motorlar ve çatlaklar bulunuyor.

Uzay araştırmaları şirketi Energia’da baş mühendisi olan Solovyov, Rus bölümdeki araç içi sistemlerin yüzde 80’inin son kullanma tarihinin geçtiğini söyledi.

Energia, Rus yapımı ISS modüllerinin ana üreticisi konumunda bulunuyor.

Rusya kendi istasyonunu kurmak istiyor

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov da Nisan ayında benzer bir uyarıda bulunmuş, metal eskimesinin “geri dönülmez sonuçlar” doğurabileceğeceğini söylemişti. Borisov, “Buna izin veremeyiz” demişti.

Roscosmos, ISS’in 2030 yılı sonrasında işlerliğini yitirebileceğini değerlendiriyor.Rusya, 2030 yılına dek kendi uzay istasyonunu kurabileceğini duyurdu ancak bu açıklama resmiyet kazanmış değil.

Uluslararası Uzay İstasyonu 1988 yılında, Rusya, Kanada, ABD, Japonya ve bazı Avrupa ülkelerinin ortak girişimi ile inşa edildmiş ve ilk etapta 15 yıllık bir ömür biçilerek tasarlanmıştı.Halen istasyonda, iki Rus, üç Amerikalı, bir Fransız ve bir Japon olmak üzere yedi astronot bulunuyor.

 

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Abdurrahman Dilipak: "Paranın ve makamın, şehvetin böyle çabucak başımızı döndüreceğini..." Abdurrahman Dilipak: "Paranın ve makamın, şehvetin böyle çabucak başımızı döndüreceğini..."
Haber17 dakika önce

Abdurrahman Dilipak: “Paranın ve makamın, şehvetin böyle çabucak başımızı döndüreceğini…”

Dilipak son yazısında, "Paranın ve makamın böyle çabucak başımızı döndüreceğini sanki hiç düşünmemiştik, nefsimize yenildik, toparlanmamız gerek" dedi.

Süleyman Soylu'dan 'hayat tarzı' açıklaması: 'Bugün herkes kendisini çok rahat ifade ediyor' Süleyman Soylu'dan 'hayat tarzı' açıklaması: 'Bugün herkes kendisini çok rahat ifade ediyor'
Politika32 dakika önce

Süleyman Soylu’dan ‘hayat tarzı’ açıklaması: ‘Bugün herkes kendisini çok rahat ifade ediyor’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, partisinin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, bugün Türkiye'de kimsenin hayat tarzına bir müdahalede bulunulmadığını öne sürdü. Erdoğan'a...

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan SADAT yöneticisine sert sözler: 'Feriştahınız gelse bizi korkutamaz' Kemal Kılıçdaroğlu'ndan SADAT yöneticisine sert sözler: 'Feriştahınız gelse bizi korkutamaz'
Politika44 dakika önce

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan SADAT yöneticisine sert sözler: ‘Feriştahınız gelse bizi korkutamaz’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Van'da CHP Belediye Başkanları Çalıştayı'nda konuştu. Kılıçdaroğlu, SADAT'ın yönetcisi Ersan Ergür'ün 'sandıkla' ilgili sözlerine sert...

Erdoğan: "Birileri çıkıp 'aç kaldık' diyor. Vicdansızlık yapmayın. Aç kalan falan yok." Erdoğan: "Birileri çıkıp 'aç kaldık' diyor. Vicdansızlık yapmayın. Aç kalan falan yok."
Gündem22 saat önce

Erdoğan: “Birileri çıkıp ‘aç kaldık’ diyor. Vicdansızlık yapmayın. Aç kalan falan yok.”

DEİK Merkez Ofisi Açılışı ve Ustalara Saygı Ödül Töreni'nde konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birileri çıkıp 'aç kaldık' diyor. Vicdansızlık yapmayın....

İmamoğlu, yargılanacağı davayı değerlendirdi: 'Yurdumuzun yargıç ve savcılarına güvenmek istiyorum' İmamoğlu, yargılanacağı davayı değerlendirdi: 'Yurdumuzun yargıç ve savcılarına güvenmek istiyorum'
Gündem22 saat önce

İmamoğlu, yargılanacağı davayı değerlendirdi: ‘Yurdumuzun yargıç ve savcılarına güvenmek istiyorum’

Tüm Türkiye'deki CHP'li Belediye Başkanları, Van'da bir araya geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Van'da; gazetecilerin 1 Haziran'da yapılacak...

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar