Connect with us

Kültür Sanat

Türkiye Yayıncılar Birliği: Kitap okumak bir lüks değildir, temel bir ihtiyaçtır

Yayıncılık sektörünün dövize bağlı olarak artan kâğıt ve ham madde fiyatlarından etkilenmesine ilişkin açıklama yapan Türkiye Yayıncılar Birliği, “Kitap okumak bir lüks değildir, temel bir ihtiyaçtır” dedi.

Published

on

Türkiye Yayıncılar Birliği: Kitap okumak bir lüks değildir, temel bir ihtiyaçtır

Dövize bağlı olarak artan kâğıt ve ham madde fiyatlarıyla yayıncılık sektörünü ve sektör paydaşlarını sıkıntılı ve zorlu günler bekliyor.

Türkiye Yayıncılar Birliği, artan fiyatlara ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Kültürel yaşamının zenginleştirilmesi için yayıncılık bir kalkınma meselesi olarak görülmeli, kamu desteğiyle üzerindeki maliyet ve finansman yükü hafifletilmelidir” ifadelerine yer verdi.

Pandemiyle birlikte ülkemiz yayıncılığının içinde bulunduğu ekonomik sorunların artarak katlandığının altını çizen Yayıncılar Birliği, “Fuarların yapılamaması, okulların ve kitapçıların uzun bir süre kapalı oluşu yayınevlerinin dağıtım kanallarını daraltmış, pek çok yayınevi yeni kitap yayınlamayı durdurmuştur” dedi.

YAYINCILIĞIN SIKINTI ÇEKECEĞİNİ SÖYLEMEK İÇİN KÂHİN OLMAYA GEREK YOK

2020 yılında TL’nin USD ve Avro karşısında yaşadığı ve halen devam eden değer kaybının, kitap basımı için gerekli olan başta kâğıt, boya, tutkal gibi ham maddelerin ithal ediliyor olması sebebiyle yayıncılık sektöründe maliyetlerin artmasına neden olduğu belirtilen açıklama şöyle devam etti:

“Bunun yanı sıra, global olarak kâğıt fiyatlarının ve tedarik maliyetlerinin artması ülkemizde yaşanan döviz artışına da paralel olarak basılı kitap üretim maliyetlerinin olumsuz yönde etkileneceğini göstermektedir.

Döviz bazında, kitap kapak kâğıdında %100’e, çocuk ve sanat kitaplarında kullanılan kuşe kâğıtlarda %40’a, 1.hamur kâğıtta %35 ila %40’a, kitap kâğıdında şimdilik %20’ye varan fiyat artışlarını karşılamada, yayıncılığımızın büyük sıkıntılar çekeceğini söylemek için kâhin olmaya da gerek yoktur.

KİTAP FİYATLARINA ZAM YAPMAK KAÇINILMAZ OLACAK

Kişi başına düşen kitap sayısının yıllar itibariyle sabit kalması ve artışa geçmemesi, yazarların eserlerini yayımlayacak yayınevi bulmakta zorlanmaları, pandemi nedeniyle uzun süredir kapalı kalan kitabevlerinin satış yapamaması, kitap dağıtımında yaşanan sıkıntılar, online satış sitelerinde yaşanan görünürlülük ve tedarik problemleri gibi sorunlara ek olarak kâğıt fiyatlarında yaşanan artışla; yayıncılar yeni kitap başlığı ve baskı adetlerini azaltmak, kitap fiyatlarına ciddi oranda zam yapmak mecburiyetinde kalacaklardır.

YAYINCILIK ÜZERİNDEKİ MALİYET YÜKÜ HAFİFLETİLMELİ

Yayıncılık bir kalkınma meselesi olarak görülmeli, kültür yaşamının zenginleştirilmesi amacıyla desteklenmelidir. Bunun yanı sıra yazarlar ve çevirmenlerden kesilen %17 gelir vergisi ve %18 KDV kaldırılmalı, bu meslek gruplarının finansal kaygıları olmadan üretim yapmalarının önü açılmalı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, yerel yönetimler ve üniversitelerin kitap alım bütçeleri arttırılarak kitap satın alınmalı ve bu yolla yayıncılık sektörü üzerindeki maliyet ve finansman yükü hafifletilmelidir.

Kitap okumak bir lüks değildir, temel bir ihtiyaçtır!”

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar