Connect with us

Dünya

Trump Çin’e savaş açtı: Wuhan’daki laboratuvarı araştırıyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, küresel salgına yol açan yeni korona virüsünün Çin’in Wuhan kentindeki bir laboratuvardan çıktığı iddiasını araştırdıklarını açıkladı.

Published

on

Trump Çin’e savaş açtı: Wuhan’daki laboratuvarı araştırıyoruz
Reklamlar

Kasım ayındaki başkanlık seçimleri öncesinde korona virüsü krizine karşı geç önlem almakla eleştirilen ve ülke içinde büyük bir kamuoyu baskısı altında olan ABD Başkanı Donald Trump, çareyi Çin’e yüklenmekte arıyor. Trump dün düzenlediği basın toplantısında, virüsün insan yapımı olduğu ve Çin’in Wuhan kentindeki bir laboratuvardan dünyaya yayıldığı yönündeki komplo teorisini araştırdıklarını söyledi.

Trump, Amerikan hükümetinin bu konuyu araştırdığını belirtirken, CNN International da bu yöndeki incelemelerin başladığını duyurdu. CNN’in birden fazla kaynağa dayandırdığı haberine göre, Amerikan istihbaratı ve ulusal güvenlik yetkilileri virüsün bilim insanlarının belirttiği gibi gerçekten Wuhan’daki hayvan pazarından mı, yoksa bir laboratuvardan mı çıktığını inceliyor.

FOX NEWS GÜNDEME GETİRDİ, TRUMP DOĞRULADI

Söz konusu tartışmanın yeniden alevlenmesi, Trump’a yakınlığıyla tanınan Amerikan kanalı Fox News’un bir haberine dayanıyor. Fox dün, Çin’in virüsleri tanımlama ve onlarla mücadele etme konusunda ABD’yle yarışmak için projeler yürüttüğünü, yeni korona virüsünün de Wuhan’daki laboratuvardan bu çerçevede dışarı sızdığını öne sürdü. Virüsün bir biyolojik silah olarak değil de, ABD’yle bilimsel rekabet için üretildiği iddia edilen haber, Amerikan hükümetinden bazı yetkililere dayandırıldı.

‘Şİ JİNPİNG İLE NE KONUŞTUĞUMU AÇIKLAMAYACAĞIM’

Bu iddia, dün Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Trump’a da soruldu. Haberlerin farkında olduğunu söyleyen Trump, “Bu korkunç durumun nasıl ortaya çıktığı konusunda çok derin bir inceleme yapıyoruz” yanıtını verdi. Trump, bu konuyu Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’le görüşmesinde gündeme getirip getirmediği sorulunca da, “Kendisiyle laboratuvar hakkında ne konuştuğumdan söz etmek istemiyorum… Bu şu an uygunsuz” demekle yetindi.

POMPEO: ÇİN KENDİNİ TEMİZE ÇIKARMALI

ABD Savunma Bakanı Mike Pompeo da, Trump’ın basın toplantısından sonra Fox News’a demecinde, “Bu virüsün kaynağının Wuhan olduğunu biliyoruz” deyip, Çin devletinin desteklediği Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün hayvan pazarının birkaç kilometre yakınında bulunduğuna dikkat çekti. “Çin hükümetinin, bu virüsün tam olarak nasıl yayıldığı konusunda şeffaf davranmasına ihtiyacımız var” diyen Pompeo, “Çin hükümeti kendini temize çıkarmalı” ifadelerini kullandı.

BİLİM NE DİYOR?

Bilim insanları, yeni korona virüsünün bir önceki SARS virüsünden evrimleştiğini belirtiyor. Araştırmalar, yeni virüsün genetik diziliminin insan yapımı olamayacağını kanıtlamıştı. Bilim dünyası, özellikle sosyal medyada ısrarla dile getirilen bu iddiaya komplo teorisi gözüyle bakıyor. Wuhan’daki Viroloji Enstitüsü de, virüsün laboratuvardan çıktığı iddiasını yalanlamıştı.

ABD Genelkurmay Başkanı Mike Milley de, geçtiğimiz hafta Amerikan istihbaratının bu iddiayı incelediğini ama ellerindeki kanıtların, virüsün doğal bir şekilde ortaya çıktığına işaret ettiğini söylemişti.

Dünya

Hindistan’da yıldırım isabet eden 116 kişi öldü

Hindistan’ın farklı bölgelerinde gök görültülü sağanak sırasında yıldırımların isabet etmesi sonucu 116 kişi yaşamını yitirdi.

Published

on

By

Hindistan’da yıldırım isabet eden 116 kişi öldü
Reklamlar

India Today gazetesinin haberine göre Bihar eyaleti yerel hükümeti, Bihar eyaletinin farklı bölgelerinde gök gürültülü sağanakla düşen yıldırımlar nedeniyle 92 kişinin öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Ayrıca Uttar Pradesh eyaleti yerel hükümeti, yıldırımların isabeti etmesi sonucu 24 kişi hayatını kaybettiğini, 12 kişi yaralandığını açıkladı. Sağanağın etkisiyle bölgede çok sayıda bina da hasar gördü.

​Diğer yandan Başbakan Narendra Modi, ölenlerin ailelerine taziyelerini sundu.

Bihar eyaletinde, Temmuz 2019’da şiddetli yağışlar sırasında düşen yıldırımlar 39 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Güney Asya’da haziran-eylül döneminde etkili muson yağışları, her yıl büyük çaplı doğal afet ve kazalara yol açıyor. Hindistan’da her yıl 2 bin civarı kişi yıldırım çarpmaları sonucu hayatını kaybediyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Kafasına bıçak saplandı, hiçbir şey olmamış gibi görgü tanıklarıyla sohbet etti!

Hastaneye kaldırılan 36 yaşındaki adamın durumunun stabil olduğu belirtildi

Published

on

By

Kafasına bıçak saplandı, hiçbir şey olmamış gibi görgü tanıklarıyla sohbet etti!
Reklamlar

New York Şehri’nin Harlem bölgesinde bir adam bıçaklı saldırıya uğradı. Adam, saldırıdan ufak yaralarla kurtulsa da kafasına saplanmış bıçakla ambulansın etrafında dolanması birçok kişiyi şaşırttı.

Instagram üzerinde paylaşılan görüntülerde ismi paylaşılmayan adamın kafasına bir bıçak saplıyken sakin bir şekilde çevresindekilerle konuştuğu ve FDNY ambulansına yürüdüğü görülüyor.

New York Post’un aktardığına göre görgü tanıklarından biri, “Hiç hissetmiyormuş gibi duruyordu. Ambulansa binmeyi reddetti” diye konuştu.

Yakınlardaki bir mağazada çalışan ve olaya tanık olan bir güvenlik görevlisi de, “Travmatize oldum. Sanki bir korku filmi sahnesinin içine düştüm” ifadelerini kullandı.

Polis, 36 yaşındaki Harlem sakininin bıçak kafatasını penetre etmediği için hayatta kalmayı başardığını ifade etti.

Harlem Hastanesi’ne kaldırılan adamın durumunun stabil olduğu ifade edildi.

Bazı görgü tanıklarına göre adam, bir kadına şiddet uygulamaya başlayınca kadın kafasına bıçak saplayarak karşılık verdi. Polis ise kadın ve adamın aynı tarafta yer alıp bir başka kişiyle kavga ettiğini söyledi.

Okumaya Devam Et

Dünya

Dünya Sağlık Örgütü: Kovid-19 çekip gitmiyor, aksine salgın büyüyor

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, vaka ve ölüm sayılarının artmaya devam ettiğini kaydetti

Published

on

By

Dünya Sağlık Örgütü: Kovid-19 çekip gitmiyor, aksine salgın büyüyor
Reklamlar

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Kovid-19 çekip gitmiyor. Aksine, pandemi büyüyor. Vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor” dedi.

Ghebreyesus, Birleşmiş Milletler (BM) Kamu Hizmeti Günü nedeniyle video konferans yöntemiyle düzenlenen programın açılışında konuştu.

Kamuda görevli sağlık çalışanlarının durumuna değinen Ghebreyesus, “Sağlık çalışanlarının ihtiyacı olduğu şekilde vardiyalar arasında kalacakları güvenli bir yer temin ederek ve fiziksel güvenliklerini sağlayarak damgalanma, taciz ve saldırılara karşı korunmalarını sağlamalıyız” dedi.

Ghebreyesus, ülkelere çağrıda bulunarak, güvenli şekilde hizmet verebilmeleri için sağlık çalışanlarının desteklenmesi ve korunması gerektiğini vurguladı.

Sağlık çalışanlarına gerekli ekipman ve malzemelerin de sağlanması gerektiğinin altını çizen Ghebreyesus, sağlıklı bir toplum için mevcut sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi ve sağlık ve sosyal hizmetlerde daha çok iş fırsatı oluşturulmasının önemine işaret etti.

Konuşmasında, Kovid-19 salgınının gidişatına da değinen Ghebreyesus, “Kovid-19 çekip gitmiyor. Aksine, pandemi büyüyor. Vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor” uyarısında bulundu.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar