Connect with us

Gündem

TRT, Mahir Çayan ve arkadaşlarını anan 22 yıllık çalışanını işten çıkardı

TRT, 22 yıllık şef montajcısı Deniz Salmanlı’yı Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden Mahir Çayan ile arkadaşlarını tweet atarak andığı için işten çıkardı.

Published

on

TRT, Mahir Çayan ve arkadaşlarını anan 22 yıllık çalışanını işten çıkardı

TRT, 22 yıllık çalışanını Mahir Çayan ve devrimcileri andığı için işten çıkardı.

TRT, geçen 27 Mart’ta 1260 kişinin katıldığı kurum içi sınav düzenledi. Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nde yapılan sınava kadın ve erkekler ayrı salonlarda girdi.

Haremlik selamlık sınav uygulaması tepki çekerken, TRT’de örgütlü olan KESK’e bağlı Haber-Sen üyeleri 1 Nisan’da Twitter’da hashtag açarak, bir protesto kampanyası gerçekleştirdi.

İsmail Saymaz’ın Halk Tv’de yayımlanan haberine göre TRT, bir gün sonra Haber-Sen’in yöneticilerinden olan şefmontajcı Deniz Salmanlı’ya idari soruşturma açtı.

Hemen Salmanlı’nın sosyal medya hesapları tarandı. Salmanlı’nın Mahir Çayan ve dokuz arkadaşının 50. ölüm yıldönümü olan 30 Mart’ta şu tweeti attığı tespit edildi:

“Teslim olmuyoruz!’ Mahir Çayan, Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Ahmet Atasoy, Sinan Kazım Özüdoğru, Sabahattin Kurt, Ömer Ayna, Saffet Alp.”

9 NİSAN’DA AÇIĞA ALINDI

Salmanlı, ‘görev başında bulunması sakıncalı görüldüğünden’ 9 Nisan’da açığa alındı.

Salmanlı’nın savunmasında “Çayan ve adı geçenlerin Kızıldere’de öldürülmesini, gencecik insanların bir hiç uğruna ölmelerini anmak için paylaştım” dediği belirtildi. Bu paylaşımı ve savunmasıyla sosyal medya üzerinden örgütün eylemine destek verdiği öne sürüldü.

1971’de dağılan THKP/C’nin ‘halen terör örgütü kabul edildiği’ savunulurken, “İçişleri Bakanlığı’nın ‘Arananlar Listesi’nde örgüt mensuplarının bulunduğu ve milli güvenliğine karşı faaliyette bulunan yapılardan” olduğu ifade edildi.

Salmanlı, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin “Terör örgütlerine veya milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilenler kamu görevinden çıkarılır” hükmü gereğince 9 Ağustos’ta işten çıkarıldı.

Salmanlı’nın avukatı Celal Ülgen, işlemin iptali davası açacaklarını belirtti.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar