Connect with us

Sağlık

Topuk dikeni nedir? Topuk dikeni nasıl tedavi edilir? Hastanede topuk dikenine hangi bölüm bakar?

Şiddetli ağrılara sebep olabilen topuk dikeni, yürüme güçlüğüne de yol açabiliyor. Özellikle yüksek topuklu ayakkabılar topuk dikeni oluşumunu tetikleyebiliyor. Peki topuk dikeni nedir, nasıl tedavi edilir?

Published

on

Topuk dikeni nedir? Topuk dikeni nasıl tedavi edilir? Hastanede topuk dikenine hangi bölüm bakar?

Ayak sağlığını rahatsız eden topuk dikeni hastalığı, çok sık rastlanan ama bir o kadar da kolay tedavi edilebilen rahatsızlıklardan biri. Bir tür ortopedi hastalığı olan topuk dikeni, topuk kemiği ve ayak tabanı arasında oluşan ağrılı çıkıntı şeklinde kendini gösteriyor.

Sert yüzeylerde yürümek, koşmak veya zıplamaktan kaynaklanan tekrarlayıcı stres, topuk dikeninin yaygın nedenleri arasında biliniyor. Hastanın ayağının üstüne basamaması gibi problemlerle ortaya çıkabilen hastalık, her zaman ağrıyla ortaya çıkmayıp her topuk ağrısı da topuk dikeni olmayabiliyor.

TOPUK DİKENİ NEDİR?

Topuk dikeni, topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyum birikmesi nedeniyle oluşan kemiksi çıkıntı olarak biliniyor. Ayak kemiği sürekli strese maruz kalırsa topuk kemiği altında kireçlenme oluşuyor. Bu kireçlenme sonucu ise topuk kısmında sert doku birikiyor. Bu doku ise ağrıya neden olabiliyor.

TOPUK DİKENİ NEDEN OLUR?

Topuk dikeni genelde sabah yataktan kalkar kalkmaz veya oturulan yerden kalkmayla birlikte başlayan ağrılarla görülüyor. Yanlış ayakkabılar, uzun süre ayakta durmayı gerektiren işler, kilo artışı, tabana ani yük binmesi gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

Topuk dikeni nedir? Topuk dikeni nasıl tedavi edilir? Hastanede topuk dikenine hangi bölüm bakar?

TOPUK DİKENİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Topuk dikeni günlük ayak ağrıları ile karıştırılabiliyor. Ayağın aşırı yorulması durumunda topukta ağrı oluşabilir. Fakat ayağa aşırı yük yüklenmediği durumlarda bile topukta durduk yere ağrı oluyorsa topuk dikeni sorunundan şüphelenilebilir.

En sık görülen şikayetlerden sabah ilk ayağa kalkışta ayak tabanlarına bıçak saplanması veya iğne batması şeklinde görülüyor. Genellikle uzun süre oturma sonrası ayağa kalkıldığında keskin ağrı geri dönebiliyor.

TOPUK DİKENİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Günün ilk adımlarında şiddetli ve çivi batması şeklinde ağrı tarif eden hastada klinik muayene ile genellikle tanı konabiliyor. Topuk kemiğindeki çıkıntının röntgen filminde görülmesi ile topuk dikeni varlığından emin olunuyor.

Topuk dikeni tedavisinde ilk olarak günlük hayatta yapılacak bir takım değişiklikler yapılara ağrı ve şikayetlerde azaltılmaya çalışılıyor. İstirahat, yumuşak tabanlı ayakkabı veya terlik giyilmesi, kilo verilmesi ve topuk yastığı kullanılması gibi önlemler ilk başvurulacak yöntemler arasına giriliyor. Ayak tabanına yönelik germe egzersizleri ve buz uygulamaları basit ödem ve ağrı giderici ilaçlar kullanılarak tedavi edilebiliyor.

Bu şekilde tedavi edilemeyen topuk dikeni hastalığı için fizik tedavi yöntemine başvuruluyor. Lokal kortizon ve trombositten zengin plazma enjeksiyon, şok dalga tedavisi, yüksek yoğunluklu lazer tedavisi gibi yöntemlerde kullanılabiliyor.

Topuk dikeni nedir? Topuk dikeni nasıl tedavi edilir? Hastanede topuk dikenine hangi bölüm bakar?

TOPUK DİKENİ TEDAVİSİNE HANGİ BÖLÜM BAKAR?

“Topuk dikeni hangi bölüm bakar?” sorusu, hastalığı yaşayan kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır. Bu şikayetlere sahip olan kişi, bir an önce uzman bir hastanenin ortopedi ve travmatoloji birimine başvurmalıdır. Birimin yapacağı detaylı tetkik ve analizler sonucunda tanı konulur ve gerekli tedavilerin uygulanması sağlanır.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar