Connect with us

Sağlık

Titreme ve iştahsızlık Covid-19’un semptomu olabilir

Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırma, titreme, iştahsızlık, baş ve kas ağrısının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) semptomları arasında olabileceğini ortaya koydu.

Published

on

Titreme ve iştahsızlık Covid-19'un semptomu olabilir

Imperial College’ın Haziran 2020-Ocak 2021 döneminde yapılan testler ve anketlere dayanan ve ülkede 1 milyondan fazla kişinin katılımıyla yaptığı araştırma, bazı hastaların ateş ve öksürük gibi semptomları hiç göstermediği ortaya koydu.

Araştırmada yaşlara göre semptomlar da değişiklik gösterdi.

5-17 yaş aralığındakilerde baş ağrısı

Buna göre, titreme, tüm yaşlardaki pozitif vakalarda görülürken, 5-17 yaş aralığındakilerde baş ağrısı, 18-54 yaş aralığı ile 55 yaş ve üzerindekilerde iştah kaybı daha fazla oldu. Kas ağrısı ise 18-54 yaş aralığındakilerde rapor edildi.

Enfekte olmuş 5-17 yaş aralığındaki çocukların ateş, öksürük ve iştah kaybı bildirme olasılığı, yetişkinlere göre daha düşük oldu.

“Yeni bulgular, Kovid-19’lu birçok kişinin test edilmeyeceğini gösteriyor”

Ülkede halkın sadece klasik semptomlardan herhangi birini göstermesi durumunda Kovid-19 testi yaptırmaları isteniyor.

Ancak araştırmacılar, klasik semptomlara göre test yapılması durumunda enfeksiyon taşıyan kişilerin yaklaşık yarısının tespit edilebildiğini düşünüyor.

Ek semptomların dahil edilmesi durumunda ise tüm semptomatik vakaların dörtte üçüne ulaşılabileceği belirtildi.

Araştırma programının direktörü Profesör Paul Elliott, konuya ilişkin açıklamasında, “Bu yeni bulgular, Kovid-19’lu birçok kişinin test edilmeyeceğini ve bu nedenle kendilerini izole etmeyeceklerini gösteriyor. Çünkü semptomları, enfekte kişilerin belirlenmesine yardımcı olmak için kullanılan mevcut Halk Sağlığı kılavuzundaki semptomlarla eşleşmiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Independent Türkçe

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar