Connect with us

Gündem

Tarikatlarda çocuk istismarı: Skandala adı karışan diğer tarikatçılar kim?

Published

on

Uşşaki Tarikatı

Gazeteci İsmail Saymaz, Yol TV’de katıldığı ‘Esas Mesele’ adlı televizyon programında tüyler ürperten açıklamalar yaptı. Saymaz, çocuk istismarından tutuklanan ‘Fatih Nurullah’ ismiyle bilinen Uşşaki tarikatının lideri Eyyup Fatih Şağban’ın dışında başka istismarcı tarikat liderlerinin de olduğunu öne sürdü.

Saymaz’ın açıklamalarından satır başları:

“Fatih Nurullah tek değil. Şu an Anadolu’da Fatih Nurullah ve benzeri başka kişiler de var. Birkaçının ismini vatandaşlara faydalı olması açısından söylemek isterim. Onlardan biri 1987 doğumlu Büreyde Öncel. Urfa merkezli faaliyet yürüten, kendisini ‘Kadiri Şeyhi’ olarak tanıtan bir kişi. Abdülkadir Geylani İlim ve Hizmet Derneğinin kurucularından biri ve kendisi şu an çocuk istismarından yargılanıyor.

Bir diğeri, Seyyid Muhammed Accan El Hadid Er Rufai. Bu Iraklı kişi, uzun zamandır Türkiye’de yaşıyor. Peygamber soyundan geldiğini iddia ediyor. Seyyid olarak biliniyor. Bu kişi hakkında ‘Cübbeli Ahmet’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün açık alanda ‘Yamuk işleri vardır’ diye ifade ettiği beyanları vardır. Bu yamuk işlerden kasıt, birden çok kadınla nikâhlanmasıdır. Hatta nikâh bile denilemez. Birlikte olması meselesidir. Özellikle Seyyid Muhammed Accan El Hadid, YouTube’a bakıldığında ‘Ünlü Seyyid hocamız’ diyerek, kitleler tarafından karşılanıyor ve ağırlanıyor. Bu da genç biri. Bu da Urfa’da bulunuyor.”

Saymaz Diyanet İşler Başkanlığına çağrıda bulundu: “Tarikatlar takip edilmeli”

Saymaz, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu iki kişi gelecek dönemin konuşulan isimleri olacak. Şimdiden uyarıyorum. Tekrar ediyorum, Seyyid Muhammed Accan El Hadid ve Büreyde Öncel isimleri… Buna ek olarak başkaları da var. Cinsel istismar düzeyinde değil ama maddi istismar. ‘Cennetten hurma getirdim’ diye şunu yapıyorum bunu yapıyorum diye açık alanda bu tür istismarları sürdürüyorlar. Bunlar Diyanet’in takip etmesi, izlemesi gerek kişiler.”

NE OLMUŞTU?

Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah geçen günlerde bir ‘müridinin’ 12 yaşındaki çocuğunu istismar ettiği için tutuklanmış, olayın ardından tarikat üyeleri de şikayetçi babaya saldırmışlardı.

Nurullah’ın her şeyi itiraf ettiği ses kaydı da ortaya çıkmıştı. Nurullah, ses kaydında 12 yaşındaki çocuğu istismar ettiğini kabul ediyor, “İnsan nefis taşıyor, aramızda nikah konuşmaları geçti, hata etmiş olabilirim” ifadelerini kullanıyor.

Advertisement
1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar