Connect with us

Dünya

Taliban, Afganistan’da ağaç kesmeyi yasakladı

Afganistan’da Taliban’ın kurduğu geçici hükümet, ağaç kesimini ve kereste ticaretini yasakladı.

Published

on

Taliban, Afganistan'da ağaç kesmeyi yasakladı

Afganistan’da Taliban’ın kurduğu geçici hükümet, ağaç kesimini ve kereste ticaretini yasakladı.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, Bakanlar Kurulu’nda alınan karara ilişkin Twitter’dan 14 Ekim’de şu açıklamayı yaptı:

“Ağaçları kesmek ve kereste satmakla taşımak kesinlikle yasak. Emniyet teşkilatları ve vilayet makamları bunlara engel olmalı.”

Topraklarının sadece yüzde 5’i ormanlık alan olan Afganistan’da çoğu ağaç, ülkenin doğusundaki Hindukuş Dağları’nda bulunuyor.

Sputnik International, Taliban’ın bu adımı söz konusu bölgedeki kabilelerin desteğini kazanmak için atma ihtimaline dikkat çekti.

Taliban gelse de patlamalar sürüyor

ABD’nin nisanda aldığı Afganistan’dan çekilme kararının ardından Taliban, ordu güçlerine yönelik büyük bir saldırı başlatmıştı. Taliban, ülke genelinde süren çatışmalarla ilerleyişini sürdürmüş ve pek çok bölgeyi ele geçirmişti.

15 Ağustos’ta başkent Kabil’e girilmesiyle ülkede kontrol Taliban’ın eline geçmişti. Ancak o tarihten bu yana ülkede karışıklık çözülmüş değil.

Taliban, kız çocuklarının eğitimi, kadınların iş hayatına katılımı ve azınlıkların durumu gibi pek çok konuda eleştiriliyor.

Ülkede ayrıca güvenlik de tam anlamıyla sağlanamadı. Örneğin 8 Ekim’de Kunduz’daki bir Şii camisinde, dünse Kandahar’daki bir Şii camisinde cuma namazı sırasında patlama meydana geldi. IŞİD’in üstlendiği saldırıların ilkinde en az 50 kişi yaşamını yitirirken, dün de en az 40 kişi öldürüldü.

Kaynak: Independent Türkçe

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar