Connect with us

Gündem

Tahir Elçi davasında yeni gelişme: Davutoğlu’nun tanık olarak dinlenilmesi talebi reddedildi

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 7 yıl önce 2 polisin şehit edildiği terör saldırısının ardından çıkan çatışmada dönemin Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin hayatını kaybetmesine ilişkin davada, firari terörist Uğur Yakışır’ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Published

on

Tahir Elçi davasında yeni gelişme: Davutoğlu'nun tanık olarak dinlenilmesi talebi reddedildi

Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz yargılanan polis memurları S.T, F.T. ve M.S, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden katıldı, Elçi’nin eşi Türkan Elçi ve avukatlar da salonda hazır bulundu.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Ramiz Erinç Sağkan da duruşmaya katılarak, davaya müdahillik talebinde bulundu.

Duruşmada Elçi ailesinin avukatları, tutuksuz yargılanan polis memurlarının tutuklanmasını talep etti.

Sanıklar ise savunmalarının sorulması üzerine önceki beyanlarını tekrarladı.

Mahkeme, TBB Başkanı Sağkan’ın müdahillik talebinin kabulüne, Elçi ailesinin avukatlarının bazı taleplerine ilişkin dosyada eksik hususların giderilmesine karar vererek, duruşmayı 15 Haziran’a erteledi.

Duruşmayı, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, farklı illerden baro başkanları ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, avukatlar ve basın mensupları takip etti.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, Türkiye Barolar Birliği  adına davaya katılma talebinde bulundu. Öte yandan Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, Tahir Elçi cinayetine “siyasi suikast” diyen dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun mahkeme huzurunda tanık olarak dinlenilmesi talebinde bulundu.

Mahkeme, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren’in, cinayete ‘siyasi suikast’ dediğini söylediği dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun da mahkeme huzurunda tanık olarak dinlenilmesi talebini reddetti.

 İstenen ceza

Saldırının ardından kaçan PKK’lı Mahsum Gürkan’ın bölgede gerçekleştirilen operasyonda etkisiz hale getirildiği belirtilen iddianamede, yakalama kararı çıkarılan terörist Uğur Yakışır hakkında “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak”, 2 polis memurunu “kasten öldürmek” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ile Tahir Elçi’yi “olası kastla öldürmek” suçundan 20 yıldan 25 yıla, polis memuru S.T’yi “öldürmeye teşebbüs” suçundan 20 yıla, “mala zarar vermek” ve “ruhsatsız silah bulundurma, taşıma veya satın alma” suçundan da 1 yıl 4 aydan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Polis memurları S.T, F.T. ve M.S. hakkında da “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan 2 yıldan 6’şar yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Sur ilçesinde 28 Kasım 2015’te Diyarbakır Barosunca, terör saldırılarında zarar gören tarihi Dört Ayaklı Minare’ye dikkati çekmek amacıyla basın açıklaması yapılmış, açıklamanın ardından teröristlerin saldırısı sonucu polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur şehit olmuş, çıkan çatışmada dönemin Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hayatını kaybetmişti.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar