Connect with us

Gündem

Süleyman Soylu’dan Cumhuriyet Gazetesi’ne 1 milyon liralık tazminat davası

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhuriyet Gazetesi’ne 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı. Davaya gerekçe olarak kişilik haklarını hedef aldığını iddia ettiği yayımlar gösterildi. Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, dava hakkında, “Hiçbir korkumuz ve yılgınlığımız yok. Gerçekleri araştırmaya devam edeceğiz” dedi.

Published

on

Süleyman Soylu'dan Cumhuriyet Gazetesi'ne 1 milyon liralık tazminat davası

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhuriyet gazetesi hakkında kendisine yönelik kişilik haklarını hedef aldığını iddia ettiği yayımlar nedeniyle 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun avukatı Uğur Kızılca, yazılı açıklama yaptı. Kızılca, Süleyman Soylu hakkında; Cumhuriyet gazetesi tarafından 52 gündür 254’ü doğrudan müvekkiline yönelik olmak üzere, toplam 313 haber ve köşe yazısı yayımlandığını belirtti.

Kızılca, müvekkilinin kişilik haklarını hedef aldığını ileri sürdüğü bu haberlerin tamamen kurgu ve gerçeğe aykırı olduğunu, haberlerin veriliş biçimleri dikkate alındığında haber verme hakkının kötüye kullanıldığını savundu.

Kızılca, açıklamasında şunları söyledi:

“Gelinen aşamada müvekkilimin 52 gündür sistematik bir şekilde maruz kaldığı saldırının ağırlığı ve kabul edilemez oluşu, saldırının ülke genelinde geniş bir kitleye ulaşacak şekilde alenen yapılmış olması, gerçeğe aykırı haberlerin içeriğinde yer alan hususlar, bu hususlara bilerek ve istenerek yer verildiğinin çok açık olması, bu süreçte odak olarak karşımıza çıkan gazete tarafından sistematik olarak ısrarla saldırıda bulunulması üzerine 1 milyon Türk Lirası manevi tazminata hükmedilmesi talebiyle Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açılmıştır.”

KÜÇÜKKAYA: GERÇEKLERİ ARAŞTIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Cumhuriyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Tuncay Mollaveisoğlu’nun TELE1’de sunduğu Anında Manşet programında konuşan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, Soylu’nun açtığı 1 milyon TL’lik dava hakkında konuştu. Küçükkaya, “Sayın Soylu; danışmanlarınız bu çeteleyi tutacağına kamuoyunun karşına çıkıp, ama gerçek gazetecinin karşısına çıkıp soruları açık yüreklilikte yanıtlayın ve bu sorulara kamuoyunu tatmin edecek yanıtlar verin” ifadelerini kullandı.

Küçükkaya ayrıca, “Cumhuriyet olarak muhabirlerimizle, yazarlarımızla gerçeğin peşinden koşmaya, bu gerçekleri araştırmaya devam edeceğiz. Hiçbir korkumuz ve yılgınlığımız yok. Gerçekleri araştırmaya devam edeceğiz. Gazetecilik suç değildir” dedi.

Küçükkaya’nın açıklamaları şu şekilde:

>> “Peker 2 aydır konuşuyor, evet biz bir çete liderinin sözü ile hareket etmiyoruz. Ancak onun yaptığı iddiaların hepsinin Cumhuriyet gazetesinin muhabirleri araştırıyor ve Cumhuriyet gazetesinin yazarları bunun hakkında özel yazılar kaleme alıyor. Biz daha hala Binali Yıldırım’ın oğlunun hakkındaki iddialara yanıt alamadık. Kimse alamadı.

>> Dendi ki; bizim yapmış olduğumuz haberlere yanıtlar yandaş medyanın gazetecileri tarafından veriliyor.

>> İçişleri Bakanı’nın tabii ki hakkıdır Cumhuriyet gazetesine dava açmak. Ama burada vahim olan şudur; 2 buçuk aydır Soylu’nun avukatları, danışmanları Cumhuriyet’te çıkan haberleri saymışlar, çetelesini tutmuşlar. Sayın Soylu; danışmanlarınız bu çeteleyi tutacağına kamuoyunun karşına çıkıp, ama gerçek gazetecinin karşısına çıkıp, soruları açık yüreklilikte yanıtlayın ve bu sorulara kamuoyunu tatmin edecek yanıtlar verin.

>> Cumhuriyet olarak muhabirlerimizle, yazarlarımızla gerçeğin peşinden koşmaya bu gerçekleri araştırmaya devam edeceğiz. Hiçbir korkumuz ve yılgınlığımız yok. Gerçekleri araştırmaya devam edeceğiz. Bu davalar gazetecilerin Türkiye’de hep karşılaştığı davalardır. Gazetecilik suç değildir. Cumhuriyet gazetesi her daim görevini lakıyla yapmaya çalışacak ve yapacaktır.”

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar