Connect with us

Dünya

‘Sputnik V’ aşısının etkinlik oranı açıklandı

Rus Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsünün geliştirdiği “Sputnik V” adlı yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının Faz 3 sonuçlarındaki etkinlik oranının yüzde 91.6 etkili olduğu açıklandı.

Published

on

'Sputnik V' aşısının etkinlik oranı açıklandı

Rusya’dan koronavirüs aşısı ile ilgili flaş bir açıklama geldi. İlk bulgular Salı günü The Lancet’de yayınlandı. Açıklanan sonuçların, yaklaşık dörtte üçü (14bin 964) iki doz aşı ve dörtte birine (4 bin 902) plasebo verilen 19 bin 866 katılımcıdan toplanan verilere dayandığı paylaşıldı. Katılımcıların ilk aşı dozunu aldıktan 21 gün sonra on altı semptomatik Covid-19 vakası aşı grubunda doğrulandı. Plasebo grubunda altmış iki vaka bulundu ki bu da yüzde 91.6’lık bir etkinliğe eşittir.

Deneme 60 yaşın üzerindeki 2 bin 144 kişiyi içeriyordu ve bu grup üzerinde yapılan bir alt analiz, aşının iyi tolere edildiğini ve yüzde 91.8 oranında benzer bir etkinliğe sahip olduğunu ortaya koydu.

Cezayir Ulusal Eczane Ürünleri Dairesi Başkanı Kemal Mansuri yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Rus tarafıyla aşı imalatı konusunda gerçekleştirilen görüşmelerde anlaşma sağlandığını belirtti.

Üretimin gelecek haftalarda başlayacağını kaydeden Başkan Mansuri, “Cezayir’i artık aşı ithal eden değil, ihraç eden ülke yapma zamanı geldi” dedi.

İlk etapta ülkenin aşı talebini karşılamaya yönelik üretim gerçekleştirileceğini belirten Mansuri, ikinci merhalede ise hedefin aşıyı komşu ülkelere ihraç etmek olduğunu vurguladı.

Mansuri ayrıca, aşı projesinin kamuya açık Saidal Şirketi ve gerekli uzmanlığa sahip Cezayirli özel şirketlerin ortaklığında yapılacağını aktardı.

Cezayir Başbakanı Abdulaziz Cerrad, dün Rusya’nın Cezayir Büyükelçisi Igor Belyaev’i kabul ederek, Sputnik V aşısının ülkede üretimi konusunda görüşmeler gerçekleştirildiğini açıklamıştı.

29 Ocak‘ta Cezayir’e teslim edilen Sputnik V ülkeye ulaşan ilk Covid-19 aşısı olmuştu.

Cezayir’de ulusal aşılama kampanyası süreci 30 Ocak Cumartesi günü ülkenin Bilida Hastanesi’nde yapılan ilk uygulamalarla başlatılmıştı.

Kaynak: Cumhuriyet

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar