Connect with us

Dünya

Sarhoşların nefes alıp vererek ayılmasını sağlayan icat

Çalışma, hızlıca soluklanmanın, sarhoş bir kişinin vücudundan alkolün atılmasını hızlandırdığını ortaya çıkardı

Published

on

Sarhoşların nefes alıp vererek ayılmasını sağlayan icat

Kanadalı araştırmacılar, zararlı veya muhtemel ölümcül alkol zehirlenmesini önlemek için kişilerin vücutlarındaki alkolü, nefes alıp vererek atmasını sağlayacak bir yol bulduklarına inanıyor.

Toronto Üniversitesi’ndeki bilim insanları, kişilerin güvenli bir şekilde hiperventilasyon yapmasını sağlamanın, alkolü daha hızlı temizlediğini ortaya çıkardı. Zira vücutlarında alkol olan sağlıklı gönüllülerden hiperventilasyon yapanların, normal nefes alanlara göre, üç kat daha hızlı şekilde alkolden temizlendiği belirtildi.

İzokapnik hiperpne (IH) diye de bilinen kontrollü hiperventilasyon, ekibin geliştirdiği ve oksijenle karbondioksit kaynağına bağlanmış gaz maskesinden oluşan ClearMate adlı cihazla gerçekleştirilebilir.

Alkol bir toksin ve karaciğer onu metabolize ettiğinde parçalanabiliyor. Bu işlem biraz uzun sürüyor ve bir kişinin vücudunda, ölümcül veya ciddi derecede tehlikeli olabilecek kadar alkol bulunduğunda bu süreç hızlandırılamıyor.

Araştırmacıların Nature adlı hakemli bilim dergisinde yayımladıkları küçük ön çalışmaya göre, alkol, solunum yoluyla da ortadan kaldırılabilir. Tam da bu sebeple içki içmiş birisinin nefesinden alkol kokusu alınabiliyor.

Fakat, çok uzun süreli hiperventilasyon, kişilerin çok fazla karbondioksit kaybetmesine neden olabilir. Bu da onların bayılmasına yol açabilir.

Araştırmacıların geliştirdiği cihaz, hastaların hem oksijen hem de karbondioksit soluyarak hiperventilasyon yapmasına müsaade ediyor. Böylece vücut, hastanın bilincini kaybetmesine neden olmadan solunum düzenine uyum sağlıyor.

Çalışmayı kaleme alan ve ClearMate cihazını icat eden Joseph Fisher, Gizmodo’ya verdiği demeçte, makinenin “normal karbondioksit miktarının kaçmasına ve herhangi bir fazlalık durumunda bir sonraki nefeste geri dönmesine” izin verdiğini söyledi.

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir