Connect with us

Kültür Sanat

Safranbolu 22. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, kapılarını açmaya hazırlanıyor

3 gün sürecek Safranbolu 22. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Eylül ayında başlıyor.

Published

on

Safranbolu 22. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, kapılarını açmaya hazırlanıyor

21 yıldır aralıksız olarak devam eden Türkiye’nin ilk ve tek belgesel film festivali olma özelliğine sahip; Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, bu yıl 16-18 Eylül 2021 tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle 22.ci kez kapılarını açıyor.

Ana teması “Kültürel Miras ve Korumacılık” olan festivalin bu yılki yan teması Ahilik Teşkilatı’nın önderi Ahi Evran’ın doğumunun 850. yılı olması münasebetiyle “Ahilik Kültürü” olarak belirlendi.

Festival kapsamında düzenlenen Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Yarışması, Uluslararası Altın Safran Fotoğraf Yarışması ve Belgesel Film Yapım Destek Yarışmasının ödülleri sahiplerini bulacak. Festival ve yarışmalar ile bilgi ve detaylara www.altinsafran.org adresinden ve festivalin sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Her yıl olduğu gibi festival öncesinde, Belgesel Film Yarışmasında ödül almış belgesel filmleri açık hava gösterimleri ile seyircilerle buluşturulacak.

6 – 15 Eylül tarihleri arasında Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezinde oluşturulacak alanda nostaljik film makinesinden belgesel filmler ile unutulmaz Yeşilçam filmlerini seyretme şansına sahip olacaklar.

16 Eylül 2021 Perşembe günü Organizasyon Komitesinin Atatürk anıtına çelenk sunması ile başlayacak festivalde kortej yürüyüşü de yapılacak. Festival meşalesinin yakılacağı Misakı Milli Demokrasi Meydanı’nda, geçen yıl Belgesel Film Yapım Destek Yarışması’nda en iyi proje ödülünü alan Yönetmen Alper Şahin’in “Safranbolu’da Bir Başkan” isimli belgesel filminin gala gösterimi yapılacak ve konser ile 1. gün son bulacak.

Safranbolu 22. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, kapılarını açmaya hazırlanıyor

Üç gün boyunca sergi, söyleşi ve açılış gibi sanatsal ve kültürel etkinliklerin yanı sıra konserler, folklor gösterileri ve Tarihi çarşıda sokak sanatçılarının performans gösterilerinden oluşan etkinlikler de yer alacak. Çocuklara özel etkinliklerin gerçekleşeceği festivalde ayrıca bu yıl yan temanın Ahilik kültürü olması sebebiyle ahilik geleneklerinden enstantaneler canlandırılacak. Festivalin ana temasına atıfta bulunan ve mihenk taşlarından biri olan En İyi Restore Edilen Ev ve En İyi Korunan Ev Plaket Çakım Törenleri ile katılımcılar Osmanlı sivil mimarisinin örneklerini yansıtan konaklarda ağırlanacak.

18 Eylül 2021 Cumartesi akşamı gerçekleşecek Altın Safran Belgesel Film ve Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni ile ödüller sahiplerini bulacak.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

AKP Sözcüsü Çelik İmamoğlu'nu hedef aldı: Restoranda, tatilde olmadığınız zamanda ortaya koyulan kriz yönetimi nedir? AKP Sözcüsü Çelik İmamoğlu'nu hedef aldı: Restoranda, tatilde olmadığınız zamanda ortaya koyulan kriz yönetimi nedir?
Gündem11 dakika önce

AKP Sözcüsü Çelik İmamoğlu’nu hedef aldı: Restoranda, tatilde olmadığınız zamanda ortaya koyulan kriz yönetimi nedir?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İstanbul'daki olumsuz hava koşullarına ilişkin, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi herkesi tedbire...

Özgür Özel'den Erdoğan'a: Ülkenin gerçeklerini perdelemek için linç kampanyalarından medet ummak bir acizlik göstergesidir Özgür Özel'den Erdoğan'a: Ülkenin gerçeklerini perdelemek için linç kampanyalarından medet ummak bir acizlik göstergesidir
Gündem51 dakika önce

Özgür Özel’den Erdoğan’a: Ülkenin gerçeklerini perdelemek için linç kampanyalarından medet ummak bir acizlik göstergesidir

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyuna yansıyan “Gündemi belirleme konusunda güzel ivme yakaladık” sözlerine; “Tayyip Erdoğan,...

Bolu Dağı Geçidi'nde İstanbul yönü ulaşıma kapatıldı Bolu Dağı Geçidi'nde İstanbul yönü ulaşıma kapatıldı
Gündem2 saat önce

Bolu Dağı Geçidi’nde İstanbul yönü ulaşıma kapatıldı

Karayolları Genel Müdürlüğü, İstanbul-Ankara Otoyolu Bolu Dağı Geçidi Tünel İşletme Bölgesi'nde İstanbul yönünün geçici olarak ulaşıma kapatıldığını bildirdi.

AKP Grup Başkanvekili Turan'dan İmamoğlu'na tepki: 'Karda tuz, rakıda buz' böyle hayat mı olur? AKP Grup Başkanvekili Turan'dan İmamoğlu'na tepki: 'Karda tuz, rakıda buz' böyle hayat mı olur?
Gündem2 saat önce

AKP Grup Başkanvekili Turan’dan İmamoğlu’na tepki: ‘Karda tuz, rakıda buz’ böyle hayat mı olur?

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, kar yağışı sırasında Sarıyer'de bir balıkçıda yemek yediği iddia edilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)...

İmamoğlu: Havalimanı için yardım teklif ettik, 'ihtiyacımız yok' denildi İmamoğlu: Havalimanı için yardım teklif ettik, 'ihtiyacımız yok' denildi
Gündem3 saat önce

İmamoğlu: Havalimanı için yardım teklif ettik, ‘ihtiyacımız yok’ denildi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott ile bir balıkçıda yemek yerken çekilen görüntülerinin sızdırılmasıyla ilgili sert bir...

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar