Connect with us

Gündem

RTÜK’ten TV kanallarına uyarı: Programlara çıkarılan konuklar her alanın uzmanı gibi konuşuyor

Kuruldan Yapılan açıklamada, “Programlara katılan konukların kendi popülerliğini artırmak amacıyla bilinçli olarak spekülatif söylemlerde bulundukları da görülmektedir” denildi

Published

on

RTÜK'ten TV kanallarına uyarı: Programlara çıkarılan konuklar her alanın uzmanı gibi konuşuyor

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) televizyon programlara çıkarılan konuklarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından yayımlanan yazılı açıklamada, programlara çıkartılan konukların her alanın uzmanı gibi konuştuğu, bununla alakalı halktan şikayetler geldiği ve bu durumun televizyon kanallarını da zor durumda bıraktığı belirtildi.

Açıklamada, televizyon kanallarının  müeyyide maruz kalmaması için konuk seçimine dikkat edilmesi yönünde de çağrıda bulunuldu.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

Bilindiği üzere televizyonlarda birbirinden farklı birçok konuda programlar yayınlanmaktadır. Bu programlara alanlarında uzman olduğu belirtilen kişiler konuk olarak katılmaktadır. Bu kişilerin bir kısmının gün içerisinde içerik olarak birbiriyle alakası bulunmayan programlara katılarak sanki her alanın uzmanı imiş gibi her programda hukukçu, terör uzmanı, siyaset bilimci, sağlık bilimci, deprem bilimci vb farklı unvanlar kullanmak suretiyle gündemde hangi konular varsa onun üzerine yorum yaptıkları görülmektedir.

Maalesef ki uzman olduklarını iddia ettikleri alanlarında yeterli derecede bilgi sahibi olmayan bu kişilerden bir kısmının yaptıkları değerlendirmelerin kamuoyunu bilinçlendirmekten ziyade toplumu yanlış yönlendirdiği de görülmektedir. Programlarda yaşanan bu tarz sorunlarla ilgili olarak izleyiciler başta olmak üzere, çeşitli kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlar tarafından Üst Kurulumuza çok sayıda şikayet başvurusu yapılmaktadır. 

Programlara katılan konukların kendi popülerliğini artırmak amacıyla bilinçli olarak spekülatif söylemlerde bulundukları da görülmektedir. Bu kişilerin bilinçli ya da bilinçsiz olarak maksadını aşan söylemler kullandıkları da tespit edilmiştir. amacından uzak yorumlara yer verilen bu tür toplumu yanlış bir şekilde bilinçlendirdiği; bu durumda kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla yapılan yayınların da amacından saptığı görülmektedir. Bu durum yanlış anlaşılmalara ve toplumda infial oluşmasına sebebiyet vermektedir. 

Yayınlar vasıtasıyla kamuoyunun yanlış yönlendirilmesi halinde, söz konusu yayınlar nedeniyle medya hizmet sağlayıcılara müeyyide uygulanması durumu da söz konusu olabilmektedir. Açıklanan sebeplerle yayıncı kuruluşların muhtemel mağduriyetlerinin önüne geçilebilmesi için konuk olarak görüşlerine başvurulacak uzmanların seçiminde azami hassasiyetlerin gösterilmesi gerekmektedir.

Medya hizmet sağlayıcı kuruluşların dikkatine önemle sunulur.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar