Connect with us

Gündem

RTÜK, yılbaşı için yayıncılara ‘tavsiyede’ bulunacak: Ailece izleyebilelim

Yılbaşı prpgramları için yayın kuruluşlarına tavsiyede bulunacaklarını açıklayan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, “Arkadaşlarımız bütün yayıncı kuruluşlarla görüşüyorlar. Kanalların program akışlarıyla ilgili bilgiler ediniyorlar. Program akışlarına müdahale etmiyoruz, çünkü bu editöryal sorumluluk ve bağımsızlıktır. Biz onlara tavsiyelerde bulunacağız” dedi.

Published

on

RTÜK, yılbaşı için yayıncılara ‘tavsiyede’ bulunacak: Ailece izleyebilelim

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, yeni yıl öncesi uygulanacak 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması için yayın kuruluşlarına tavsiyelerde bulunacaklarını belirterek, “Eskiden olduğu gibi çocuklarımızla, eşimizle, büyüklerimizle birlikte izleyebileceğimiz televizyon programları yayınlanmasını tavsiye edeceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımızı bitirdik. Yakın zamanda da kendilerine ilan edeceğiz” dedi.

Şahin, Radyo Televizyon Üst Kurulunun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle yoğun bir yıl geçirdiğini, pandemi sebebiyle vatandaşların evlerine kapandığını, böyle olunca da televizyon izlenilirliği, radyo dinlenilirliği ve isteğe bağlı yayınların takip edilme oranlarının yükseldiğini ve bununla beraber RTÜK izleme uzmanlarının yayın takibinde daha titiz davrandıklarını söyledi.

Yeni yıl öncesi uygulanacak 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması dolayısıyla Üst Kurulun yayıncılara bu süreçte uygulamalarını arzu ettiği tavsiyeleri olacağına değinen Şahin, şunları söyledi:

“Arkadaşlarımız bütün yayıncı kuruluşlarla görüşüyorlar. Kanalların program akışlarıyla ilgili bilgiler ediniyorlar. Program akışlarına müdahale etmiyoruz, çünkü bu editöryal sorumluluk ve bağımsızlıktır. Biz onlara tavsiyelerde bulunacağız. Eskiden olduğu gibi çocuklarımızla, eşimizle, büyüklerimizle birlikte izleyebileceğimiz televizyon programları yayınlanmasını tavsiye edeceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımızı bitirdik. Yakın zamanda da kendilerine ilan edeceğiz. Bu dört günde yapılacak yayınlar çok önemli. Ondan sonra yapılacak yayınlarda da bu hassasiyetleri gözeteceğiz.”

Şahin, RTÜK’ün ceza verme ile övünen bir Üst Kurul olmadığını iddia ederek, 2 yıl önce ilk göreve seçildiğinde “Üst Kurul’un ceza veren değil, yönlendiren ve yön gösteren bir kurul” olmasını istediğini, maalesef bazen cezalar verildiğini, bu cezaların yayın ihlalleri sonucunda verildiğini, bundan sonraki süreçte de yayıncılarla irtibatlarının devam edeceğini savundu.

“BIRAKIN AŞIYI SAĞLIKÇILARIMIZ KONUŞSUN”

Başkan Şahin, Covid-19 aşısıyla ve diğer sağlık konularıyla ilgili programlar konusunda yayıncıları daha önce uyardıklarını anımsattı.

Şahin, “Biz yayıncı kuruluşlara dedik ki, konuyla ilgili uzman arkadaşlarımız programlara davet edilsin. Başka konularda, güvenlik konularında, hukuk alanında uzman kişiler aşıyı konuşuyorlar. Başarılı gazetecilerimiz aşıyı konuşuyorlar. Bırakın aşıyı sağlıkçılarımız konuşsun. Bizim Bilim Kurulumuz var. Bakanlığımız, Sağlık Bakanımız bu konuya çok hakim. Bilim adamlarımız var, bu konuyu bilim adamlarımızın konuşması gerekiyor. Bunlar haricinde aşı ile ilgili tartışmalara girilmesine karşıyım.” ifadelerini kullandı.

Şahin, televizyon izleyicilerine ve yayıncılara yönelik olarak şu tavsiyelerde bulundu:

“Halkımıza ve televizyonlarımızı izleyen, radyoları dinleyen halkımıza naçizane tavsiyem şu olur: Konunun uzmanı, gerçekten çok bilim adamımız var. Gerçekten bu işin içerisinde olan her daim takip ettiğimiz Bilim Kurulumuz var. Onların tavsiyeleri doğrultusunda hareket etsinler, onu yapsınlar.

Onun haricinde de yayın kuruluşuna tavsiyem, zaten yeni bir şey değil, uyarıda bulunmuştuk, alanında uzman kişileri, uzmanlık alanı ile ilgili konularda konuştursunlar. Böyle olmazsa o zaman herkes her konuda konuşmuş oluyor. Bize gelen şikayetler, bize gelen bildirimler neticesinde böyle bir açıklamada, böyle bir bildirimde bulunduk. Yayın kuruluşlarının da azami gayret göstereceğini düşünüyorum.”

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar