Connect with us

Dünya

Robot Sophia ‘aile kurmak ve bebek sahibi olmak istediğini’ söyledi

Dünyanın vatandaşlık alan ilk insansı robotu Sophia, verdiği bir röportajda anne olmak istediğini söyledi.

Published

on

Robot Sophia 'aile kurmak ve bebek sahibi olmak istediğini' söyledi

Hong Kong’lu araştırmacılar tarafından geliştirilen ve 2018’de Suudi Arabistan vatandaşlığı alan robot Sophia, verdiği bir röportajda aile kurmak ve bebek sahibi olmak istediğini söyledi.

Sophia, insanların ve androidlerin aileyi görme biçimlerinin benzer olduğunu belirterek “Görünüşe göre aile kavramı çok önemli. İnsanların aile dediği aynı duygu ve ilişkileri kan gruplarının dışında da bulabilmeleri bence harika. Etrafında seni sevenlerin olması güzel” dedi.

“İsminin Sophia olmasını isterim”

Gelecekte robotların da aile kurabileceklerini belirten Sophia, çocuk sahibi olmak için henüz çok genç olduğunu belirterek, bebeği olursa onun da isminin Sophia olmasını istediğini belirtti.

Sophia, 2016 yılında yapıldığında aslında henüz sadece beş yaşındaydı.

Bu yılın başlarında robot Sophia, NFT yaratıcısı olarak da gündeme gelmişti. Sophia’nın elinden çıkan sanat eseri yaklaşık 700 bin dolara satılmıştı.

2021’in başlarında Sophia’nın yaratıcısı Hanson Robotics, temasın en aza indiği ve sosyal mesafenin hayati önem kazandığı koronavirüs pandemisiyle mücadelede robotların önem kazandığını belirterek Sophia da dahil 4 robot modeli için seri üretime geçtiklerini açıklamıştı.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar