Connect with us

Yaşam

Regaip Kandili nedir? Regaip Kandili anlamı ve önemi ne?

Regaip Kandili önemi ve anlamı araştırılıyor. Müslümanlar heyecanla kandil tarihlerini bekliyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini takvime göre Regaip Kandili 2021 yılında 18 Şubat’ta idrak edilecek. İşte rahmet ve bereket gecesi olarak adlandırılan, kandiller zincirinin ilk halkası olan Regaip Kandili’nin anlamı ve önemi ne?

Published

on

Regaip Kandili nedir? Regaip Kandili anlamı ve önemi ne?

Regaip Kandili için geri sayım başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan takvime göre üç aylar şubat ayında başladı. Müslümanlar recep ayının içerisinde Regaip Kandili’ni de idrak edecekler. Regaib, sözlükte, kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış anlamındaki ragībenin çoğuludur. Regaip Kandili’nde dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul ederek çeşitli ibadetlerle geçirmek kabul görmüştür.

REGAİP NE DEMEK?

Sözlükte “kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış” anlamındaki ragībenin çoğulu olan regāib kelimesi hadis ve fıkıh literatüründe “bol sevap ve mükâfat, faziletli amel”, özellikle Mâlikî fıkıh kaynaklarında sünnetin mukabili olarak “müstehap, nâfile ibadet” mânalarında k

ullanıldığı gibi (İbn Ebû Şeybe, II, 49; İbn Abdülber en-Nemerî, I, 127; Hattâb, II, 79) hicrî takvime göre yedinci ay olan recebin ilk perşembesini cumaya bağlayan geceye ad olmuştur.

Kandiller zincirinin ilk halkası olan Regaip Kandilindeki “Regâip” kelimesi, Arapça bir kelime olan “re-ğa-be” kökünden gelmektedir. “re-ğabe”, kelime olarak, elde edilmesi arzu edilen değerler, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. “Reğîb” kelimesi ise, “reğabe”den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir. Müennesi, ” reğîbe”dir. “Reğîbe”nin çoğulu da “reğâib” dir.

Regaip Kandili ne zaman idrak edilecek?

Üç ayların içinde olan Regaip kandili yılın ilk kandili olacak. Diyanet İşleri Bakanlığı 2021 takvimini açıkladı. İşte Regaip, Berat, Miraç Kandili tarihleri…

Üç ayların habercisi olan Regaip Kandili 2021’in ilk kandili olacak.

Üç aylar ne zaman başlayacak?

Üç aylar, 2021 yılında Receb ayının ilk günü olan 13 Şubat Cumartesi günü başladı.

Üç ayların başlangıcından sonra ilk kandil olan Regaib Kandili 18 Şubat Perşembe gerçekleşecek.

Miraç Kandili 10 Mart Çarşamba günü, Berat Kandili ise 27 Mart Cumartesi gününe denk geliyor.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar