Connect with us

Sağlık

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan kimdir?

Koronavirüs salgını sürecinde katıldığı televizyon programları ile dikkat çeken Mehmet Ceyhan, bu süreçte en çok merak edilen isimler arasında yer alıyor. Peki Mehmet Ceyhan kimdir? İşte merak edilenler…

Published

on

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan kimdir?

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 1981 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl aynı üniversitede çocuk sağlığı ve hastalıkları eğitimine başladı ve 1985 yılında bu eğitimi tamamladı.

1983-85 yılları arasında Beslenme ve Metabolizma Ünitesi’nde yaptığı çalışmalar sonucunda bilim uzmanlığı derecesini aldı.

Eğitim sürecinin ardından 1985-87 yılları arasında askerlik hizmetini Adana Askeri Hastanesinde, zorunlu hizmetini ise Ankara Etimesgut Devlet Hastanesinde yerine getiren Mehmet Ceyhan, 1988 yılında çocuk sağlığı ve hastalıkları doçenti oldu.

1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ünitesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başladı ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları yandal ihtisası yaptı. 1995 yılında çocuk sağlığı ve hastalıkları profesörü oldu. 1998 yılında A.B.D’nde Cincinnati Childrens Hospital’da, Çocuk Enfeksiyon Bölümü’nde çalıştı. Dr. Ceyhan 1985 yılında Gürson Çocuk Sağlığı Vakfı, Cihat Tahsin Gürson Araştırma Ödülü’nde birincilik, 1986 yılında ikincilik; 1988 yılında ise Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) teşvik ödülünü kazandı. İmmünizasyon serolojik ve klinik etkinliği, enfeksiyon hastalıklarının moleküler genetik yöntemlerle tanımlanması, enfeksiyon epidemiyolojisi ve bakterilerde antibakteriyal ilaç genlerinin tanımlanması üzerinde çalışmaktadır. Halen Enfeksiyon Hastalıkları Derneği ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin başkanlıklarını ve Pediatri Uzmanlık Akademisi Derneği’nin genel sekreterliğini yürüten Dr. Ceyhan, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı olarak çalışmaya devam etmektedir.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar