Connect with us

Gündem

Prof. Dr. Küçükosmanoğlu: 3. doz aşı yaptırması yönetici sorumluluğuyla bağdaşan bir durum değil

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, “İnsanlardan ikinci dozu esirgerken bir kişinin 3. doz aşı yaptırması yönetici sorumluluğuyla bağdaşan bir durum değil” dedi.

Published

on

Prof. Dr. Küçükosmanoğlu: 3. doz aşı yaptırması yönetici sorumluluğuyla bağdaşan bir durum değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüse karşı ilk doz aşısını 14 Ocak’ta, ikinci dozunu 11 Şubat’ta yaptırdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da hatırlatma dozu olarak bilinen 3. doz aşıların “en az 6 ay geçtikten sonra önerildiğini” açıkladı. Buna karşın Erdoğan, geçen günlerde katıldığı televizyon programında yurttaşlar için 2022’de yapılması konuşulan 3. doz aşısını da yaptırdığını açıklayarak “Ben 3 doz aşımı oldum, bir de antikor yükseldi mi yükselmedi mi ona baktım” dedi.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “En az 6 ay geçtikten sonra hatırlatma dozu öneriliyor” demesine karşın, 5 ay içinde 3 doz koronavirüs aşısı olduğunu açıkladı. Daha çok yurttaşın ilk doz aşısını olabilmesi için BioNTech aşılarında ikinci dozların 12 hafta sonra yapılması kararı alındığını anımsatan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, “BioNTech aşısının birinci dozunun da yüzde 70 koruyuculuğu olduğunu biliyoruz. Bu uygulamayla daha fazla kişinin aşıya ulaşması ve korunması düşünüldü. Bu doğru bir karardı. Ama insanlardan ikinci dozu esirgerken bir kişinin 3. doz aşı yaptırması yönetici sorumluluğuyla bağdaşan bir durum değil. Ülkeyi yönetenlerin bize örnek olması lazım. Acaba yakınları da mı yaptı, onu da bilmiyoruz tabii” diye konuştu.

Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, Erdoğan gibi ocak ayında ilk dozunu olan sağlık çalışanlarının 3. doz aşı olmadığını söyledi. 3. doz aşı olma konusunun hâlâ tartışılan bir konu olduğunu belirten Küçükosmanoğlu, “İhtiyaç olup olmadığı konuşuluyor ve şu an kesin verilmiş bir karar yok. Biz sağlıkçılara 3. doz aşı yapılmasını önerecektik ama açıkça söyleyemedik. Çünkü elimizde daha 3. doz aşının gerekip gerekmediğini gösteren bir veri yok” dedi.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar