Connect with us

Bilim ve Teknoloji

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan aşı çalışmasına yönelik kamuoyu açıklaması

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya paylaşımından yaptığı aşı açıklamasıyla dikkat çeken Prof. Dr. Ercüment Ovalı, kamuoyunu bilgilendirmek üzere basın kuruluşlarına bir açıklama daha yaptı. Ovalı, aşı çalışmalarının hayvanlar üzerinde denenmeye hazır olduğunu belirtti.

Published

on

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’dan aşı çalışmasına yönelik kamuoyu açıklaması
Reklamlar

Acıbadem Labcell Hücre Laboratuvarı’nda Mart ayının ortasında ekibimizle başladığımız çalışmalarda geldiğimiz aşamaları kısaca paylaşmak istiyorum.

1-   CORONA VİRÜS AŞISI HAYVAN DENEYİ AŞAMASINA GELDİ!

COVID-19 İnaktif Virüs Aşısı; preklinik invitro test aşaması tamamlanmış olup, 24.04.2020 tarihinde hayvan üzerinde deneylere başlanacaktır.

Bütün dünya corona virüsüne karşı aşı geliştirme çabasında. Dünyada çok sayıda merkezde aşı geliştirmek için çalışmalar sürdürülüyor. Bu aşı araştırmalarının büyük bir kısmı, rekombinant yani sentetik aşı üretimi üzerine.

Aşılar canlı virüslerin kullanıldığı atenue-inaktif veya virüsün sentetik parçalarından oluşturulan rekombinant olmak üzere iki yöntemle hazırlanıyor. İnaktif aşılar, rekombinant aşılardan çok daha hızlı hazırlanabiliyor, viral mutasyonel değişikliklerden daha az etkileniyor ve daha uzun süre etkin kullanılabiliyor. Öte yandan dezavantajları da var; kitlesel olarak çok yüksek sayıda üretilemiyor, daha yüksek maliyetli, virüsü canlı olarak laboratuvarda çoğaltmak gerektiği için maksimum düzeyde güvenlik uygulamaları gerekiyor, bağışıklık oluşturma yüzdesi rekombinant aşılara göre daha düşük.

Acil müdahalelerin hayat kurtarabileceği bu özel süreçte, inaktif aşının olumlu taraflarına odaklanmak ve kısa dönem avantajlarını göz önüne almak gerekiyor. Yüksek sayıda üretilebilecek rekombinant aşılar geliştirilene kadar, doğası gereği az miktarda üretilebilen inaktif aşılar, özellikle risk altındaki sağlık personelini, ileri yaşlıları ve yine kanser, astım gibi ek hastalıkları bulunan risk altındaki kişileri koruyacak sayıda üretilebilir ve çok önemli bir yarar sağlanabilir.

Biz, TÜBİTAK’ın destek verdiği COVID-19 inaktif virüs aşısı çalışmamızda üretimi tamamlayarak hayvan deneylerinin yapılacağı noktaya geldik. Hayvan deneylerinden sonra Faz-1 çalışmaları başlıyor, gönüllülerde 3 hafta süren yan etki ve antikor oluşturma açılarından değerlendirme yapılıyor. Sonrasında daha geniş bir popülasyonda aşı çalışmaları devam ediyor, yeterli güvenlik ve etkinlik elde edildikten sonra yine çalışma daha da genişletilebiliyor… İdeal koşullarda tüm bunlar, ortalama 3 ayda sonuçlanabilir. Tüm bu aşamalar, Sağlık Bakanlığı’nın onay süreciyle gerçekleşiyor. Peki, başarılı olunamazsa?… Pek çok bilimsel araştırmanın başına geldiği gibi, hayvan deneylerinde ya da sonrasında istenmeyen bir etki ile karşılaşabiliriz, bu durumda yine laboratuvara girer, yine çalışırız.

2-   KÖK HÜCRE ÇALIŞMASI: 7 HASTA ÜZERİNDE ARAŞTIRMA YAPILDI

COVID-19 Tedavisinde Mezenkimal Kök Hücrenin Etkinliği; Faz II Klinik Çalışma olarak Sağlık Bakanlığı’na sunulmuş olup, münferit hastalar için bakanlığın izniyle uygulama yapılmaktadır. Kontrol grubuyla birlikte giden standardize çalışma için proje onayına ihtiyaç duyulmaktadır.

COVID-19 hastalığının tedavisinde mezenkimal kök hücre uygulaması yapılabiliyor. Sağlık Bakanlığı tedavi rehberinde de yer almaktadır.  Bu ek tedavi şekli konusundaki klinik gözlemlerimize göre; uygun endikasyonla (ileri hastalık, entübe hasta) kök hücre uygulanan 7 hastada iyi sonuçlar elde ettik. Sağlık Bakanlığı’na yapılmış başvurumuz onaylandığı takdirde kontrol grubuyla beraber bilimsel bir veriye ulaşmak için klinik çalışmayı başlatacağız.

3-   İMMÜN PLAZMA: HER KAN GRUBUNA UYUMLU BİR PLAZMA ÜRETTİK

ACU-IP1.0 (Bağışık Konsantre/Patojen Free Plazma); üretimin yapılabilmesi için tüm şartlar oluşturulmuştur. Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 İmmün Plazma kullanımıyla ilgili genelgesi sonrası bu ürün de kullanıma girmiş olup, laboratuvarlarımızda üretilmektedir. Faz II Klinik çalışma için onay beklenmektedir.

TÜBİTAK tarafından desteklenen bu araştırma projesi, hastalığı yenerek bağışıklık kazanmış kişilerden kan alınması ile elde edilecek virüs spesifik antikorların toplanması ve bunların yeni hastaların tedavisinde kullanılmasına dayanıyor. Sağlık Bakanlığı, COVID-19 tanısı alıp iyileşen kişilerden alınan immün plazmanın içerdiği antikorlar nedeniyle hastaların tedavisinde kullanılabileceğini onaylamıştır. An itibariyle hastalarda kullanılacak olan immün plazmanın hazırlanması laboratuvarlarımızda en uygun şartlarda gerçekleştiriliyor. Birden fazla kişiden alınarak havuzlanan plazma; tüm virüs ve bakterilerden arındırılıyor, konsantre ediliyor, içerdiği antikor düzeyi ve çeşitliliği, ayrıca bunların virüs nötralizasyon kapasitesi de ölçülebiliyor ve standart düzeye getiriliyor (üründen ürüne farklılık olmuyor). Hazırlanan plazmadaki antikorların titre edilerek miktarlarının bilinmesi ve virüsü nötralize etme kapasitesinin ölçülebilmesi, plazma hazırlık aşamasında çok önemlidir. Ayrıca kan grubu uyumu sorunu oluşturmayacak şekilde hazırlanmaktadır. İmmün plazmanın hastalara yönelik klinik uygulamaları da devam ediyor.

4-    COVID-19 VİRÜS SPESİFİK T-LENFOSİTLER: VİRÜSLE SAVAŞACAK T LENFOSİTLER HAZIRLIYORUZ!

COVID-19 Spesifik T-lenfositler; üretimi tamamlanmış olup Faz II Klinik çalışma için TÜSEB’e destek başvurusu yapılmıştır. 

T-Lenfositler insanlarda bağışıklıktan sorumlu savaşçı hücrelerdir. Laboratuvar ortamında da bazı özel yöntemlerle virüsün tipine özgün olarak hazırlanan bu hücreler, bugün dirençli viral enfeksiyonların (EBV, CMEV, BK, AV) tedavisinde tüm dünyada çeşitli merkezlerde uzun süredir başarı ile kullanılıyor. Özellikle kanser, bağışıklık yetmezliği ya da bağışıklık baskılayıcı tedavi gören hastalar için uygulanılıyor. Günümüzde ise corona virüse karşı savaşmak için yine laboratuvar şartlarında hazırlanan T-lenfositlerin klinik uygulamalarda başarılı olabileceği öngörülüyor. Corona virüsüne özgün üretimini tamamladığımız T lenfositlerin COVID-19 hastalarının tedavisinde etkinliğini kanıtlamak üzere TÜSEB’e destek başvurusu yapılmış olup, Sağlık Bakanlığı’na da klinik araştırma başvurusu yapılacaktır.

5-   DORNAZ ALFA ÇALIŞMASI: KLİNİK GÖZLEMLER DENEMEYE DEVAM EDİLMESİ GEREKTİĞİNİ GÖSTERİYOR!

COVID-19 Tedavisinde Dornaz Alfa’nın etkinlik ve güvenlilik çalışması; Tüm laboratuvar süreçleri tamamlanmış olup, Faz II Klinik çalışma için TÜSEB’e başvurusu yapılmıştır.

In vitro şartlarda (laboratuvar ortamında) beyaz kürelerin oluşturduğu jelimsi tabakayı süratle eritebildiğini gözlemlediğimiz bu ilacı kullanan kistik fibrozisli hastalarda da COVID-19 enfeksiyonun daha hafif seyretmesi nedeniyle, standart tedaviye dirençli 3 hastada uygulama sonucu iyileşme olduğunu gördük. Bu bulgular daha önce laboratuvar ortamındaki bulgulara uyumlu olarak COVID-19hastalarının akciğerlerinde gelişen solunum zorluğunun kontrol edilebildiğini gözlemledik.

Sonuç olarak bu ilacın tedavide özellikle erken dönemde (entübasyon öncesi) uygulanabilirliği ile ilgili olarak TÜSEB’e destek başvurusu yapılmış olup, Sağlık Bakanlığı’na da klinik araştırma başvurusu yapılacaktır.

Bilim ve Teknoloji

PlayStation 5 tanıtımı yapıldı, PS5 özellikleri neler ve fiyatı ne kadar?

PlayStation 5 düzenlenen etkinlik ile resmen tanıtıldı. PS 5, yeni özellikleri ve teknolojileri sayesinde oyun severlere yeni bir deneyim yaratabilecek.

Published

on

By

PlayStation 5 tanıtımı yapıldı, PS5 özellikleri neler ve fiyatı ne kadar?
Reklamlar

PlayStation 5 düzenlenen etkinlik ile resmen tanıtıldı. PS 5, yeni özellikleri ve teknolojileri sayesinde oyun severlere yeni bir deneyim yaratabilecek. Ancak oyun oynamayı seven herkesin yolunu dört gözle beklediği PlayStation 5 fiyatı ile dudak uçuklatıyor. Peki PlayStation 5 fiyatı ne kadar? İşte PS 5 fiyatı ve özellikleri

CD girişi olmayan PlayStation 5’in ortası siyah ve kenarları beyaz. Cihaz, şirketin paylaştığı resimde dikey şekilde görülüyor.

Tanıtımda PlayStation 4’ün en çok satan oyunlarından Spider-Man: Miles Morales ve Horizon: Forbidden West’in devam oyunları da yer aldı.

Sony’nin yeni konsolu, Microsoft’un rakip Xbox Series X’iyle birlikte yıl sonundan önce satışa çıkacak.

Oyun eleştirmeni Laura Kate Dale “PS5 konusuda, fiyat ve çıkış tarihi gibi cevaplanmamış birçok soru var. Sonu bu görücüye çıkartma etkinliği için tam da gerekeni yaptı.Tanıtımda bir saatlik oyun görüntüleri gösterildi” dedi.

PlayStation 5 tanıtımı yapıldı, PS5 özellikleri neler ve fiyatı ne kadar?

Selefinden yedi yıl sonra

Tanıtımda gösterilen oyunların hangilerinin sadece PS5’te olacağı net değil.

PlayStation 5, selefi PS4’ten yedi yıl sonra piyasa çıkmış olacak.

Yeni cihaz, görsel açıdan daha iyi olmasının yanı sıra, özel işlemcisi oyun yükleme sürelerini büyük ölçüde azaltacak.

Şirket, koronavirüs salgını nedeniyle bir tanıtım toplantısı yapmak yerine, tanıtım için internet üzerinden bir saatlik bir video yayınladı.

PS4, rakibi Xbox One’a kıyasla küresel düzeyde iki kat daha fazla satmıştı.

Play Station 5 fiyatı ne kadar olacak?

PlayStation 5’in ABD fiyatının 499 dolar olması bekleniyor. Türkiye’de, yüzde 50 Gümrük vergisi (30 Eylül 2020’den sonra %20 olacak), yüzde 20 ÖTV, yüzde 18 KDV, yüzde 1 Kültür Bakanlığı payı, yüzde 8 TRT payı eklenince fiyatının 6500 – 7000 TL seviyesinde olması bekleniyor.

Play Station 5 tasarımı ile göz kamaştırdı

Yeni PlayStation 5 lansmanında heyecan ilk dakikalardan itibaren kendini gösterirken, tanıtılan oyunlar gelen ilk yorumlara göre pek olumlu olmadı. Ancak tanıtım sonunda PS5’in görselleri paylaşıldığında siyah ve beyaz renklerdeki tasarım büyük beğeni kazandı. PlayStation 5’in iki farklı versiyon olarak karşımıza çıkması çıkması ise büyük sürpriz oldu. PS5 ve PS5 Digital Edition olarak tanıtılan cihazların görsellerinde ise sadece Cd giriş kısmının olmadığı görüldü. Tanıtımda ayrıca PS5’in yeni HD kamerası, DualSense şarj standı, medya kontrol kumandası ve yeni kulaklığı (Pulse 3D) da tanıtıldı. İşte yeni PlayStation 5…

Play Station 5 ne zaman satışa çıkacak?

Playstation 5’in yaz aylarında lansmanının yapılarak ilerleyen aylarda da satışa sunulması bekleniyor.

Yeni oyunlar da tanıtıldı

PlayStation 5 ile birlikte yeni oyunların tanıtımı da gerçekleştirildi. Lansmanda 20’den fazla oyun tanıtımı yapılırken, dikkat çeken oyunların başında NBA 2K21, Hitman, Horizon Zero Down 2, Gran Turismo 7, Spiderman Miles Morale gibi oyunlar oldu.

PS5 ile birlikte tanıtımı yapılan oyunlar şunlar;

Spiderman Miles Morales
Gran Turismo 7
HİTMAN III
NBA2K21
Ratched
Project Atia
Stray
Returnal
Destruction AllStars
Kena
Goodbye Volcano High
OddWorld
GostWire Tokyo
Jett
Godfall
Solar Ash
LittleDevil Inside
Demon Souls
Deadloop
Resident Evil Village

Okumaya Devam Et

Bilim ve Teknoloji

WhatsApp’tan sevindiren iki yeni özellik

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatApp’a iki yeni özellik ekleniyor. Kullanıcılar bir sohbetteki mesajları belirli tarihlere göre filtreleyebilecek ve depolama alanını yönetebilecek

Published

on

By

WhatsApp’tan sevindiren iki yeni özellik
Reklamlar

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatApp’a iki yeni özellik ekleniyor. Yeni özelliklerle birlikte, kullanıcılar bir sohbetteki mesajları belirli tarihlere göre filtreleyebilecek ve depolama alanını yönetebilecek.

TARİHE GÖRE FİLTRELEME

WhatsApp’a gelecek ilk özellik mesajları belirli tarihlere göre filtreleyebilme seçeneği olacak. Kullanıcılar bir tarih seçerek WhatsApp mesajlarını hızlı bir şekilde bulabilecek.

DOSYALAR SIRALANABİLECEK

İkinci özellikle ise kullanıcılar depolama alanlarını yönetebilecek. Farklı mesaj türlerini bulmak için iki yeni varsayılan filtrenin ekleneceği bu yeni özellikte; filtrelerden biri iletilen dosyaların aramanmasını sağlarken, diğeri büyük dosyaların görüntülenmesini sağlayacak. Dosyalar kullanıcılar tarafından eskiden yeniye, yeniden eskiye veya boyutuna göre sıralanabilecek.

TARİH NETLEŞMEDİ

WhatsApp’ın bu yeni özellikleri ne zaman yayına alacağı hakkında henüz herhangi bir tarih bilgisi bulunmuyor.

Okumaya Devam Et

Bilim ve Teknoloji

Bilim insanları: Verem tedavisinde çığır açacak yeni aşı geliştirildi

Hindistan’ın Haydarabad kentinde bir araya gelen bilim insanları, yılda 1.5 milyon can alan, halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz tedavisinde çığır açacak bir aşı geliştirildiğini açıkladı.

Published

on

By

Bilim insanları: Verem tedavisinde çığır açacak yeni aşı geliştirildi
Reklamlar

Haydarabad’daki akciğer sağlığı toplantısına katılan, farklı ülkelerden bilim insanları, bakterinin neden olduğu bulaşıcı hastalığın tedavisinde kullanılan ‘BCG’ aşısının çok etkili olmadığının altını çizdi. Yeni geliştirilen aşının ilk denemelerinde olumlu sonuç alındığı, birkaç yıl içinde izninin alınacağı ve uzun süreli koruma sağlayacağı belirtildi.

Tüberküloz uzmanlarından David Lewinsohn, yeni aşının Güney Afrika, Kenya ve Zambia’da 3 bin 500’ü aşkın yetişkinde denendiğini söyledi. “Hastalığa neden olan Mycobacterium tuberculosis bakterisinin bulaştığı kişilerde etkili olması kayda değer bir durum. Oyunun kurallarını değiştirecek bir gelişme” dedi.

2028’de piyasada olacak

Aşının bir süre daha denendikten sonra izin başvurusu yapılacağının altını çizen Lewinsohn, “Her şey yolunda 2028’de piyasada, ihtiyacı olan herkesin erişebilmesi mümkün olacak” dedi ve ilaç firması GlaxoSmithKline’ın 20 yıldır (GSK) aşının üzerinde çalıştığının altını çizdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 2018’de 10 milyon kişiye tüberküloz tanısı konuldu. Dünyadaki tüberküloz vakalarının üçte ikisine sekiz ülkede -Hindistan (yüzde 27), Çin (yüzde 9), Endonezya (yüzde 8), Filipinler (yüzde 6), Pakistan (yüzde 6), Nijerya (yüzde 4), Bangladeş (yüzde 4) ve Güney Afrika (yüzde 3)- rastlanıyor.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar