Connect with us

Kadın

Pınar Gültekin’in ismi Adana’da bir parka verilecek

Adana’da Yüreğir Belediyesi, Muğla’da Cemal Metin Avcı tarafından vahşice öldürülen üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in (27) ismini, bir parka verecek.

Published

on

Pınar Gültekin’in ismi Adana’da bir parka verilecek
Reklamlar

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Muğla’da Cemal Metin Avcıtarafından korkunç bir şekilde öldürülen üniversite öğrencisi Pınar Gültekin‘in isminin, yapımı devam eden bir parka verileceğini açıkladı.

Toplum olarak gelenek ve görenekler çerçevesinde kadınlara karşı saygı duyduklarını belirten Kocaispir, “Bir parkımızı ‘kadına şiddeti hatırlatan ve lanetleyen objelerle’ donatıp hizmete açacağız. Bunun sözünü veriyorum” diye konuştu.

Kadın

İran’da kadınlar podcast ile şiddet hikayelerini paylaşıyor

İran’da yeni bir podcast sayesinde daha fazla sayıda kadın aile içi şiddet hikayelerini cesurca anlatıyor.

Published

on

By

İran’da kadınlar podcast ile şiddet hikayelerini paylaşıyor
Reklamlar

İran’da kadınlara şiddet karşısında sessiz kalmaları öğütleniyor

Eşinin ona herkesin içinde neler yaptığını anlatırken Meryem’in sesi titriyor.

“İnsanlar bir erkeğin karısını dövmesi normal bir şeymiş gibi davrandılar. Kanun yok, güvenli yerler yok hatta polis bile çok bir şey yapamıyor. Bazı aileler çok modernmiş gibi davranıyor ve ‘Bu özel bir mesele’ diyor.”

Onun hikayesi ülkesi İran’da çok duyulmadı ancak yeni bir podcast yayına girdiğinden beri, onun gibi daha fazla sayıda kadın aile içi şiddet hikayelerini cesurca anlatıyor.

Onları bu yayın aracılığıyla, toplumdaki tabuları yıkarak sessizliklerini bozmaları için Meryem (gerçek adı değil) cesaretlendirdi.

Meryem onlara “Şehrazad” olun diyor – Binbir Gece Masalları’nın kahramanlarından olan ve hikaye anlatmadaki yeteneği sayesinde ölümünü engelleyen efsanevi Pers prensesi.

Ancak bu hikayeler yüzyıllar öncesinin değil ve genellikle kadınlara sessiz kalmalarını öğütleyen bir toplumda kök salıyor.

‘Aile meselesi’

34 yaşındaki Meryem, eşiyle çocuk psikolojisi okuduğu üniversitede tanışmış.

İlk başlarda özgürlük yanlısı ve işçi hakları savunucusu olduğunu düşündüğü sevdiği adamla evlenebilmek için Tahran’daki ailesini karşısına almış.

Evlendikten günler sonra ise bir şeylerin yolunda gitmediğini fark etmiş. Podcastta “gururu ve yenildiğini kabul etmeye direnmesi” nedeniyle anne ve babasından yardım isteyemediğini anlatıyor.

Evliliği boyunca fiziksel ve zihinsel kötü muameleye maruz kalmış ve daha da kötüsü bunun kendi suçu olduğuna inandırılmış.

Ne de olsa İran’daki pek çok kadın gibi Meryem de tanıdık bir şiarla büyümüş: “Bir kadın bir erkeğin evine gelinliği ile girer, kefeni ile çıkar.”

Meryem geniş bir kitle tarafından kabul gören sosyal normların daha erken yardım almasına engel olduğunu söylüyor.

İranlılar geleneksel olarak özel hayatlarına önem veren insanlar ve aile meseleleri genellikle kapalı kapılar ardında kalıyor.

Bu nedenle aile içi şiddet bir hastalık haline geldi ancak kadınlar sabırlı ve sessiz olmaya teşvik ediliyor.

Meryem sonunda uzun süren şiddet sonucu hastanelik olduktan sonra eşinden ayrılmaya karar vermiş.

Bilinci yarı açık bir şekilde ve yaraları nedeniyle kımıldayamadan hastane yatağında yatarken kendine bu soruları sorduğunu söylüyor: “Neden buradayım ve bu benim başıma niye geldi?”

Haftalar sonra hastaneden taburcu olmuş ve boşanma başvurusunda bulunmuş. Ailesi kararını desteklemiş ancak her mağdur onun kadar şanslı olmayabiliyor.

Her podcast’ta, ailesinin erkek üyeleri tarafından şiddet görmüş bir kadın konuk olarak Meryem’e katılıyor ve kendi tecrübesini anlatıyor.

Yeni kanun tasarısı tartışılıyor

Kişisel hikayelerin dışında podcast’ta, kadınları özellikle aile içi şiddetten koruyacak yasaların yokluğu da gündeme geliyor.

İran’da bu konuda resmi istatistikler en son 16 yıl önce tutuldu. İstatistikler kadınların 3’te 2’sinin en az bir kez aile içi şiddete maruz kaldığını ortaya koydu.

İngiltere merkezli insan hakları kuruluşu Uluslararası Af Örgütü, 2013 yılında İran üzerine hazırladığı raporunda, ülkedeki kadınların “evlilik ve boşanma, miras, velayet, vatandaşlık ve yurt dışı seyahat konularında kanunlarda ve pratikte ayrımcılığa uğradığını” bildirdi.

14 yaşındaki bir kız çocuğunun “namus cinayeti” gerekçesiyle babası tarafından öldürülmesi İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin acilen kadınların şiddetten korunmasına yönelik yasa tasarısının gözden geçirilmesini istemesine yol açtı. Bu, yasa tasarısı hazırlandıktan neredeyse 10 yıl sonra gerçekleşti.

Kanunlaşmadan önce parlamentoda onaylanması gereken yasa tasarısı, 1979’daki devrimden beri kadın hakları konusunda en büyük değişiklik olma potansiyeli taşıyor.

Kadına yönelik fiziksel şiddeti bir suç olarak tanımlıyor ve ilk kez kamusal alanda ve sosyal medyada tacize karşı ceza öngörüyor.

Evliliğinin bitmesinin üzerinden 5 yıl geçen Meryem hiç bu kadar mutlu olmadığını söylüyor. Podcast yayınlarının yanı sıra, çoğunluğu kadın olan şiddet mağdurlarına danışmanlık yapıyor.

İnsanlara konuşma özgürlüğü tanımanın gizlilik kültürünü sonlandırmaya yardımcı olmasını umuyor ve bunun “sadace istismarcıyı cesaretlendireceğini” söylüyor.

Continue Reading

Gündem

‘Düştü’ dediği sevgilisini döverek öldürdüğü ortaya çıktı

Antalya’da, Gökhan Ç.’nin (31), “Düştü” dediği sevgilisi Hatice Şimşek’i (30) döverek öldürdüğü ortaya çıktı

Published

on

By

‘Düştü’ dediği sevgilisini döverek öldürdüğü ortaya çıktı
Reklamlar

Polisleri görünce gözyaşları döken Gökhan Ç., gözaltına alındıktan sonra verdiği ifadesinde, cinayeti itiraf ederek, “Alkollüydük. Gece kavga ettik, dövdüm. Uyandığımda öldüğünü fark ettim” dedi.

Muratpaşa ilçesine bağlı Konuksever Mahallesi 798 Sokak’ta dün yaşanan olayda, Gökhan Ç., saat 15.30 sıralarında polisi arayarak sevgilisi Hatice Şimşek’in evde hareketsiz yattığını bildirdi.

İhbar üzerine adrese giden polis ve sağlık ekipleri, Şimşek’in yaşamını yitirdiğini belirledi.

İncelemede vücudunda morluklar olduğu tespit edilen Şimşek’in cansız bedeni, kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için Antalya Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Polislerin incelemesi sürerken, Gökhan Ç., Şimşek ile birlikte yaşadığı evin balkonunda gözyaşı döktü.

Şüphe üzerine gözaltına alınan Gökhan Ç. polise, “Alkollüydük, düştü” dedi.

Poliste 11 suçtan kaydı olduğu ortaya çıkan Gökhan Ç. ifadesinde ise cinayeti itiraf etti. Gökhan Ç.’nin ifadesinde, “Alkollüydük. Gece kavga ettik, dövdüm. Uyandığımda hareketsiz yattığını ve öldüğünü fark ettim. Bir yakınımı aradım. Ondan sonra da polisi aradım” dediği öğrenildi.

Kavga ihbarı

Apartman sakinleri ise gece boyu çiftin evinden kavga sesleri geldiğini, bunun üzerine farklı saatlerde polise ihbarda bulunduklarını anlatarak, “Her ihbardan sonra gelen ekipler, Hatice Şimşek’in şikayetçi olmaması üzerine geri gitmek zorunda kaldı” iddiasında bulundu.

Hatice Şimşek’e daha önce de şiddet uyguladığı belirlenen Gökhan Ç.’nin polis merkezindeki işlemleri devam ediyor.

Continue Reading

Gündem

20 yaşındaki eşini öldüren katil: ‘Seni sevmiyorum’ deyince sinirlendim

Ankara Keçiören’de 20 yaşındaki eşini öldüren katil Soner Yankıoğlu, kendisini ” ‘Seni sevmiyorum’ deyince sinirlendim, kendimi kaybettim. Eve dönseydi bunların hiçbiri olmayacaktı” ifadeleriyle savundu.

Published

on

By

20 yaşındaki eşini öldüren katil: ‘Seni sevmiyorum’ deyince sinirlendim
Reklamlar

Ankara Keçiören’de geçtiğimiz perşembe günü Emine Yankıoğlu kadın, eşi Soner Yankıoğlu tarafından pompalı tüfekle öldürüldü.

Yankıoğlu ile 17 yaşındayken evlenen kadın, bir yıl sonra çocuk doğurdu ve evlilikleri boyunca eşinden şiddet gördü.

Yankıoğlu’nun saldırıları sonucunda 8 ay önce ailesinin yanına dönüp boşanma davası açan kadın, çocuğunun gözü önünde öldürüldü.

Kapıyı kırıp öldürdü

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre, “Eve dönmesen seni öldüreceğim” diye mesaj atan Soner Yanıkoğlu, olumsuz cevap alınca pompalı tüfeği alarak eşinin kaldığı eve gitti. Giriş kapının kilidini kırarak içeriye giren Yanıkoğlu, 1.5 yaşındaki oğlunun gözü önünde genç kadını pompalı tüfekle ateş ederek öldürdü.

‘Eve dönmesini istedim, kabul etmedi’

Katil Soner Yanıkoğlu, olaydan sonra suç aleti pompalı tüfekle polis merkezine giderek teslim oldu. Tutuklanan Yanıkoğlu’nun, ifadesinde “Barışmak için eve dönmesini istedim. Kabul etmedi, hakaret etti. Artık beni istemediğini, birlikte olamayacağını, boşanacağını söyledi. ‘Seni sevmiyorum’ deyince sinirlendim, kendimi kaybettim. Çok pişmanım, eve dönseydi bunların hiçbiri olmayacaktı” dediği öğrenildi.

Öte yandan, Yanıkoğlu’nun sosyal medya hesabında, “Herkesin çevresi gölgesi kadardır, yıkmasını bilene… Değeri ise kurşun kadardır sıkmasını bilene…” paylaşımı yaptığı görüldü.

Continue Reading

En Çok Okunanlar