Connect with us

Yaşam

Partnerinizle tartışırken kaçınmanız gereken 6 büyük hata

Uzmanlar, “Problem çözme aşamasındayken, işbirliğine dayalı bir yaklaşım benimseyin” diyor

Published

on

Reklamlar

Anlaşmazlıkların ve tartışmaların tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmayabilir. Ancak bunları ilişkinin lehine çevirmek ya da büyümesini önlemek mümkün.

Öte yandan bu tartışmaların çoğu zaman hayal kırıklıklarının ve gerginliğin yarattığı duygu patlamalarına sahne olduğunu unutmamak gerek. Yani tartışma anlarında yangını söndürmek yerine harlamak çok daha olası.

Yine de bu sorunun üstesinden gelmek için bazı pratik yollar mevcut. CNBC’ye konuşan psikologlar, tartışmanın büyümesini engellemek için kaçınılması gereken 6 hareketi sıraladı.

Çözüm yerine şikayetlere odaklanmayın

Pepperdine Üniversitesi’nden psikoloji doçenti Judy Ho’ya göre ortada bir şikayet olmadığı müddetçe tartışma da çıkmıyor. Ancak ilerleme kaydetmek için önce şikayetinizi açıklamalı, sonra nasıl hissettiğinizi paylaşmalı ve ardından hızla çözüm önerilerine geçmelisiniz.

Problem çözme aşamasındayken, işbirliğine dayalı bir yaklaşım benimseyin. Sorunu çözmek için beyin fırtınasına zaman ayırın ve birbirinizin fikirlerini yargılamayın.

“Hep” ve “asla” gibi abartılı ifadelerden kaçının

Ho ayrıca, “Bunu hep yapıyorsun!” ya da “Hiç yapmıyorsun!” gibi ifadelerin hem dramatik olduğunu hem de genellikle doğru olmadığını belirtiyor.

Ho’ya göre bu ifadeler aynı zamanda partnerinizi savunmaya geçirebilir. Bunun sonucunda da partnerler birbirini dinlemek yerine bu ifadeleri çürütecek örnekler bulmaya odaklanabilir.

“Ben” yerine “sen”li ifadelerden uzak durun

Psikologlar, “sen”li ifadeleri vurgulamanın da partnerinizi savunmaya geçireceğini söylüyor. Danışman Mark Mayfield’a göre “Sen yaptın”, “Bana şöyle hissettirdin” gibi cümleler yerine “Şöyle hissediyorum” ya da “Buna ihtiyacım var” gibi ifadeleri tercih etmek gerekiyor.

Gerçekten dinlemek yerine konuşma sırasının size gelmesini beklemeyin

Mayfield, “Genellikle bir tartışmada o kadar hararetli oluruz ki duyduğumuz bir kelimeye veya bir cümleye kilitlenip kalırız. Karşımızdakinin söylediklerinin tamamını duymadan savunmamızı geliştirmeye başlarız” diyor ve ekliyor:

Bunun ardından söylenenlerin bir kısmına yanıt veririz ve içeriğin çoğunu kaçırırız. Bu da tartışmayı uzatır ve kızıştırır.

Kısa kısa nefes almayın

Mayfield’a göre kısa kısa nefesler almak, sempatik sinir sistemini harekete geçiriyor ve rasyonel düşünmek yerine savaşmaya ya da kaçmaya teşvik ediyor.

Derin nefesler alın, böylece daha net düşünmenize ve anlaşmazlığa sakin kafayla bakabilirsiniz.

Tartışma tatlıya bağlanmadan uzaklaşmayın

Tartışma sırasında biraz ilerleme kaydedilse bile duygulaırn yatışması kolay olmayabilir. Bu nedenle, hararetin soğuması için zaman gerekebilir. Yine de uzmanlar, tartışmayı olumlu bitirmek gerektiğini belirtiyor.

Tartışmayı kişinin bu süreçteki olumlu bir davranışını kabul ederek bitirin. Mesela ‘Endişelerimi dinlediğin için teşekkür ederim’ veya ‘Duygularımı açıkça ifade edebildiğim bir ortamımız olduğu için minnettarım’ diyebilirsiniz.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Moskovalı kadınlar damat adayı olarak en çok Türkleri arzuluyor

Moskova Nüfus İdaresi’nin verilerine göre başkent sakinlerinin bu yıl yabancılarla kıydığı nikahların sayısında eskiye göre artış gözlendi.

Published

on

By

Reklamlar

Moskova Nüfus İdaresi basın dairesinden Moskovskiy Komsomolets gazetesine yapılan açıklamaya göre Moskovalıların bu yıl yabancılarla yaptığı evliliklerin sayısında artış gözlendi. Açıklanan verilere göre geçen yıl Moskovalıların yabancılarla yaptığı evlilikler, tüm evliliklerin yüzde 10’unu oluştururken bu yılın başından beri bu oran yüzde 15’e ulaştı.

Açıklamaya göre bu yıl farklı vatandaşlığı olup ilişkilerini resmileştirmeye karar veren çiftlerin sayısı 6 bini aştı. Bununla birlikte yabancıların arasındaki damatlar, gelinlerden daha fazla.

‘Denizaşırı prenslerin’ yaklaşık 100 farklı ülkeden, yabancı gelinlerin ise 60 ülkeden oluğu belirtilen açıklamada, Moskovalı kadınlarla en sık evlilik yapan Türk erkeklerinin olduğu (81 kişi), onları izleyen Nijerya (63), Vietnam (54), ABD (47), İngiltere (42), İtalya (41), İsrail (40) ve Almanya (32) vatandaşları oldu.

Moskovalı erkeklerle evlilik yapmak isteyen kadınlar ise şöyle sıralandı: Yunanistan (66), Vietnam (50), Nijerya (15), Letonya (9), Estonya (9), Almanya (8) ve Küba (8).

Moskova’da herhangi bir bölge nüfus müdürlüğünde başka bir ülkenin vatandaşı ile nikah kaydı yapılabildiğini ya da nikah törenleri için hazırlanan 31 sıradışı mekanın arasından biri seçilebildiğini de hatırlatalım.

Okumaya Devam Et

Gündem

Neslihan Tay’ın hayatı beyaz perdeye yansıyacak

Kansere karşı yürüttüğü mücadeleyle tanınan ve geçen yıl hayatını kaybeden Neslican Tay’ın hayatı film oluyor.

Published

on

Neslihan Tay'ın hayatı beyaz perdeye yansıyacak
Reklamlar

Rize’de, sol bacağının kesilmesine neden olan kansere karşı yürüttüğü mücadeleyle tanınan ve İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede geçen yıl yaşam savaşını kaybeden Neslican Tay’ın hayatı film oluyor.

Neslihan Atagül Doğulu, Neslican Tay’ın hayatını anlatan Demir Kadın Neslican filminde genç kadını canlandıracak.
Çekimler,Tay’ın doğum günü olan 14 Mart’ta başlayacak. Projede, birçok ünlü isim de yer alacak.

Okumaya Devam Et

Sağlık

Süslü Kadınlar’dan mesaj var: “İstediğim gibi bisiklete binerim!”

Muğla’da her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, pandemi nedeniyle bu yıl bireysel yapıldı.

Published

on

Süslü Kadınlar'dan mesaj var: "İstediğim gibi bisiklete binerim!"
Reklamlar

Muğla’nın Datça ilçesinde her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, pandemi nedeniyle bu yıl bireysel ve küçük gruplar halinde yapıldı.

2013 yılından bu yana Avrupa Hareketlilik Haftası’na dikkat çekmek için Otomobi̇lsi̇z Kentler Günü’nde kadınlar hem kendilerini hem de bisikletlerini süsleyerek toplu sürüş yapıyorlardı. Ama bu yıl pandemi nedeniyle kadınlar bi̇reysel olarak, diledikleri güzergâhta turlarını yaptılar ve sosyal medya üzeri̇nden taleplerini dile getirdiler.
Datça Cumhuriyet Meydanı’nda saat 16.00 sıralarında, sosyal mesafe kuralına dikkat ederek bir araya gelen bir grup kadın, çiçeklerle süsledikleri bisikletlerinin üzerinde tur atıp, “Arabadan in, bisiklete bin” sloganı attı.

Etkinliğe katılan kadınlar, daha sonra ilçe merkezindeki cadde ve sokaklar dağılarak pedal çevirdi. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na katılan kadınlar adına konuşan Ümit Kırcali (62) bu yıl pandemi nedeniyle toplu tur ve toplu eğlence yapamadıklarını söyledi.

Kırcaali, “Amacımız farkındalık yaratmak. Kadınlar senede bir gün değil, her hafta pazar günleri bisiklete binmek istiyor. Pandemi, ulaşımda bisikletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. ‘Arabadan in, bisiklete bin’ bizim mottomuz. Seneye, Koronavirüssüz günlerde çok daha kapsamlı etkinliklerde buluşmayı ümit ediyoruz” dedi.

Etkinliğe yürüme 72 yaşındaki Remziye Ülker Efcan’ın engelli yürüteci ile katılması dikkat çekti.

Neden “süslü kadınlar”?

Süslü olmanın “İstediğim gibi bisiklete binerim ve kendi kontrolümü sağlarım” anlamına geldiğini belirten kadınlar, bu turu neden yaptıklarını şöyle açıklıyorlar:

“Süslü kadın, kalıpların dışında kendi istediği gibi yaşayan kadındır. Süslü olmak aslında ‘Sana ne istediğim gibi bisiklete binerim’ demek.

Bisikletli kadınlar olarak varız, istediğimiz gibi, istediğimiz zaman yollarda oluruz mesajı vererek farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Trafikten boğulan ancak başka bir alternatif tanımayan insanlara, bisikletin çevreye zarar vermeyen ve keyifli bir ulaşım aracı olduğunu gösteriyoruz. Bisiklete binen kadınların sayısını artırmaya çalışıyoruz. Şehirlerdeki bisiklet kullanıcılarının sayısının artması ve yollarda görünür olmasının yerel yönetimleri bisiklet yolları altyapısı konusunda çalışmaya ikna edeceğine inanıyoruz. Türkiye’de kadının dik duruşunu göstermek istiyoruz.”

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar