Connect with us

Dünya

Papağanı kaçırdığı için 7 yaşındaki hizmetçi çocuğu öldürmekle suçlanan çift tutuklandı

Pakistan’da yedi yaşındaki hizmetçi kız çocuğunu, kafesteki papağanlarını saldığı için işkence yaparak öldürmekle suçlanan çift, polis bir yalan makinesi testi hazırlarken iki hafta gözaltında tutulacak.

Published

on

Papağanı kaçırdığı için 7 yaşındaki hizmetçi çocuğu öldürmekle suçlanan çift tutuklandı
Reklamlar

Pakistan’da yedi yaşındaki hizmetçi kız çocuğunu, kafesteki papağanlarını saldığı için işkence yaparak öldürmekle suçlanan çift tutuklandı. Çift, polis yalan makinesi testi hazırlarken iki hafta hapiste tutulacak.

Rawalpindi’deki bir hastanede görevliler, mayıs ayının sonunda yaralı kız bir çocuğunun tedavi için kendilerine getirilmesinden sonra polisi aradı. Sıddık çiftinin hastaneye getirdiği Zehra adlı kız çocuğu bir gün sonra ölmüştü.

Pakistan’da 15 yaşından küçükleri çalıştırmak yasal değil, ancak sık görülen bir durum.

Zehra’nın başına gelenler ülkede büyük bir öfkeye neden oldu ve suçlanan çift şu ana dek hiç konuşmadı.

Pakistan İnsan Hakları Bakanı, çocuk işçi çalıştırmayla mücadele yasalarını değiştirmeyi vaat etti. Ancak mevcut yasaların uygulanması için de çok az şey yapıldığı eleştirilerinde bulunuluyor.

Zehra’nın dedesi Syed Fazal Hüseyin Şah, BBC’ye yaptığı açıklamada, Sıddıklar’ın evinde birkaç yıl önce aşçı olarak çalışan bir akrabalarının beş ay önce Zehra’yı bu evde işe soktuğunu anlattı.

Şah, “Onu eğiteceklerini söyledi. Bizim gücümüz buna yetmiyordu ve biz de göndermeye karar verdik” dedi.

ZEHRA NASIL ÖLDÜ

Polis zabıtlarına göre, Zehra işveren Hasan Sıddık tarafından, 31 Mayıs’ta Rawalpindi kentinin zengin mahallelerinden Bahriha Town bölgesindeki hastaneye, durumu ağır bir şekilde getirildi.

Kanaması vardı ve yüzünde, göğsünde, kollarında ve bacaklarında işkence izleri vardı. Daha sonra yoğun bakımda solunum cihazına bağlandı, ancak ertesi gün hayatını kaybetti.

Hastane görevlileri, polise 1 Haziran sabahı, Zehra halen hayatta ancak bilinci kapalıyken haber verdi.

Sağlık görevlileri, Sıddık’ın Zehra’yı önceki akşam getirdiğini söyledi.

Sıddık’ın Zehra’nın hizmetçileri olduğunu ve papağanlarının kafeslerinin kapılarını açıp kaçmalarına neden olduğu için kendisi ve eşinin küçük kızı dövdüklerini anlattığı kaydedildi.

Görevliler, Zehra’ya acil müdahalede bulundukları sırada, Sıddık’ın ortadan kaybolduğunu anlattı.

Hüseyin Sıddık’ı hastanede arayıp bulamamalarının ardından polise ihbarda bulundukları belirtildi.

Polis daha sonra, Sıddık’ın hastaneye verdiği kimlik kartı fotokopisinden yola çıkarak, çifti gözaltına aldı.

ÇOCUK HİZMETÇİLERE KÖTÜ MUAMELE NE KADAR YAYGIN?

Pakistan’da küçük yaştaki hizmetçilerin sayısına dair güvenilir bir veri yok; ancak daha önce de kötü muamele haberleri duyulmuştu.

Geçtiğimiz aylarda, üç insan hakları örgütünün ortaklaşa yayınladığı rapora göre, son 10 yılda en az 140 çocuk hizmetçi işkence veya tecavüze uğradı, öldürüldü.

Bu sayıya gazete haberleri taranarak ulaşıldı; bu sayı, yoksul ailelerin kötü muamele olaylarını, korku, yıldırma ve kötü muameleyi yapanlarla anlaşmaya varmaları, bu yüzden polise bildirmemeleri nedeniyle iyimser bir tahmin olarak görülüyor.

Ancak bazı vakalar ülkede büyük yankı yarattı. Aralık 2016’da 10 yaşındaki bir kız çocuğunun kanlı yüzü ve şişmiş gözünü gösteren fotoğraf, sosyal medyada yayılmıştı.

Pencap bölgesindeki Faysalabad kenti yakınlarında bulunan bir köyden gelen Tayyibe adlı kız çocuğu, İslamabad kentinde yaşayan bir yargıcın evinde hizmetçilik yapıyordu.

Tayyibe’nin yargıcın eşi tarafından bir süpürgeyi kaybettiği için dövüldüğü belirtilmişti. Vaka, komşuların çocuğun yüzündeki yaraları görmeleri ve ihbarda bulunmalarıyla ortaya çıktı.

Ülkede, hizmetçi olarak çalıştırılan çocukların sayısının yüz binlerce olduğu düşünülüyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 2004’te kaleme aldığı raporda bu sayının 264 bin olduğu söyleniyordu.

Ancak 2004’tan bu yana nüfusun hızlı yükselişi, yoksulluktaki artışla bu sayının kat be kat daha yükseldiği tahmin ediliyor.

Dünya

Hapis cezası bittiği halde 5 yıl daha cezaevinde kaldı: Kimse bana haber vermedi ki

Samoa’da 2008’de cezaevine giren Sio Agafili’ye verilen iki cezanın eş zamanlı olarak çekildiği fark edilmeyince Agafili cezası bitmesine rağmen 5 yıl daha cezaevinde kaldı.

Published

on

By

Hapis cezası bittiği halde 5 yıl daha cezaevinde kaldı: Kimse bana haber vermedi ki
Reklamlar

45 yaşındaki Sio Afagili’nin normal şartlarda 2015’in Aralık ayında tahliye edilmesi gerekiyordu. Agafili, bu sene başka bir konu için mahkemeye gittiğinde hakim hatayı fark etti.

Üç çocuk babası olan Agafili, Samoa Observer’a verdiği röportajda, “Kimse bana hapis cezamın ne zaman biteceğini söylemedi ki” dedi.

“Parmaklıklar arkasında günleri takip etmeyi bıraktım” diyen Agafili, “Ne zaman çıkacağım hakkında pek bir şey hatırlamıyordum. Sadece cezamı çekmem gerektiğini biliyordum” ifadelerini kullandı.

Agafili ilk olarak 2008’in Kasım ayında hırsızlıktan suçlu bulunmuş ve 7 yıl hapis cezasına çaptırılmıştı. Samoalı adam iki ay sonra başka bir hırsızlık davasında da suçlu bulundu ve 5 yıl hapis cezasına çaptırıldı. Samoa yasalarına göre Agafili’nin bu iki cezayı aynı anda çekmesi ve 2015’in Aralık ayında serbest bırakılması gerekiyordu.

Okumaya Devam Et

Dünya

Hindistan’da yıldırım isabet eden 116 kişi öldü

Hindistan’ın farklı bölgelerinde gök görültülü sağanak sırasında yıldırımların isabet etmesi sonucu 116 kişi yaşamını yitirdi.

Published

on

By

Hindistan’da yıldırım isabet eden 116 kişi öldü
Reklamlar

India Today gazetesinin haberine göre Bihar eyaleti yerel hükümeti, Bihar eyaletinin farklı bölgelerinde gök gürültülü sağanakla düşen yıldırımlar nedeniyle 92 kişinin öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Ayrıca Uttar Pradesh eyaleti yerel hükümeti, yıldırımların isabeti etmesi sonucu 24 kişi hayatını kaybettiğini, 12 kişi yaralandığını açıkladı. Sağanağın etkisiyle bölgede çok sayıda bina da hasar gördü.

​Diğer yandan Başbakan Narendra Modi, ölenlerin ailelerine taziyelerini sundu.

Bihar eyaletinde, Temmuz 2019’da şiddetli yağışlar sırasında düşen yıldırımlar 39 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Güney Asya’da haziran-eylül döneminde etkili muson yağışları, her yıl büyük çaplı doğal afet ve kazalara yol açıyor. Hindistan’da her yıl 2 bin civarı kişi yıldırım çarpmaları sonucu hayatını kaybediyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Kafasına bıçak saplandı, hiçbir şey olmamış gibi görgü tanıklarıyla sohbet etti!

Hastaneye kaldırılan 36 yaşındaki adamın durumunun stabil olduğu belirtildi

Published

on

By

Kafasına bıçak saplandı, hiçbir şey olmamış gibi görgü tanıklarıyla sohbet etti!
Reklamlar

New York Şehri’nin Harlem bölgesinde bir adam bıçaklı saldırıya uğradı. Adam, saldırıdan ufak yaralarla kurtulsa da kafasına saplanmış bıçakla ambulansın etrafında dolanması birçok kişiyi şaşırttı.

Instagram üzerinde paylaşılan görüntülerde ismi paylaşılmayan adamın kafasına bir bıçak saplıyken sakin bir şekilde çevresindekilerle konuştuğu ve FDNY ambulansına yürüdüğü görülüyor.

New York Post’un aktardığına göre görgü tanıklarından biri, “Hiç hissetmiyormuş gibi duruyordu. Ambulansa binmeyi reddetti” diye konuştu.

Yakınlardaki bir mağazada çalışan ve olaya tanık olan bir güvenlik görevlisi de, “Travmatize oldum. Sanki bir korku filmi sahnesinin içine düştüm” ifadelerini kullandı.

Polis, 36 yaşındaki Harlem sakininin bıçak kafatasını penetre etmediği için hayatta kalmayı başardığını ifade etti.

Harlem Hastanesi’ne kaldırılan adamın durumunun stabil olduğu ifade edildi.

Bazı görgü tanıklarına göre adam, bir kadına şiddet uygulamaya başlayınca kadın kafasına bıçak saplayarak karşılık verdi. Polis ise kadın ve adamın aynı tarafta yer alıp bir başka kişiyle kavga ettiğini söyledi.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar