Connect with us

Politika

Oya Ersoy: “Kadın hareketi bir kez daha gösterdi ki kokmuş erkek düzenini biz kadınlar değiştireceğiz”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy kadınların, yıllardır uğramış oldukları taciz, cinsel şiddet ve tecavüzleri sosyal medyadan “ifşa” ederek sürdürdüğü “Uykularınız kaçsın” kampanyasına ilişkin TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Published

on

Oya Ersoy: “Kadın hareketi bir kez daha gösterdi ki kokmuş erkek düzenini biz kadınlar değiştireceğiz”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy kadınların, yıllardır uğramış oldukları taciz, cinsel şiddet ve tecavüzleri sosyal medyadan “ifşa” ederek sürdürdüğü “Uykularınız kaçsın” kampanyasına ilişkin TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Sözlerine “Erkek şiddeti sonucu her gün bir bir katledilen kız kardeşlerimi buradan anmak istiyorum. Hiçbir kadının saçının tek bir telinin zarar görmediği, kirpiğinin yere düşmediği özgür, eşit ve adil bir ülke hayalinden vazgeçmediğimizi, bunun için mücadele edeceğimizi söylemek istiyorum” diye başlayan Ersoy, “Bugün kadın hareketi bir kez daha şunu gösterdi. Kokmuş erkek düzenini biz kadınlar değiştireceğiz” diye devam etti.

Ersoy şunları kaydetti:

Evet, Uykularınız Kaçsın! Tacizi meşru görüp, tecavüzlerden aklanarak çıkan, arkasına sığındığı erkek devlet düzeninden, erkek yargıdan, erkek dayanışmasından güç alarak “bana bir şey olmaz diyen”, cezasızlıkla ödüllendirilenler, sıra bir gün size de gelecek. Evet bugün uykusu kaçanlar olduğu gibi devam eden kadın dayanışması sonrası uykusu kaçacak olanlarda elbette olacaktır.

Artık ün, para, mevki, konum şiddetinizi örtemeyecek. İktidardan medyaya, “kadını” suçlu göstererek yaşadığı tacizi ve şiddeti hatta öldürülmeyi hak ettiğini iddia edenlerin karşısına, kadın dayanışmasının gücüyle çıkacağız.

“Meyilli olmasa olmazdı”, “bunları giymeseydi”, “o saatte orada ne işi vardı” gibi cümlelerle suçlulaştırılmaya çalışılan, şiddet uygulayan kocasını şikayet ettiğinde kocasıyla karakolda barıştırılmaya çalışılan, kendisine şiddet uygulayan erkeklerin ellerini kollarını sallayarak hayatlarını devam ettirdiğine tanık edilen, uzaklaştırma kararı aldırdığı erkekler tarafından evinin önünde öldürülen, güç ve mevki sahibi erkekler tarafından üretkenlikleri, yetenekleri, varlıkları yok sayılan kadınlar susmayacak.

“Soruyorum bugün yargı önünde kaç tane taciz davası ya da soruşturması var?”

Eğer bu ülkede kadınların adalete güveni olsa, taciz ve tecavüz suçluları taciz suç olarak kabul edilip suçlular cezalandırılsa Uzman Çavuş Musa Orhan tarafından tacize uğradıktan sonra intihar eden İpek Er’in, 18 yaşında öğretmeni tarafından tecavüze uğradığı için intihar eden Cansel Buse Kınalı’nın, 22 yaşında, abisinin tecavüzüne uğradığı için intihar eden Aysu Altay, 9 yaşından 17 yaşına kadar bir akrabasının cinsel istismarına uğrayan ve intihar edene kadar sesini duyuramayan Ahmet Emre Yıldır’ın hayatta olacağına da değinen Ersoy şu soruları sordu:

Soruyorum bugün yargı önünde kaç tane taciz davası ya da soruşturması var?

Suçlanmaktan, hedef alınmaktan, failin cezasız kalmasından çekindiği için yaşadıklarını yargı önüne getiremeyen kaç kadın var?

Bugün yargıya intikal eden kadın ve çocuklara yönelik istismar, taciz ve tecavüz davalarında “erkek” olduğu için iyi hal indiriminden yararlanmayarak ceza alan kişi var?

Bugün verili hukuk normları içinde dahi kadının ve çocuğun yaşadığı istismar, taciz ve tecavüz vakalarını kadının, çocuğun yanında, onları güçlendirerek değerlendiren ve müdahale eden tek bir işleyiş var mı?

18 yıldır iktidarda olan AKP’nin, kadın düşmanı politikalarıyla kürtajın yasaklanmasından evlilik yoluyla tecavüzlerin af edilmesine, nafaka hakkının gaspından İstanbul Sözleşmesi’ni ortadan kaldırma girişimlerine kadar kadınları savunmasız, yalnız, çaresiz bırakmaya çalışan, erkek egemenliğini pekiştiren tüm söylem ve uygulamalara karşı asla sessiz kalmayacaklarını belirten Ersoy, “Evet kadınlar bugün, yaşıyor oldukları yada geçmişte yaşadıkları tacize, tecavüze, istismara karşı başka hiçbir kadın bunları yaşamasın diye başlattılar ifşa hareketini… İfşa edilen tek tek erkekler değil aynı zamanda bir sistemdir. Buradan bir kez daha söylüyoruz ‘kadın beyanının’ esas alındığı, taciz ve tecavüz amasız, fakatsız bir biçimde suç olarak kabul edildiği, faillerin korunmadığı bir ülke yaratmak için mücadele edeceğiz” diye belirtti.

“Taciz ve tecavüz durumunda kadının beyanı esastır”

Sözlerini “Kadınların sözünü, kadın mücadelesinin taleplerini buradan bir kez daha dile getiriyorum” diye sürdüren Ersoy şu talepleri dile getirdi:

Taciz ve tecavüz durumunda kadının beyanı esastır, ispat yükümlülüğü erkeğindir.

Tüm taciz ve şiddet mağduru kadınlara hukuki, psikolojik destek sunulmalı, cinsel şiddet kriz merkezleri açılmalıdır!

İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmasına ilişkin tek bir söze dahi tahammülümüz yok, kağıt üzerinde kalamaz, uygulanmalıdır. Uygulatacağız.

Sesini sosyal medyada duyuran ve duyuramayan tüm kadınlara sesleniyorum, yalnız değiliz, birlikte güçlüyüz!

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir