Connect with us

Hayvan

NASA bir günde bünyesindeki 27 maymunu öldürdü

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), 2019 Şubat’ında bünyesinde bulunan 27 maymunu ötanazi yöntemiyle öldürdüğü ortaya çıktı.

Published

on

NASA bir günde bünyesindeki 27 maymunu öldürdü

Olayın kamuya yansıması sonrası dünya genelinde hayvan hakları aktivistleri büyük tepki gösterirken, bilgi edinme özgürlüğü yasası kapsamında yayımlanan belgelere göre maymunlar yaşlanıyordu ve 21 hayvanda parkinson hastalığı vardı.

İngiliz The Guardian’ın haberine göre NASA, Silikon Vadisi’nde bulunan araştırma merkezi Ames’te sahip olduğu maymunları bir barınağa vermek yerine ötanaziyi tercih etti.

Söz konusu maymunların herhangi bir önemli uzay görevinde kullanılmadığı ve NASA ile ilaç firması LifeSource BioMedical’in Ames’teki ortak bakım merkezinde tutulduğu kaydedildi.

LifeSource BioMedical’den yapılan açıklamada da maymunların herhangi bir araştırma ya da deneyde kullanılmadığı bilgisine yer verilirken, firmanın icra kurulu başkanı (CEO) Stephanie Solis, “Maymunlar yaşları ve iyi olmayan sağlık durumları sebebiyle laboratuvara verildi ve biz de kabul ettik. Tüm masraflarını üstlendik. Ancak oldukça yaşlandılar ve sağlık durumları git gide kötüleşti. Bu sebeple kötü bir hayat yaşamamaları için ötanazi yapmaya karar verdik” diye konuştu.

NASA’nın sözcüsü ise bünyelerinde herhangi bir şempanze ya da diğer maymun türü barındırmadıklarını açıkladı.

Kaynak: Euronews

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar