Connect with us

Dünya

Lambeth Belediye Başkanı İbrahim Doğuş’tan hükümete çağrı: ‘Küçük işletmelere ve çalışanlara derhal nakit desteği sağlansın’

Lambeth Belediye Başkanı İbrahim Doğuş, “Hükümet adına yapılan açıklamalarda gerek işletmelere gerekse çalışanlara her türlü desteğin verileceği açıklandı. Ancak henüz pratik bir adım atılmaması bu insanların sıkıntılarını çözmüyor. Hükümet derhal küçük işletme sahiplerine nakit maddi destekte bulunmalı. Aksi halde birçok işletme tekrar kapılarını açamayacak” dedi.

Published

on

Lambeth Belediye Başkanı İbrahim Doğuş’tan hükümete çağrı: ‘Küçük işletmelere ve çalışanlara derhal nakit desteği sağlansın’
Reklamlar

Dünyanın her yerinde hayatı felç eden ve her geçen gün başta Londra olmak üzere Britanya’nın her yerinde etkisini hissettiren Cocit-19 salgınında aralarında Türk, Kürt ve Kıbrıslı Türk’ünde bulunduğu binlerce kişi hayatını kaybederken sokağa çıkma yasakları ile hayat durma noktasına geldi.

Özellikle sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çeken The Centre for Turkey Studies (CEFTUS / Türkiye Araştırmaları Merkezi) direktörü de olan Lambeth Belediye Başkanı İbrahim Doğuş, yaptığı çalışmalarla takdir toplarken hükümete de küçük esnafa destek çağrısında bulundu.

Britanya’da hayatı felce uğratan Covit-19 salgını nedeniyle küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyük zarar gördüğünü belirten İbrahim Doğuş, “Hükümet adına yapılan açıklamalarda gerek işletmelere gerekse çalışanlara her türlü desteğin verileceği açıklandı. Ancak henüz pratik bir adım atılmaması bu insanların sıkıntılarını çözmüyor. Hükümet derhal küçük işletme sahiplerine nakit maddi destekte bulunmalı. Aksi halde birçok işletme tekrar kapılarını açamayacak” dedi.

Doğuş, hükümetin ayrıca bankalara baskı yaparak küçük esnafa faizsiz borç verme sürecini de hızlandırması gerektiğini belirtti.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK

Britanya’da Coronavirüs salgınında toplumlararası dayanışma açısından da örnek çalışmalar ortaya çıktığını belirten Doğuş,

“Ülkenin her yanında NHS (Sağlık teşkilatı) çalışanlarına vatandaşlardan büyük bir destek var. İngiltere’de yaşayan Türkiyeli toplum da NHS çalışanları ile büyük bir dayanışma gösteriyor” diyerek İngiltere’de yaşayan Türk, Kürt ve Kıbrıslı Türk’ünde bulunduğu Türkiyeli vatandaşlara teşekkür etti.

Lambeth Belediye Başkanı İbrahim Doğuş’tan hükümete çağrı: ‘Küçük işletmelere ve çalışanlara derhal nakit desteği sağlansın’

Lambeth Belediye Başkanı İbrahim Doğuş, bu doğrultuda Just Eat ve City Pantry şirketleri ile birlikte ülke genelinde onlarca hastanede binlerce sağlık emekçisine yemek tedarik ederek örnek bir davranışa imza attı.

Kaynak: Londra Gündem

Dünya

Hindistan’da yıldırım isabet eden 116 kişi öldü

Hindistan’ın farklı bölgelerinde gök görültülü sağanak sırasında yıldırımların isabet etmesi sonucu 116 kişi yaşamını yitirdi.

Published

on

By

Hindistan’da yıldırım isabet eden 116 kişi öldü
Reklamlar

India Today gazetesinin haberine göre Bihar eyaleti yerel hükümeti, Bihar eyaletinin farklı bölgelerinde gök gürültülü sağanakla düşen yıldırımlar nedeniyle 92 kişinin öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Ayrıca Uttar Pradesh eyaleti yerel hükümeti, yıldırımların isabeti etmesi sonucu 24 kişi hayatını kaybettiğini, 12 kişi yaralandığını açıkladı. Sağanağın etkisiyle bölgede çok sayıda bina da hasar gördü.

​Diğer yandan Başbakan Narendra Modi, ölenlerin ailelerine taziyelerini sundu.

Bihar eyaletinde, Temmuz 2019’da şiddetli yağışlar sırasında düşen yıldırımlar 39 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Güney Asya’da haziran-eylül döneminde etkili muson yağışları, her yıl büyük çaplı doğal afet ve kazalara yol açıyor. Hindistan’da her yıl 2 bin civarı kişi yıldırım çarpmaları sonucu hayatını kaybediyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Kafasına bıçak saplandı, hiçbir şey olmamış gibi görgü tanıklarıyla sohbet etti!

Hastaneye kaldırılan 36 yaşındaki adamın durumunun stabil olduğu belirtildi

Published

on

By

Kafasına bıçak saplandı, hiçbir şey olmamış gibi görgü tanıklarıyla sohbet etti!
Reklamlar

New York Şehri’nin Harlem bölgesinde bir adam bıçaklı saldırıya uğradı. Adam, saldırıdan ufak yaralarla kurtulsa da kafasına saplanmış bıçakla ambulansın etrafında dolanması birçok kişiyi şaşırttı.

Instagram üzerinde paylaşılan görüntülerde ismi paylaşılmayan adamın kafasına bir bıçak saplıyken sakin bir şekilde çevresindekilerle konuştuğu ve FDNY ambulansına yürüdüğü görülüyor.

New York Post’un aktardığına göre görgü tanıklarından biri, “Hiç hissetmiyormuş gibi duruyordu. Ambulansa binmeyi reddetti” diye konuştu.

Yakınlardaki bir mağazada çalışan ve olaya tanık olan bir güvenlik görevlisi de, “Travmatize oldum. Sanki bir korku filmi sahnesinin içine düştüm” ifadelerini kullandı.

Polis, 36 yaşındaki Harlem sakininin bıçak kafatasını penetre etmediği için hayatta kalmayı başardığını ifade etti.

Harlem Hastanesi’ne kaldırılan adamın durumunun stabil olduğu ifade edildi.

Bazı görgü tanıklarına göre adam, bir kadına şiddet uygulamaya başlayınca kadın kafasına bıçak saplayarak karşılık verdi. Polis ise kadın ve adamın aynı tarafta yer alıp bir başka kişiyle kavga ettiğini söyledi.

Okumaya Devam Et

Dünya

Dünya Sağlık Örgütü: Kovid-19 çekip gitmiyor, aksine salgın büyüyor

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, vaka ve ölüm sayılarının artmaya devam ettiğini kaydetti

Published

on

By

Dünya Sağlık Örgütü: Kovid-19 çekip gitmiyor, aksine salgın büyüyor
Reklamlar

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Kovid-19 çekip gitmiyor. Aksine, pandemi büyüyor. Vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor” dedi.

Ghebreyesus, Birleşmiş Milletler (BM) Kamu Hizmeti Günü nedeniyle video konferans yöntemiyle düzenlenen programın açılışında konuştu.

Kamuda görevli sağlık çalışanlarının durumuna değinen Ghebreyesus, “Sağlık çalışanlarının ihtiyacı olduğu şekilde vardiyalar arasında kalacakları güvenli bir yer temin ederek ve fiziksel güvenliklerini sağlayarak damgalanma, taciz ve saldırılara karşı korunmalarını sağlamalıyız” dedi.

Ghebreyesus, ülkelere çağrıda bulunarak, güvenli şekilde hizmet verebilmeleri için sağlık çalışanlarının desteklenmesi ve korunması gerektiğini vurguladı.

Sağlık çalışanlarına gerekli ekipman ve malzemelerin de sağlanması gerektiğinin altını çizen Ghebreyesus, sağlıklı bir toplum için mevcut sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi ve sağlık ve sosyal hizmetlerde daha çok iş fırsatı oluşturulmasının önemine işaret etti.

Konuşmasında, Kovid-19 salgınının gidişatına da değinen Ghebreyesus, “Kovid-19 çekip gitmiyor. Aksine, pandemi büyüyor. Vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor” uyarısında bulundu.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar