Connect with us

Dünya

Kovid-19 salgınında ülkelere göre ölüm oranları

Published

on

Kovid-19 salgınında ülkelere göre ölüm oranları
Reklamlar

Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan Kovid-19 salgını, yarısını geride bıraktığımız 2020’nin en belirleyici hadisesi oldu. Birkaç ayda bütün dünyaya yayılan virüs, resmi verilere göre 8 milyon 300 binden fazla kişiye bulaştı ve tüm dünyanın günlük alışkanlıklarını değiştirdi. Küresel çapta Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 450 bini geçti.

18 Haziran tarihi verilerine göre en çok vaka görülen ülke 2 milyon 163 bin ile ABD olurken onu yaklaşık 955 bin vakayla Brezilya, 560 bin vakayla Rusya ve yaklaşık 367 bin vakayla Hindistan izliyor.

Koronavirüste ölüm oranı hangi ülkede yüzde kaç?

Tespit edilen Kovid-19 vaka sayısına göre ölümlere bakıldığında en yüksek oranın yaklaşık yüzde 16,1 ile Belçika’da olduğu görülebiliyor. Belçika’yı yüzde 15,2 ile Fransa ve yüzde 14,5 ile İtalya takip ediyor.

Türkiye’de vaka sayısına oranla ölüm oranı ise yüzde 2,7 seviyesinde. Bu oranla Türkiye, çoğu Avrupa ülkesi ve ABD’nin arkasında.

John Hopkins Üniversitesi’nin verileri ışığında bazı ülkelerdeki vaka sayısına oranla ölüm oranları şu şekilde:

 • ABD: %5,4
 • Belçika: %16,1
 • Brezilya: %4,9
 • İspanya: %11,1
 • İtalya: %14,5
 • Hindistan: %3,3
 • Almanya: %4,7
 • Birleşik Krallık: %14,1
 • Fransa: %15,2
 • Çin: %5,5
 • Rusya: %1,4
 • Türkiye %2,7

Dünya genelinde ise vaka sayısına göre can kaybı oranı yüzde 5,4.

Bu sayılara elbette temkinli yaklaşmak gerekiyor. Epidemoloji uzmanları “gerçek vaka” sayısının bilinmediğine dikkat çekerek aslında Kovid-19’un öldürme oranının resmi rakamlardan daha düşük olduğunu tahmin ediyor.

Nüfusuna oranla en fazla etkilenen ülkeler hangileri?

Diğer yandan bir milyondan fazla kişinin yaşadığı ülkeler içerisinde nüfusuna oranla en fazla can kaybının olduğu ülke yüzde 0,14 ile Belçika.

Belçika’yı yüzde 0,06 ile Birleşik Krallık, İspanya ve İtalya takip ediyor. Türkiye’de ise nüfusa oranla Kovid-19 kaynaklı can kaybı yüzde 0,01 seviyesinde.

John Hopkins Üniversitesi’nin paylaştığı verilere göre bazı ülkelerdeki nüfusa kıyasla ölüm oranları şu şekilde:

 • ABD: %0,04
 • Belçika: %0,08
 • Brezilya: %0,02
 • İspanya: %0,06
 • İtalya: %0,06
 • Hindistan: %0,0009
 • Almanya: %0,01
 • Birleşik Krallık: %0,06
 • Fransa: %0,04
 • Çin: %0,0003
 • Rusya: %0,01
 • Türkiye %0,01

Dünya

Hapis cezası bittiği halde 5 yıl daha cezaevinde kaldı: Kimse bana haber vermedi ki

Samoa’da 2008’de cezaevine giren Sio Agafili’ye verilen iki cezanın eş zamanlı olarak çekildiği fark edilmeyince Agafili cezası bitmesine rağmen 5 yıl daha cezaevinde kaldı.

Published

on

By

Hapis cezası bittiği halde 5 yıl daha cezaevinde kaldı: Kimse bana haber vermedi ki
Reklamlar

45 yaşındaki Sio Afagili’nin normal şartlarda 2015’in Aralık ayında tahliye edilmesi gerekiyordu. Agafili, bu sene başka bir konu için mahkemeye gittiğinde hakim hatayı fark etti.

Üç çocuk babası olan Agafili, Samoa Observer’a verdiği röportajda, “Kimse bana hapis cezamın ne zaman biteceğini söylemedi ki” dedi.

“Parmaklıklar arkasında günleri takip etmeyi bıraktım” diyen Agafili, “Ne zaman çıkacağım hakkında pek bir şey hatırlamıyordum. Sadece cezamı çekmem gerektiğini biliyordum” ifadelerini kullandı.

Agafili ilk olarak 2008’in Kasım ayında hırsızlıktan suçlu bulunmuş ve 7 yıl hapis cezasına çaptırılmıştı. Samoalı adam iki ay sonra başka bir hırsızlık davasında da suçlu bulundu ve 5 yıl hapis cezasına çaptırıldı. Samoa yasalarına göre Agafili’nin bu iki cezayı aynı anda çekmesi ve 2015’in Aralık ayında serbest bırakılması gerekiyordu.

Okumaya Devam Et

Dünya

Hindistan’da yıldırım isabet eden 116 kişi öldü

Hindistan’ın farklı bölgelerinde gök görültülü sağanak sırasında yıldırımların isabet etmesi sonucu 116 kişi yaşamını yitirdi.

Published

on

By

Hindistan’da yıldırım isabet eden 116 kişi öldü
Reklamlar

India Today gazetesinin haberine göre Bihar eyaleti yerel hükümeti, Bihar eyaletinin farklı bölgelerinde gök gürültülü sağanakla düşen yıldırımlar nedeniyle 92 kişinin öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Ayrıca Uttar Pradesh eyaleti yerel hükümeti, yıldırımların isabeti etmesi sonucu 24 kişi hayatını kaybettiğini, 12 kişi yaralandığını açıkladı. Sağanağın etkisiyle bölgede çok sayıda bina da hasar gördü.

​Diğer yandan Başbakan Narendra Modi, ölenlerin ailelerine taziyelerini sundu.

Bihar eyaletinde, Temmuz 2019’da şiddetli yağışlar sırasında düşen yıldırımlar 39 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Güney Asya’da haziran-eylül döneminde etkili muson yağışları, her yıl büyük çaplı doğal afet ve kazalara yol açıyor. Hindistan’da her yıl 2 bin civarı kişi yıldırım çarpmaları sonucu hayatını kaybediyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Kafasına bıçak saplandı, hiçbir şey olmamış gibi görgü tanıklarıyla sohbet etti!

Hastaneye kaldırılan 36 yaşındaki adamın durumunun stabil olduğu belirtildi

Published

on

By

Kafasına bıçak saplandı, hiçbir şey olmamış gibi görgü tanıklarıyla sohbet etti!
Reklamlar

New York Şehri’nin Harlem bölgesinde bir adam bıçaklı saldırıya uğradı. Adam, saldırıdan ufak yaralarla kurtulsa da kafasına saplanmış bıçakla ambulansın etrafında dolanması birçok kişiyi şaşırttı.

Instagram üzerinde paylaşılan görüntülerde ismi paylaşılmayan adamın kafasına bir bıçak saplıyken sakin bir şekilde çevresindekilerle konuştuğu ve FDNY ambulansına yürüdüğü görülüyor.

New York Post’un aktardığına göre görgü tanıklarından biri, “Hiç hissetmiyormuş gibi duruyordu. Ambulansa binmeyi reddetti” diye konuştu.

Yakınlardaki bir mağazada çalışan ve olaya tanık olan bir güvenlik görevlisi de, “Travmatize oldum. Sanki bir korku filmi sahnesinin içine düştüm” ifadelerini kullandı.

Polis, 36 yaşındaki Harlem sakininin bıçak kafatasını penetre etmediği için hayatta kalmayı başardığını ifade etti.

Harlem Hastanesi’ne kaldırılan adamın durumunun stabil olduğu ifade edildi.

Bazı görgü tanıklarına göre adam, bir kadına şiddet uygulamaya başlayınca kadın kafasına bıçak saplayarak karşılık verdi. Polis ise kadın ve adamın aynı tarafta yer alıp bir başka kişiyle kavga ettiğini söyledi.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar