Connect with us

Dünya

Korkutan rapor: Genç Koronavirüs hastaları ani inme geçirebiliyor

Corona virüsünün yeni bir tehlikesi ortaya çıktı. Virüs, hastalığı hafif geçiren 30’lu ve 40’lı yaşlardaki kişilerde inmeye neden olabiliyor.

Published

on

Korkutan rapor: Genç Koronavirüs hastaları ani inme geçirebiliyor
Reklamlar

Corona virüsünün sıradışı şekilde kanda pıhtılaşmaya neden olduğuna dair veriler her geçen gün artıyor. Pıhtılaşmanın olası sonuçlarından biri de inme.

New York’taki Mount Sinai hastanelerinde görevli Dr. Thomas Oxley ve meslektaşları beş hastanın detaylarını raporladı.

Beşi de 50 yaşın altındaki hastalar ya hafif semptomlu ya da hiç semptom göstermeyen vakalardı. İkisinde hiç semptom olmadığı, üçünde de hafif belirtiler görülmesi nedeniyle beş hasta da hastaneye yatışı yapılmadan eve gönderildi.

Ancak ilerleyen günlerde hastalardan biri hayatını kaybetti. Diğerleri de ya yoğun bakımda ya da rehabilitasyon merkezinde.

Dr. Oxley virüsün geniş anadamarlarda pıhtılaşmaya, bunun da inmeye yol açabildiğini söyledi.

Genç bireylerin inme yaşaması yaygın bir durum değil, özellikle geniş damarlarda oluşması nadir görülüyor.

Ekip, New England Journal of Medicine’da yayınlacak raporda karşılaştırma yapmak için şu sayıları paylaştı: “Servisimizde geçen 12 ay içinde her iki haftada bir, bu durumda, 50 yaş altı, 0.73 hasta tedavi ettik.” Bu da ayda iki hastadan daha az anlamına geliyor.

Pıhtılaşma ve sonucunda inmenin, hızla müdahale edilmezse ciddi sonuçları olabiliyor.

Dr. Oxley ve ekibi insanları Covid-19 ve inme semptomlarına dikkat etmeleri ve herhangi bir şüphede acil yardım hattını aramaları konusunda uyardı.

Şimdiye kadar yalnızca nefes darlığı hissedilirse ambulans çağrılmasının tavsiye edildiğini hatırlatan Oxley inme işaretlerine de dikkat edilmesi gerektiğini belirtti; kolda güçsüzleşme ve konuşma güçlüğü gibi belirtiler durumunda vakit kaybetmeden ambulans çağırılması gerektiğini söyledi.

Dünya

Hapis cezası bittiği halde 5 yıl daha cezaevinde kaldı: Kimse bana haber vermedi ki

Samoa’da 2008’de cezaevine giren Sio Agafili’ye verilen iki cezanın eş zamanlı olarak çekildiği fark edilmeyince Agafili cezası bitmesine rağmen 5 yıl daha cezaevinde kaldı.

Published

on

By

Hapis cezası bittiği halde 5 yıl daha cezaevinde kaldı: Kimse bana haber vermedi ki
Reklamlar

45 yaşındaki Sio Afagili’nin normal şartlarda 2015’in Aralık ayında tahliye edilmesi gerekiyordu. Agafili, bu sene başka bir konu için mahkemeye gittiğinde hakim hatayı fark etti.

Üç çocuk babası olan Agafili, Samoa Observer’a verdiği röportajda, “Kimse bana hapis cezamın ne zaman biteceğini söylemedi ki” dedi.

“Parmaklıklar arkasında günleri takip etmeyi bıraktım” diyen Agafili, “Ne zaman çıkacağım hakkında pek bir şey hatırlamıyordum. Sadece cezamı çekmem gerektiğini biliyordum” ifadelerini kullandı.

Agafili ilk olarak 2008’in Kasım ayında hırsızlıktan suçlu bulunmuş ve 7 yıl hapis cezasına çaptırılmıştı. Samoalı adam iki ay sonra başka bir hırsızlık davasında da suçlu bulundu ve 5 yıl hapis cezasına çaptırıldı. Samoa yasalarına göre Agafili’nin bu iki cezayı aynı anda çekmesi ve 2015’in Aralık ayında serbest bırakılması gerekiyordu.

Okumaya Devam Et

Dünya

Hindistan’da yıldırım isabet eden 116 kişi öldü

Hindistan’ın farklı bölgelerinde gök görültülü sağanak sırasında yıldırımların isabet etmesi sonucu 116 kişi yaşamını yitirdi.

Published

on

By

Hindistan’da yıldırım isabet eden 116 kişi öldü
Reklamlar

India Today gazetesinin haberine göre Bihar eyaleti yerel hükümeti, Bihar eyaletinin farklı bölgelerinde gök gürültülü sağanakla düşen yıldırımlar nedeniyle 92 kişinin öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Ayrıca Uttar Pradesh eyaleti yerel hükümeti, yıldırımların isabeti etmesi sonucu 24 kişi hayatını kaybettiğini, 12 kişi yaralandığını açıkladı. Sağanağın etkisiyle bölgede çok sayıda bina da hasar gördü.

​Diğer yandan Başbakan Narendra Modi, ölenlerin ailelerine taziyelerini sundu.

Bihar eyaletinde, Temmuz 2019’da şiddetli yağışlar sırasında düşen yıldırımlar 39 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Güney Asya’da haziran-eylül döneminde etkili muson yağışları, her yıl büyük çaplı doğal afet ve kazalara yol açıyor. Hindistan’da her yıl 2 bin civarı kişi yıldırım çarpmaları sonucu hayatını kaybediyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Kafasına bıçak saplandı, hiçbir şey olmamış gibi görgü tanıklarıyla sohbet etti!

Hastaneye kaldırılan 36 yaşındaki adamın durumunun stabil olduğu belirtildi

Published

on

By

Kafasına bıçak saplandı, hiçbir şey olmamış gibi görgü tanıklarıyla sohbet etti!
Reklamlar

New York Şehri’nin Harlem bölgesinde bir adam bıçaklı saldırıya uğradı. Adam, saldırıdan ufak yaralarla kurtulsa da kafasına saplanmış bıçakla ambulansın etrafında dolanması birçok kişiyi şaşırttı.

Instagram üzerinde paylaşılan görüntülerde ismi paylaşılmayan adamın kafasına bir bıçak saplıyken sakin bir şekilde çevresindekilerle konuştuğu ve FDNY ambulansına yürüdüğü görülüyor.

New York Post’un aktardığına göre görgü tanıklarından biri, “Hiç hissetmiyormuş gibi duruyordu. Ambulansa binmeyi reddetti” diye konuştu.

Yakınlardaki bir mağazada çalışan ve olaya tanık olan bir güvenlik görevlisi de, “Travmatize oldum. Sanki bir korku filmi sahnesinin içine düştüm” ifadelerini kullandı.

Polis, 36 yaşındaki Harlem sakininin bıçak kafatasını penetre etmediği için hayatta kalmayı başardığını ifade etti.

Harlem Hastanesi’ne kaldırılan adamın durumunun stabil olduğu ifade edildi.

Bazı görgü tanıklarına göre adam, bir kadına şiddet uygulamaya başlayınca kadın kafasına bıçak saplayarak karşılık verdi. Polis ise kadın ve adamın aynı tarafta yer alıp bir başka kişiyle kavga ettiğini söyledi.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar