Connect with us

Haber

Kolektif nedir? Kolektif kelimesinin TDK sözlüğündeki anlamı nedir?

Kolektif kelimesi özellikle yazılı kaynaklarda çok sık karşılaşılan sözcükler arasındadır. Her ne kadar halk dilinde yaygın olarak kullanılmasa bile, farklı yerlerde kişinin mutlaka karşısına çıkmaktadır. O yüzden en çok merak edilen ve TDK sözlüğünde araştırılan kelimeler arasında yer almaktadır. Peki, kolektif nedir? Kolektifin anlamı nedir? İşte TDK sözlüğüne göre kolektif kelimesinin anlamı…

Published

on

Kolektif nedir? Kolektif kelimesinin TDK sözlüğündeki anlamı nedir?

Kolektif kelimesi gündelik yaşamda pek çok kişinin karşısına çıkan sözcükler arasında yer alır. Özellikle televizyonda ya da yazılı basında sıkça karşılaşılan kelimelerden biridir. Bu yüzden birçok kişi bu kelimeleri ne anlama geldiğini öğrenmek için internet üzerinden araştırma gerçekleştiriyor.

Uzun yıllardan beri dilimizde yer alan ve günlük hayatın içerisinde sıklıkla kullanılan kelimelerden bir tanesi olan kolektif ne demek? Kolektif kelimesi oldukça sık bir şekilde karşımıza çıkması dolayısıyla kelimenin anlamını ve kökenini bilmekte fayda var. Peki kolektif kelimesinin TDK’ya göre doğru anlamı nedir?

Kolektif Nedir?

Kolektif kelimesini iki anlam üzerinden açıklamak mümkündür.

  • Birçok nesneyi ya da kişiyi içine alan, kişi ya da nesnelerin bir araya gelmesi sonucu oluşan durum,
  • Ortaklaşa,
  • Bu iki anlam üzerinden kolektif kelimesini cümle içerisinde amaca uygun kullanmak mümkün.

Kolektif Nasıl Yazılır?

Bu kelimenin kolektif mi, kollektif mi olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı kolektif şeklinde olmalıdır.

kollektif (Yanlış kullanım)
kolektif (Doğru kullanım)

Kolektif TDK Kelime Anlamı

Türk Dil Kurumu açısından kelime anlamına bakıldığında aynı şekilde Kolektif kelimesi, ‘ortaklaşa’ olarak dile gelmektedir. Bir kişi ya da bir nesnenin aynı çatı altında toplanması olarak söylenebilir.

Kolektif Kelimesinin Cümle İçinde Kullanımı

“Kolektif bir düşünce anlayışını benimsemek gerekiyor.”

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar