Connect with us

Gündem

Kılıçdaroğlu: Ne kadar yolsuzluk varsa ilk alkışlayan da sayın Devlet Bahçeli’dir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Memuru, işçisi, emeklisi, asgari ücretlisi geçinemiyor. Gazileri, şehit yakınları bağlanan aylıklarıyla geçinemiyor. Herkes büyük bir sıkıntı içinde. Bugün aldığını esnaf yarın sabah yerine koyamıyor. Saat başı etiketler değişiyor. Bütün bunları biliyoruz ama bütün bunlara rağmen diyoruz ki ‘meraklanmayın’. Biraz sıkıntı çekeceksiniz, az kaldı. Geliyor gelmekte olan. Buna inanın.” dedi

Published

on

Kılıçdaroğlu: Ne kadar yolsuzluk varsa ilk alkışlayan da sayın Devlet Bahçeli'dir

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’ndaki konuşmasında, CHP’li milletvekillerinin Kayseri’ye gittiğini, il ve ilçeleri gezip burada vatandaş ile esnafın sorunlarını dinlediğini anlattı.

Onlara üzülmemeleri gerektiğini söylediklerini ve sıkıntıları aşmak için halktan destek istediklerini bildiren Kılıçdaroğlu, vatandaşların şikayetlerinden bazılarını aktardı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri’de Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı’nın eskiden 1 ton et satıp 25 ton yem alındığını, şimdi ise 1 ton ete karşılık 15-16 ton yem alınabildiğini, gübre bayisi bir çiftçinin de bayi olmasına rağmen 40 dönüm gübresiz ekim yaptığını söylediğini ileri sürdü. Bir fırıncının, 5 ay önce çuvalını 153 liraya aldığı unun şu anda 246 liraya çıktığını, maya fiyatlarının da arttığını ifade ettiğini öne süren Kılıçdaroğlu, vatandaşın enflasyonunun yüzde 70 olduğunu savundu.

Kılıçdaroğlu, insanların geçinemediğini dile getirerek, “Memuru, işçisi, emeklisi, asgari ücretlisi geçinemiyor. Gazileri, şehit yakınları bağlanan aylıklarıyla geçinemiyor. Herkes büyük bir sıkıntı içinde. Bugün aldığını esnaf yarın sabah yerine koyamıyor. Saat başı etiketler değişiyor. Bütün bunları biliyoruz ama bütün bunlara rağmen diyoruz ki ‘meraklanmayın’. Biraz sıkıntı çekeceksiniz, az kaldı. Geliyor gelmekte olan. Buna inanın.” diye konuştu.

İlk yapacakları işlerden birinin devleti derleyip toparlamak olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, her kuruma kanuni görevlerini teslim edip bu görevlerini yerine getirmelerini bekleyeceklerini ifade etti.

Kılıçdaroğlu, devleti liyakatle, adaletle, erdemle ve bilgiyle yönetenlerin, bütün sorunları aşacağını dile getirdi.

 “Merkez Bankası’nın eli kolu bağlanmış”

Fiyat istikrarından Merkez Bankası’nın sorumlu olduğunu, ancak bunu yapacak bankanın, elinin kolunun bağlandığını ileri süren Kılıçdaroğlu, “Yukarıdan talimat veriyorlar. ‘Bunu yapmazsan seni değiştireceğiz’ diyorlar. O da sarayın talimatını yerine getiriyor ve malum bu tablo ortaya çıktı.” değerlendirmesinde bulundu.

Merkez Bankası Kanunu’na göre bankanın temel amacının fiyat istikrarını sağlamak olduğunu, bunu sağlamak için uygulayacağı para politikasını ve kullanacağı para politikası araçlarını doğrudan kendisinin belirleyeceğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, bu yetkinin bir kararnameyle Merkez Bankası’ndan alındığını ve “Fiyat İstikrarı Komitesi” kurulduğunu anımsattı.

TBMM’nin bankaya verdiği yetkinin, bir komiteye verildiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu komite hiç çalıştı mı? Bu komite bu fiyatlara, zamlara bir şey dedi mi? ‘Şu önlemlerin alınması gerekir’ diye bir rapor hazırladı mı? İlgili kişiler acaba bir araya gelip ‘yahu ne oluyor, bu kadar zam nereden geliyor, bu Türk lirası neden böyle güneş görmüş kar gibi eriyor’ diye düşündü mü? Hiç düşünmedi. Memleket bu hale geldi. Ateş pahası. Neyi tutsanız eliniz yanıyor. Merkez Bankası’na müdahale ettiler de ne oldu? Bir, 128 milyar dolar Merkez Bankası Kanunu’na aykırı olarak kayınpeder damat arasında yok edildi. 128 milyar dolar buhar oldu. Nereye gitti 128 milyar dolar? Cevabını hala almış değiliz. 128 milyar doları buharlaştırdılar. Öz malı olan ne 1 doları ne de 1 senti var Merkez Bankası’nda. Tam 35 milyar dolar eksi bakiyesi var. Doları kontrol edelim derken 128 milyar buharlaştı ve bugün dolar 10 liranın üstüne çıktı. Ne oldu Cumhur İttifakı’nın milli ve yerlilerine, ne oldu? Türk lirası tarihinde bu kadar kötü duruma düşmüş müydü? Düşmemişti.”

Kılıçdaroğlu, “Cumhur İttifakı’nın sevabına da günahına da sonuna kadar ortağız” diyen MHP lideri Bahçeli’ye sert yanıt verdi. MHP’lilere seslenen Kılıçdaroğlu, “Ne kadar yolsuzluk varsa ilk alkışlayan da sayın Devlet Bahçeli’dir. Siz hiçbir zaman MHP’nin esnaf, çiftçi dediğini duydunuz mu? Bu ülkenin en köklü partilerinden biri bu hale nasıl geldi?” dedi.

Devlet yönetilirken liyakatin esas alınması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Sadece eleştirsem diyebilirler, ‘Şu CHP de hep eleştiriyor, hiç öneri getirmedi.’ Her eleştirinin arkasına mutlaka öneriyi de getirdim.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, ülkede iğneden ipliğe her şeye zam geldiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Öyle bir duruma geldi ki Türkiye, damat ayrılırken, ‘At izi, it izine karıştı’ demek zorunda kaldı. Damat, kayınpeder birisi oturmuş paranın başına, öbürü oturmuş saraya. 128 milyar doları iç ettiler. Hedefleri şu, Türk lirası erisin, dolar yükselsin, memleket fakirleşsin, bizim servetlerimiz pula insin ve biz her şeyi ihraç edelim. Dışarıdan dolar gelsin, dolardan cari fazla oluşturalım. Cari fazla ile biz bu durumu düzeltiriz. Akıl alacak şey değil. Dünyada böyle bir şey yok. Ekonomi biliminde paranın itibarını, değerini koruyacaksın. Bunun için sadece para politikası değil, maliye politikası var. Onunla da uğraşacaksın”

Kılıçdaroğlu, son 7 yılda milli gelirin dolar bazında sürekli düştüğünü dile getirerek, “İşsizliği rekor düzeye çıkardılar. Memlekette de kara paraya umut bağladılar. ‘Baronların rüşvet paraları, uyuşturucu paraları Türkiye’ye nasıl gelir, biz buradan acaba köşeyi dönebilir miyiz?’ O uyuşturucu baronu parasını Türkiye’ye getiriyor. Bir gün tutuyor, burada aklıyor sonra yurt dışına götürüyor. Bunlar da aracılık ediyor. Sadece uyuşturucu parası mı? Hayır. Ne kadar yasa dışı para varsa aynı yöntemlerle bu paraları aklıyorlar.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Biz ekonominin kitabını yazdık” sözlerini de eleştiren Kılıçdaroğlu, Zafer Havalimanı için dolar bazında 878 bin yolcu garantisi verildiğini ancak sayının beklenenden çok düşük olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “Peki devletin Hazinesinden beşli çeteye giden para ne kadar? 4 milyon 650 bin Avro. Erdoğan’ın kitabında bu yazıyor.” dedi.

 “Tam bir finansal çöküş”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yazdığı kitabın finansal çöküşü getirdiğini savunan Kılıçdaroğlu, “Merkez Bankası eksi 35 milyar dolar. Tam bir finansal çöküş. Bir kişi her şeye egemen. O kadar komik ki Türk Hava Kurumu başkanı istifa dilekçisi vermiş, aylardır ‘istifa ettim’ diyor. İstifası kabul olmamış. Mahkemeye başvuruyor, ‘Ben istifa ettim, imza atmıyorum.’ ‘Hayır, sen orada duracaksın kayyum olarak’. Şu düzene bakın Allah aşkına.” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, sosyal çöküşün de yaşandığını iddia ederek, “Ahlaki temellerimizde ciddi zedelenmeler var. Sabah akşam dinden, imandan bahseden bu iktidar en büyük ahlaki çöküşü getirdi bu ülkeye. Uyuşturucu bataklığı içerisinde şu anda. Baronlar el üstünde tutuluyor, baronlar serbest bırakılıyor. Sebebi ne? Baron siyaseti satın almışsa o baron hapiste kalmaz.” sözlerini sarf etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “virane yerlerde uyuşturucu kullanılması halinde oranın yıkılması” yönündeki sözlerini anımsatan Kılıçdaroğlu, “Gücün yetiyorsa o baronlara neden sesin çıkmıyor? Onlara sesi çıkamaz.” dedi.

Kültürel çöküşün de başladığını ileri süren Kılıçdaroğlu, “Rüşvet alanların burnundan getireceğiz. Bu ülkede uyuşturucu satan bütün baronları bu topraklardan sileceğiz. Gencecik, fidan gibi evlatlarımız özellikle fakir ailelerin çocukları uyuşturucuya alıştırılıyor. Erdoğan ve şürekasının sesi dahi çıkmıyor. Kendi genel merkezlerindeki tabloyu görüyorlar mı? Gencecik fidan gibi çocuklar o lüks araçların içerisinde, o kokain miydi neydi, pudra şekerini çekerken, acaba bunlar hiç düşünmediler mi nereye getirdik biz bu memleketi diye?” şeklinde konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal kimlikler üzerinden siyaset yapacaklarını vurgulayarak, apartman görevlisinin, manavın, esnafın, çiftinin sorunlarını çözeceklerini söyledi.

Antalya’da özel halk otobüsü bileşenlerinin kendisini davet ettiğini ve sorunlarını aktardığını belirten Kılıçdaroğlu, esnaf bakanlığı kuracaklarını kaydetti.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar