Connect with us

Politika

Kılıçdaroğlu: En geç iki yıl içinde mülteci sorununu çözeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, mülteci sorununu çözmekte kararlı olduğunu belirterek “En geç iki yıl içinde bu kardeşlerimizin evlerini, yollarını, kreşlerini, hastanelerini, okullarını yapacağız ve diyeceğiz ki; buyurun kardeşim bak Suriye’de evini, yolunu, hastaneni, kreşini yaptık” ifadesini kullandı.

Published

on

Kılıçdaroğlu: En geç iki yıl içinde mülteci sorununu çözeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ihlamur Kasrı’nda düzenlenen ‘Kanaat Önderleri, Muhtarlar ve STK Buluşması’nda yaptığı konuşmada, devletin ön yargı, kin, öfke ve kuşkuyla değil akıl, mantık, istişare, bilgi ile birikimle yönetilebileceğini söyledi.
Devleti yönetecek kişinin bütün vatandaşlarına eşit mesafede olması, herkesi kucaklaması ve adil olması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, adil olmazsa toplumda ayrışma ve kutuplaşmanın yaşanacağını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, devleti yöneten kişinin israftan kaçınması, liyakate önem vermesi gerektiğini vurgulayarak, “Yani bir arkeoloğu getirip ‘Sen hakimlik yap’ diyemezsiniz, bir hakimi ameliyata sokup ‘Sen gel ameliyat yap’ diyemezsiniz. Herkes kendi alanında yetişmek, iş bölümünün gereği olarak görevini yapmak zorundadır. Eğitimin temel felsefesi de budur zaten. İşi ehline teslim etmek gibi temel bir kuralımız var” diye konuştu.

‘IMF’den para almışız, Merkez Bankasının kasasına koymuşuz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası rezervleriyle ilgili açıklamalarına da değinen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Devleti yöneten kişi, ‘Merkezi Bankasının rezervi 109 milyar dolar oldu, yakında 115 milyar dolar olacak.’ dedi. 6,5 milyar da IMF’den gelecek ama IMF’yi söyleyemiyor. 115 milyar dolar kimin parası, benim param mı? Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin parası. Çin’den, Katar’dan, Güney Kore’den borç almışız, IMF’den para almışız, getirmişiz Merkez Bankasının kasasına koymuşuz, ekonomideki adı swap, başkasından almışız, kendi kasamıza koymuşuz ama bu para bizim paramız değil, başkalarının parası. Peki gerçekte Merkez Bankasının döviz rezervi nedir? O rakamı da vereyim -53 milyar 200 milyon dolar. Eksi, artı değil.”

‘Neredeyse hepsi cepheden silahını alıp Türkiye’ye gelmiş gençler’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sığınmacı konusuna ilişkin ise öteden beri Türkiye’nin, ‘Yurtta barış, dünyada barış’ ekseninde bir dış politika oluşturması gerektiğini, bütün komşularıyla ilişkilerini iyi bir zeminde götürmek zorunda olduğunu savunduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu, resmi kayıtlara göre Türkiye’de 3 milyon 600 bin, gayri resmi kayıtlara göre ise 5 milyon Suriyeli olduğunu, iki yıl önceki resmi rakamlara göre Türkiye’nin bu insanlara 40 milyar dolar para harcadığını söyledi.

“Bu insanlar ne olacak?” sorusunu soran Kılıçdaroğlu, “Bu yetmedi şimdi Afganistan’dan geliyor. Üstelik binlerce kilometreyi aşarak Türkiye’ye geliyor. Bir kişi, 10 kişi, 100 kişi değil. Suriye’deki gibi kadın, çocuk, yaşlı genç de değil. Hepsi genç, neredeyse hepsi cepheden silahını alıp Türkiye’ye gelmiş gençler. Ne olacak, ne yapacaksınız? Karşı çıkıyorum, yapmayın diyorum” ifadelerini kullandı.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar