Connect with us

Dünya

Karantina sırasında Rusya’daki sokak hayvanlarına nasıl bakıldı, nasıl hayatta kaldı?

Rusya’da salgın sırasında gönüllüler evde ya da hastanede kalmak zorunda olanların hayvanlarını geçici olarak sahiplendi, sokaktaki hayvanları besledi. Bazı gönüllüler de evden çıkamayan kişilerin köpeklerini alıp gezdirdi.

Published

on

Karantina sırasında Rusya’daki sokak hayvanlarına nasıl bakıldı, nasıl hayatta kaldı?
Reklamlar

Rusya’da sokak hayvanlarına yardım eden gönüllü kuruluşlar uzun zamandır mevcut, fakat bu yıl koronavirüs nedeniyle uygulanan karantinanın getirdiği yeni ihtiyaçlar doğrultusunda gönüllüler çalışmalarında bazı değişiklikler yaptı.

Sözgelimi yaşlı bir adam hastalanıp karantinaya alındığında iki köpeğine bakacak kimse yoktu. Bu nedenle Rusya’nın hayvan bakım gönüllüleri imdatlarına yetişti.

Moscow Times’ın aktardığına göre, başkent Moskova’daki bir veteriner kliniğinin sahiplerinden Yekaterina Posisayeva ve başka gönüllüler bir araya gelip hastaneye kaldırılan veya karantinaya alınan kişilerin hayvanlarına nasıl yardım edebileceklerini görüştü. Başta kliniği hayvanlar için geçici bir ev olarak kullanmayı düşünseler de kısa süre sonra 350’den fazla kişi köpek, kedi, papağan ve kaplumbağaların bakımını üstlenmeyi teklif etti.

Bazı hastaların hayvanları için geçici ev bulunması gerekmiyordu, ancak sözgelimi köpeklerinin gezdirilmesi ya da onlara yiyecek satın alınmasına ihtiyaçları vardı.

Sıfır temasla başkalarının köpeklerini gezdirdiler

Süreç ise kesinlikle sıfır temasla gerçekleşti. Köpek sahibi tarafından tasmasıyla kapının önüne bağlanıyor, gönüllü de gelip onu gezintiye çıkarıyor ve tekrar kapıya getirip zili çalıyordu. Böylelikle ev sahibi köpeğinin geldiğini anlayıp onu içeriye alıyordu.

Karantina sırasında Rusya’daki sokak hayvanlarına nasıl bakıldı, nasıl hayatta kaldı?

150 hayvandan 90’ı yuva buldu

Moskova’daki bir başka proje de ‘Eve Teslimle Mutluluk’ isimli bir projeydi. Margariya Kondratyeva isimli bir kişi sosyal medyada başka ülkelerdeki boş barınakların gösterildiği videoları gördüğünde, karantinadaki insanların bir hayvan sahiplenmek isteyebileceği düşüncesi aklına geldi. Bir gönüllü grubu oluşturan Kondratyeva, barınaklar ve başka kuruluşlarla temasa geçip nisan ayında çevrimiçi bir maraton başlattı. 150 köpek ve kediden yaklaşık 90’ı kendilerine yeni bir yuva buldu, sadece 7’si geri gönderildi.

Yıllardır hayvan bakımıyla uğraşan Nika Mogilevskaya da mayıs ayında 50 hayvanı sahiplendirdiklerini belirtti.

Moskova’daki kedilerin kurtarılması ve isteyenlerin sorularını iletebilmesine yönelik acil durum hattı gibi projeler yapan Anna Feldman de nisan ayında sokak hayvanlarının beslenmesi için #NAKORMI hashtag’ini başlattı. Böylece her bölgede gönüllüler mama satın alarak hayvanları besledi.

Veteriner kliniği ağı hayvanlara yardım etti

Galina Şlyahova’nın kurucusu olduğu sivil toplum kuruluşu Sosyal Veteriner Merkezi’nin de zor durumdaki hayvanlara yardım için bir veteriner kliniği ağı bulunuyor. Kuruluşun Moskova, Gelencik, Krasnodar ve Lipetsk’te klinikleri var. Yakın zamanda da ‘Krizle İyilikle Mücadele’ isimli bir kitlesel fonlama kampanyası başlattılar. Acil durumlarda ve yaralanmalarda veteriner merkezleri yardıma koşuyor. Hayvan barınakları da yeterli ekipmanları olmadığında onlara başvuruyor.

Şlyahova, “Sokak hayvanları ve sahiplerinin masraflarını karşılayamadığı hayvanlara yardım ediyoruz. Bazen ücretsiz bakım yapıyoruz, ancak faaliyet gösterdiğimiz süre boyunca kimse bunu suistimal etmedi” dedi.

Kuruluş hayvan barınaklarının yeniden inşası gibi projeler yürütüyor.

Küçük kasabalar da boş durmadı

Rusya’nın küçük kasabalarında daha az kuruluş olsa da gönüllü sayısı oldukça fazla. Lipetsk’te Veles isimli bir grup hayvanlara yardım ediyor. Grup salgın sırasında her zaman yaptıkları destek çalışmalarına devam ederken, evde kalmak zorunda olan yaşlıların köpeklerini gezdirmeye başladı.

Novgorod bölgesindeki Staraya Russa’daki 60 köpeğin bulunduğu Drujok Barınağı’nın sahibi Margarita Levakova da “Köpekleri kafe ve restoranların artıklarıya besliyorduk. Ancak şimdi onlar için yemek yapmamız veya kuru mama vermemiz gerekiyor. Gönüllüler, dükkanlar, bölge sakinleri ve hatta yerel kent meclisinden bir vekil bize yardım ediyor” dedi.

Tula’daki bir hayvan gönüllüsü olan Yana Zvereva da karantina sırasında hayvan sahiplendirme çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

Dünya

Hindistan’da yıldırım isabet eden 116 kişi öldü

Hindistan’ın farklı bölgelerinde gök görültülü sağanak sırasında yıldırımların isabet etmesi sonucu 116 kişi yaşamını yitirdi.

Published

on

By

Hindistan’da yıldırım isabet eden 116 kişi öldü
Reklamlar

India Today gazetesinin haberine göre Bihar eyaleti yerel hükümeti, Bihar eyaletinin farklı bölgelerinde gök gürültülü sağanakla düşen yıldırımlar nedeniyle 92 kişinin öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Ayrıca Uttar Pradesh eyaleti yerel hükümeti, yıldırımların isabeti etmesi sonucu 24 kişi hayatını kaybettiğini, 12 kişi yaralandığını açıkladı. Sağanağın etkisiyle bölgede çok sayıda bina da hasar gördü.

​Diğer yandan Başbakan Narendra Modi, ölenlerin ailelerine taziyelerini sundu.

Bihar eyaletinde, Temmuz 2019’da şiddetli yağışlar sırasında düşen yıldırımlar 39 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Güney Asya’da haziran-eylül döneminde etkili muson yağışları, her yıl büyük çaplı doğal afet ve kazalara yol açıyor. Hindistan’da her yıl 2 bin civarı kişi yıldırım çarpmaları sonucu hayatını kaybediyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Kafasına bıçak saplandı, hiçbir şey olmamış gibi görgü tanıklarıyla sohbet etti!

Hastaneye kaldırılan 36 yaşındaki adamın durumunun stabil olduğu belirtildi

Published

on

By

Kafasına bıçak saplandı, hiçbir şey olmamış gibi görgü tanıklarıyla sohbet etti!
Reklamlar

New York Şehri’nin Harlem bölgesinde bir adam bıçaklı saldırıya uğradı. Adam, saldırıdan ufak yaralarla kurtulsa da kafasına saplanmış bıçakla ambulansın etrafında dolanması birçok kişiyi şaşırttı.

Instagram üzerinde paylaşılan görüntülerde ismi paylaşılmayan adamın kafasına bir bıçak saplıyken sakin bir şekilde çevresindekilerle konuştuğu ve FDNY ambulansına yürüdüğü görülüyor.

New York Post’un aktardığına göre görgü tanıklarından biri, “Hiç hissetmiyormuş gibi duruyordu. Ambulansa binmeyi reddetti” diye konuştu.

Yakınlardaki bir mağazada çalışan ve olaya tanık olan bir güvenlik görevlisi de, “Travmatize oldum. Sanki bir korku filmi sahnesinin içine düştüm” ifadelerini kullandı.

Polis, 36 yaşındaki Harlem sakininin bıçak kafatasını penetre etmediği için hayatta kalmayı başardığını ifade etti.

Harlem Hastanesi’ne kaldırılan adamın durumunun stabil olduğu ifade edildi.

Bazı görgü tanıklarına göre adam, bir kadına şiddet uygulamaya başlayınca kadın kafasına bıçak saplayarak karşılık verdi. Polis ise kadın ve adamın aynı tarafta yer alıp bir başka kişiyle kavga ettiğini söyledi.

Okumaya Devam Et

Dünya

Dünya Sağlık Örgütü: Kovid-19 çekip gitmiyor, aksine salgın büyüyor

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, vaka ve ölüm sayılarının artmaya devam ettiğini kaydetti

Published

on

By

Dünya Sağlık Örgütü: Kovid-19 çekip gitmiyor, aksine salgın büyüyor
Reklamlar

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Kovid-19 çekip gitmiyor. Aksine, pandemi büyüyor. Vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor” dedi.

Ghebreyesus, Birleşmiş Milletler (BM) Kamu Hizmeti Günü nedeniyle video konferans yöntemiyle düzenlenen programın açılışında konuştu.

Kamuda görevli sağlık çalışanlarının durumuna değinen Ghebreyesus, “Sağlık çalışanlarının ihtiyacı olduğu şekilde vardiyalar arasında kalacakları güvenli bir yer temin ederek ve fiziksel güvenliklerini sağlayarak damgalanma, taciz ve saldırılara karşı korunmalarını sağlamalıyız” dedi.

Ghebreyesus, ülkelere çağrıda bulunarak, güvenli şekilde hizmet verebilmeleri için sağlık çalışanlarının desteklenmesi ve korunması gerektiğini vurguladı.

Sağlık çalışanlarına gerekli ekipman ve malzemelerin de sağlanması gerektiğinin altını çizen Ghebreyesus, sağlıklı bir toplum için mevcut sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi ve sağlık ve sosyal hizmetlerde daha çok iş fırsatı oluşturulmasının önemine işaret etti.

Konuşmasında, Kovid-19 salgınının gidişatına da değinen Ghebreyesus, “Kovid-19 çekip gitmiyor. Aksine, pandemi büyüyor. Vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor” uyarısında bulundu.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar