Connect with us

Çevre

Kaplumbağaların kurtarıcısı “Kaptan June” için şükran geçişi yapılacak

Muğla’daki Dalyan Kanalı’nda; “Kaptan June” olarak tanınan, ömrünü doğa koruma mücadelesine adayan ve İztuzu’ndaki caretta carettaların kurtarılması için verdiği mücadele ile bilinen İngiliz June Haimoff için kanolarla “Kaptan June Şükran Geçişi” etkinliği düzenlenecek.

Published

on

Kaplumbağaların kurtarıcısı "Kaptan June” için şükran geçişi yapılacak

Muğla’daki Dalyan Kanalı’nda; “Kaptan June” olarak tanınan, ömrünü doğa koruma mücadelesine adayan ve İztuzu’ndaki caretta carettaların kurtarılması için verdiği mücadele ile bilinen İngiliz June Haimoff için kanolarla “Kaptan June Şükran Geçişi” etkinliği düzenlenecek.

1922 yılında İngiltere’de doğan ve 35 yıldır Muğla’nın Ortaca İlçesi’ne bağlı Dalyan’da yaşayan June Haimoff’a; doğanın korunması için verdiği mücadele için teşekkür etmek amacıyla bir etkinlik düzenlenecek.

Eğitim Sen Köyceğiz Temsilcisi Hasan Beldek öncülüğünde; Su ve Doğa Sporları Dayanışma Derneği, Dalyan Turizm Tanıtım Sosyal Gelişim ve Eğitim Vakfı, Köyceğiz Turizm ve Doğayı Koruma Derneği, Outdoorizmir Spor Kulübü Derneği, Amazonlar Dragon Kadın Kürek Takımı, İzmir Uzakyol Kaptan ve Baş Mühendisleri Derneği, Köyceğiz Turizm İşletmecileri Derneği, Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği, Dalyan Delta Spor Kulübü, Ören Doğa Sporları Kulübü Derneği iş birliği ile Haimoff için “Kaptan June Şükran Geçişi” yapılacak.

“Kaptan June Şükran Geçişi” etkinliğinde; 2 Ekim 2021 Cumartesi günü saat 08.00’de Dalyan Çekek alanında toplanacak 100 kanocu, şükran geçişi ile Dalyan Kaunos Çay Bahçesi önüne gelerek June Haimoff’u selamlayacak.

Akşam saat 20.00’da Kaptan June Belgeseli gösterimi ile devam edecek etkinlik sonrasında, Dil Tengi Müzik Grubu konser verecek.

3 Ekim 2021 Pazar günü ise etkinliğe katılan vatandaşların Köyceğiz Gölü’nden hareket edip Mantık Burnu, Nasuh Dede ve Köyceğiz Kordon’a gelmesi ile etkinlik sonlandırılacak.

Etkinliğin koordinatörlüğünü yapan Eğitim Sen Köyceğiz Temsilcisi Hasan Beldek, tüm doğa dostlarını etkinliğe davet edip, şunları söyledi:

“Çevre eylemleri genelde protesto gibi oluyor Türkiye’de. İlk kez etkili, sonuç alıcı bir çevre eylemine adım atmış ve 99 yaşına gelmiş bir çevre eylemcisine teşekkürlerimizi iletmek için bir araya geleceğiz. Muğla bölgesi çok sorunlu bir bölge neredeyse her hafta, protesto amaçlı bir araya geliyoruz. Bizde bu sefer de çevre eylemcisine teşekkür amaçlı bir araya gelelim dedik. Etkinliğimiz iki gün sürecek. Şimdiden oldukça yoğun ilgi var. Tüm doğa dostlarımızı etkinliğimize bekliyoruz.”

JUNE HAİMOFF KİMDİR?

Dalyan halkının “Kaptan June” olarak hitap ettiği June Haimoff, 1922’de İngiltere’de doğdu. Dalyan’a ilk defa, 1975 yılında teknesiyle geldi ve Ekincik Koyu’na demirledi. Daha sonraki yıllarda da tatilini Dalyan’da geçirdi. Dalyan’a 1986’daki gelişinde İztuzu Plajı’nda bir barakada ve teknesinde yaşamaya başladı. Bu dönemde geceleri yumurta bırakmak için kumsala gelen deniz kaplumbağaları ile karşılaştı. Nesli tükenmeye yüz tutmuş bu kaplumbağaları gözlemleyerek bu sahillere nasıl, ne zaman geldikleri, yumurtlama, üreme ve Akdeniz’e geri dönüşleri hakkında araştırmalar yaptı.

Caretta Caretta’ların yuvalama ve yaşam alanı olan İztuzu Sahili’nde otel yapılmak istendiğini öğrendiğinde bir kampanya başlatarak dünyanın ilgisini bu kumsala çekti ve girişimin durdurulmasını sağladı. Ankara’da, dönemin Başbakanı Turgut Özal ile de görüşen Haimoff, Özel Çevre Koruma Kurumu’nun kurulmasında katkı verdi. Çevre mücadelesini, 2002 yılında Britanya’da yayınladığı “Captain June and the Dalyan Turtles” kitabında anlattı. Kitap aynı yıl “Kaptan June ve Kaplumbağalar” adıyla Türkçeye çevrildi. 2011 yılında Dalyan’da Kaptan June Deniz Kaplumbağalarını Koruma Vakfı’nı kurdu. Haimoff, halen Köyceğiz Gölü, Dalyan ve çevresindeki doğa mücadelesini sürdürüyor.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar