Connect with us

Ekonomi

Kapalıçarşı esnafı, yüzde 40 aidat zammına tepki gösterdi

Kapalıçarşı esnafı aidatlara yapılan zamlara tepki gösterirken, Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş yapılan zammın asgari ücret ve maliyet artışından kaynaklandığını söyledi.

Published

on

Kapalıçarşı esnafı, yüzde 40 aidat zammına tepki gösterdi

Kapalıçarşı’da 3 bin 500 işyerinin aidatlarına yapılan yüzde 40 zam, esnafın tepkisini çekti. Pandemi döneminde birçok esnafın zarar ettiğini söyleyen çarşı sakinleri, yapılan zam oranının düşürülmesini istiyor.

Pandeminin küresel ekonomide yaşattığı kriz nedeniyle güçlükle ayakta kalmaya çalışan tarihi Kapalıçarşı esnafı, yönetimin yaptığı yüzde 40 aidat zammına tepki göstermeyi sürdürüyor.

560 yıllık geçmişi olan çarşıda; 350 vakıf, 2 bin 100 şahsi mülk olmak üzere toplam 3 bin 500 esnaf bulunuyor. 2016 yılında çarşı derneğinin devir kararı alması sonrasında, yeni yönetim seçimle belirlenmişti.

Kiralarını dahi ödemekte zorlandıklarını, birçok dükkanın uzun süre kapalı kaldığını söyleyen esnaf, son olarak 2020’de aidatlara yüzde 15 zam yapıldığını belirtti.

“Personel sayısı azalmasına rağmen aidatlar sürekli artıyor”

Yönetimin yüzde 40 artırılan aidatla ilgili kendilerine herhangi bir geçerli sebep sunmadığını ileri süren Kapalıçarşı esnafı, zammın yasal olarak tebliğ edilmemesine rağmen tahsil edilmeye başlandığını belirtti.

Eski yönetim döneminde çarşıda 58 güvenlik görevlisi bulunduğunu, şimdi ise sayının 44’e indiğine de dikkat çeken esnaf, “O dönemde 2,4 milyon TL bütçemiz vardı. Personel sayısı azalmasına rağmen aidatlar sürekli katlanıyor” diye konuştu.

Aidat ödemeyen icraya verilecek

Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş ise, artışın son 2 yılı kapsadığını ve aldıkları kararların tümüyle hukuki olduğunu ifade etti. Kat Malikleri Kanunu uyarınca gelir ve gider dengesini gözeterek bütçeyi oluşturmak ve salınımını yapmanın görev ve yetkileri dâhilinde yer aldığına da vurgu yapan Kurtulmuş, “Kanun bize, ‘bütçeni yap parayı topla’ talimatını veriyor. Dolayısıyla aidat vermeyen icrayla verecek. Projenin yüzde 80’i güvenlik ve temizlik maliyeti nedeniyle oluştuğundan, her yıl en az asgari ücret büyüme oranında artış gösteriyor” dedi.

“Hizmet maliyeti arttı”

Fatih Kurtulmuş, yapılan zammın nedenini şöyle açıkladı:

“Aidatlara yüzde 40 zam yapmamızın sebebi, 2020 yılında 6 milyon 835 bin liralık hizmet maliyetini onaylamamız. 2021’de asgari ücret yüzde 21,56 oranında yükselirken, 2021 yılı hizmet maliyetleri bir önceki yıla göre yüzde 22,77 arttı. 2021 yılında yönetim kurulu, toplam 8 milyon 400 bin liralık projeyi onayladı. 2020’de esnafın aidat borcu 6 milyon lirayken, 2021 yılında bu bedel 8 milyon 400 bin liraya yükseldi. Buna göre aidatların matematiksel artış oranı yüzde 39,25 olarak yansıdı”

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar