Connect with us

Dünya

Kanada Başbakanı: ‘İşimi kaybeder miyim, param biter mi diye düşünmeyin, sağlığınıza odaklanın’

Kanada salgınla mücadele için kesenin ağzını açtı: Trudeau, ‘Hiçbir Kanadalı bu zor zamanlarda endişelenmemeli’ dedi

Published

on

Kanada Başbakanı: ‘İşimi kaybeder miyim, param biter mi diye düşünmeyin, sağlığınıza odaklanın’
Reklamlar

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 82 milyon dolarlık bir yardım paketini devreye sokan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Hiçbir Kanadalı bu zor zamanlarda kirası ödemek ya da yiyecek satın almak konusunda endişelenmemeli” dedi.

Eşinin koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından evinde karantinada bulanan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, burada gazetecilere açıklamada bulundu.

Salgınla mücadele için hayata geçirilen yardım paketi hakkında bilge veren Trudeau, hem vatandaşlara hem de işletmelere destek olmak adına maaş sübvansiyonları, gelir desteği, vergi ertelemesi gibi maddelerin de yer aldığı 82 milyon dolarlık bir bütçe ayırdıklarını belirtti.

Gelirin yüzde 3’ü ayrıldı

Bunun 27 milyarının doğrudan destek, kalanınsa vergi ertelemesi aracılığıyla firmalara likidite sağlamak şeklinde olacağı kaydedildi. Söz konusu miktarın, Kanada’nın gayrisafi milli hasılasının yüzde 3’ünden biraz daha fazlasına denk geldiği vurgulandı.

Pakete göre, nisan ayı sonuna kadar yapılması gereken vergi ödemeleriağustos ayına kadar ertelenecek, işleri duran küçük işletme sahiplerine de para yardımı yapılacak.

‘Kimse mağdur edilmeyecek’

Kimsenin mağdur edilmeyeceğini açıklayan Trudeau, çocuklu ailelereverilmekte olan çocuk yardımının da artırılacağını duyurdu. Ayrıca bakım evlerinde kalan evsiz ve yaşlı insanlar için ise gıda ve ilaç yardımının hızlandırılacağını ve destekleneceğini ekledi.

‘İşimi kaybeder miyim, param biter mi diye düşünmeyin’

Alınan önlemlerin Kanada ekonomisi üzerinde olumsuz bir etki yaratmayacağını vurgulayan Justin Trudeau, “Hiçbir Kanadalı bu zor zamanlarda kirasını ödemek ya da yiyecek satın almak konusunda endişelenmemeli” dedi.

Trudeau, “Kim olursanız olsun ya da ne yaparsanız yapın, bu, kendi sağlığınıza ve komşularınızın sağlığına odaklanmanız gereken bir zaman; işimi kaybeder miyim ya da ilaç veya yiyecek almaya param yeter mi diye düşüneceğiniz bir zaman değil” ifadelerini kullandı.

Kanada’da şimdiye kadar salgın nedeniyle dokuz kişi yaşamını yitirdi, 727 kişide virüs tespit edildi.

Dünya

Hindistan’da yıldırım isabet eden 116 kişi öldü

Hindistan’ın farklı bölgelerinde gök görültülü sağanak sırasında yıldırımların isabet etmesi sonucu 116 kişi yaşamını yitirdi.

Published

on

By

Hindistan’da yıldırım isabet eden 116 kişi öldü
Reklamlar

India Today gazetesinin haberine göre Bihar eyaleti yerel hükümeti, Bihar eyaletinin farklı bölgelerinde gök gürültülü sağanakla düşen yıldırımlar nedeniyle 92 kişinin öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Ayrıca Uttar Pradesh eyaleti yerel hükümeti, yıldırımların isabeti etmesi sonucu 24 kişi hayatını kaybettiğini, 12 kişi yaralandığını açıkladı. Sağanağın etkisiyle bölgede çok sayıda bina da hasar gördü.

​Diğer yandan Başbakan Narendra Modi, ölenlerin ailelerine taziyelerini sundu.

Bihar eyaletinde, Temmuz 2019’da şiddetli yağışlar sırasında düşen yıldırımlar 39 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Güney Asya’da haziran-eylül döneminde etkili muson yağışları, her yıl büyük çaplı doğal afet ve kazalara yol açıyor. Hindistan’da her yıl 2 bin civarı kişi yıldırım çarpmaları sonucu hayatını kaybediyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Kafasına bıçak saplandı, hiçbir şey olmamış gibi görgü tanıklarıyla sohbet etti!

Hastaneye kaldırılan 36 yaşındaki adamın durumunun stabil olduğu belirtildi

Published

on

By

Kafasına bıçak saplandı, hiçbir şey olmamış gibi görgü tanıklarıyla sohbet etti!
Reklamlar

New York Şehri’nin Harlem bölgesinde bir adam bıçaklı saldırıya uğradı. Adam, saldırıdan ufak yaralarla kurtulsa da kafasına saplanmış bıçakla ambulansın etrafında dolanması birçok kişiyi şaşırttı.

Instagram üzerinde paylaşılan görüntülerde ismi paylaşılmayan adamın kafasına bir bıçak saplıyken sakin bir şekilde çevresindekilerle konuştuğu ve FDNY ambulansına yürüdüğü görülüyor.

New York Post’un aktardığına göre görgü tanıklarından biri, “Hiç hissetmiyormuş gibi duruyordu. Ambulansa binmeyi reddetti” diye konuştu.

Yakınlardaki bir mağazada çalışan ve olaya tanık olan bir güvenlik görevlisi de, “Travmatize oldum. Sanki bir korku filmi sahnesinin içine düştüm” ifadelerini kullandı.

Polis, 36 yaşındaki Harlem sakininin bıçak kafatasını penetre etmediği için hayatta kalmayı başardığını ifade etti.

Harlem Hastanesi’ne kaldırılan adamın durumunun stabil olduğu ifade edildi.

Bazı görgü tanıklarına göre adam, bir kadına şiddet uygulamaya başlayınca kadın kafasına bıçak saplayarak karşılık verdi. Polis ise kadın ve adamın aynı tarafta yer alıp bir başka kişiyle kavga ettiğini söyledi.

Okumaya Devam Et

Dünya

Dünya Sağlık Örgütü: Kovid-19 çekip gitmiyor, aksine salgın büyüyor

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, vaka ve ölüm sayılarının artmaya devam ettiğini kaydetti

Published

on

By

Dünya Sağlık Örgütü: Kovid-19 çekip gitmiyor, aksine salgın büyüyor
Reklamlar

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Kovid-19 çekip gitmiyor. Aksine, pandemi büyüyor. Vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor” dedi.

Ghebreyesus, Birleşmiş Milletler (BM) Kamu Hizmeti Günü nedeniyle video konferans yöntemiyle düzenlenen programın açılışında konuştu.

Kamuda görevli sağlık çalışanlarının durumuna değinen Ghebreyesus, “Sağlık çalışanlarının ihtiyacı olduğu şekilde vardiyalar arasında kalacakları güvenli bir yer temin ederek ve fiziksel güvenliklerini sağlayarak damgalanma, taciz ve saldırılara karşı korunmalarını sağlamalıyız” dedi.

Ghebreyesus, ülkelere çağrıda bulunarak, güvenli şekilde hizmet verebilmeleri için sağlık çalışanlarının desteklenmesi ve korunması gerektiğini vurguladı.

Sağlık çalışanlarına gerekli ekipman ve malzemelerin de sağlanması gerektiğinin altını çizen Ghebreyesus, sağlıklı bir toplum için mevcut sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi ve sağlık ve sosyal hizmetlerde daha çok iş fırsatı oluşturulmasının önemine işaret etti.

Konuşmasında, Kovid-19 salgınının gidişatına da değinen Ghebreyesus, “Kovid-19 çekip gitmiyor. Aksine, pandemi büyüyor. Vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor” uyarısında bulundu.

Okumaya Devam Et

En Çok Okunanlar