Connect with us

Dünya

Kadın vekiller ‘sessiz kalmaları’ şartıyla üst düzey toplantılara katılabilecek

Japonya’da iktidarda olan Liberal Demokrat Parti (LDP), kadın milletvekillerinin örgütün yaptığı üst düzey toplantılara ‘sessiz kalmaları şartıyla’ artık katılabileceğini açıkladı.

Published

on

Kadın vekiller 'sessiz kalmaları' şartıyla üst düzey toplantılara katılabilecek

Japonya’da Olimpiyat Komitesi eski Başkanı Yoshiro Mori’nin “kadınlar çok konuşuyor” söylemleri sonrası gelen baskılar sonucunda istifa etmesinin ardından ülkede kadınlarla alakalı yeni bir tartışma gündemi daha oluştu.

LDP Genel Sekreteri Toshihiro Nikai, üst düzey kurul toplantılarına beş kadın milletvekilinin katılabileceğini ve bu şekilde parti içerisinde hangi konuların tartışıldığını daha rahat anlayabileceğini söyledi.

Kurul üyelerinin yeniden seçildiğini hatırlatan 82 yaşındaki Nikai, bu toplantılar esnasında kadınların gözlemci konumunda yer alacağını ve söz alma haklarının olmayacağını, eğer isterlerse kadın milletvekillerinin toplantı sonrası sekreterlik ofisine gidip görüşlerini bildirebileceğini ifade etti.

Tokyo meclisinde kadınlardan oluşan bir grup geçtiğimiz günlerde iktidar partisi LDP’ye kadınlara hükümette daha önemli ve etkin roller vermesi konusunda baskı yapmıştı.

Euronews’de yer alan habere göre, Japonya’nın eski başbakanlarından Yoshiro Mori’nin “kadınlar çok konuşuyor” söylemleri ve akabinde istifa etmesi ülkedeki gündemini koruyor. Mori, kadınların rekabetçi bir yapıya sahip olduğunu ve toplantılar esnasında biri söz alınca, diğerlerinin de konuşmak istediğini belirtmiş, yanlış anlaşılan sözleri sonrasında da özür dilemişti.

Kadın vekiller 'sessiz kalmaları' şartıyla üst düzey toplantılara katılabilecek

Yeni Olimpiyat Komitesi Başkanlığına kadın aday düşünülüyor

Japonya’da olimpiyat komitesi gelen tepkiler sonrası Mori’nin yerine kadın bir başkan seçmeyi düşünüyor. En büyük adaysa eski paten sporcusu nadir “kadın kabine üyelerinden” Olimpiyat Bakanı Seiko Hashimoto.

Dünyanın en büyük 8 ekonomisi arasında yer alan eğitim, sağlık ve teknoloji alanında zirveye oynayan Japonya’da kadınların toplum hayatında pek söz sahibi bulunmuyor. Ülke geleneklerine bağlı olan Japon halkında ataerkil bir toplum hayatı benimsenmiş durumda.

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği verilerine göre Japonya, toplumdaki kadın hakları ve cinsiyet eşitsizliği alanında 153 ülke arasında 121’inci sırada yer alıyor. Dünyanın en büyük ekonomileri arasında ise sonuncu sırada.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Abdurrahman Dilipak: "Paranın ve makamın, şehvetin böyle çabucak başımızı döndüreceğini..." Abdurrahman Dilipak: "Paranın ve makamın, şehvetin böyle çabucak başımızı döndüreceğini..."
Haber2 saat önce

Abdurrahman Dilipak: “Paranın ve makamın, şehvetin böyle çabucak başımızı döndüreceğini…”

Dilipak son yazısında, "Paranın ve makamın böyle çabucak başımızı döndüreceğini sanki hiç düşünmemiştik, nefsimize yenildik, toparlanmamız gerek" dedi.

Süleyman Soylu'dan 'hayat tarzı' açıklaması: 'Bugün herkes kendisini çok rahat ifade ediyor' Süleyman Soylu'dan 'hayat tarzı' açıklaması: 'Bugün herkes kendisini çok rahat ifade ediyor'
Politika2 saat önce

Süleyman Soylu’dan ‘hayat tarzı’ açıklaması: ‘Bugün herkes kendisini çok rahat ifade ediyor’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, partisinin düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, bugün Türkiye'de kimsenin hayat tarzına bir müdahalede bulunulmadığını öne sürdü. Erdoğan'a...

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan SADAT yöneticisine sert sözler: 'Feriştahınız gelse bizi korkutamaz' Kemal Kılıçdaroğlu'ndan SADAT yöneticisine sert sözler: 'Feriştahınız gelse bizi korkutamaz'
Politika2 saat önce

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan SADAT yöneticisine sert sözler: ‘Feriştahınız gelse bizi korkutamaz’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Van'da CHP Belediye Başkanları Çalıştayı'nda konuştu. Kılıçdaroğlu, SADAT'ın yönetcisi Ersan Ergür'ün 'sandıkla' ilgili sözlerine sert...

Erdoğan: "Birileri çıkıp 'aç kaldık' diyor. Vicdansızlık yapmayın. Aç kalan falan yok." Erdoğan: "Birileri çıkıp 'aç kaldık' diyor. Vicdansızlık yapmayın. Aç kalan falan yok."
Gündem23 saat önce

Erdoğan: “Birileri çıkıp ‘aç kaldık’ diyor. Vicdansızlık yapmayın. Aç kalan falan yok.”

DEİK Merkez Ofisi Açılışı ve Ustalara Saygı Ödül Töreni'nde konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birileri çıkıp 'aç kaldık' diyor. Vicdansızlık yapmayın....

İmamoğlu, yargılanacağı davayı değerlendirdi: 'Yurdumuzun yargıç ve savcılarına güvenmek istiyorum' İmamoğlu, yargılanacağı davayı değerlendirdi: 'Yurdumuzun yargıç ve savcılarına güvenmek istiyorum'
Gündem24 saat önce

İmamoğlu, yargılanacağı davayı değerlendirdi: ‘Yurdumuzun yargıç ve savcılarına güvenmek istiyorum’

Tüm Türkiye'deki CHP'li Belediye Başkanları, Van'da bir araya geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Van'da; gazetecilerin 1 Haziran'da yapılacak...

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar