Connect with us

Kültür Sanat

İtalyan ressam Michelangelo’nun boyu kısa çıktı

Rönesans döneminin en ünlü sanatçılarından İtalyan ressam Michelangelo Buonarroti’nin ayakkabılarını inceleyen araştırmacılar, ressamın epey kısa olduğu sonucuna ulaştı.

Published

on

İtalyan ressam Michelangelo'nun boyu kısa çıktı

Anthropologie isimli akademik dergide yayımlanan yeni araştırmada Michelangelo’nun ölümünden sonra evinde bulunan ve sanatçıya ait olduğu düşünülen üç ayakkabı incelendi.

Analiz edilen bir çift deri ayakkabı ve tek bir deri terlik, Floransa’daki Casa Buonarroti Müzesi’nde tutuluyor.

Araştırmacıların analizi, kişisel bir eşyasının ölçümü sayesinde ressamın fiziksel özelliklerini ortaya koyan ilk çalışma oldu.

Analiz sonucunda sanat devinin, 1,60 metreden daha uzun olmadığı sonucuna varıldı.

Bu keşif, İtalya’nın Avola bölgesindeki Adli Antropoloji, Paleopatoloji ve Biyoarkeoloji Araştırma Merkezi’ndeki bilim insanlarının çalışmaları sayesinde mümkün oldu.

Araştırmacılara göre söz konusu uzunluk, günümüzde Avrupalı bir yetişkin erkek için kısa gibi görünse de Michelangelo’nun hayatta olduğu sırada (1475-1564) olağandışı sayılmıyordu.

Ayakkabıları ölçerek sanatçının boyunu hesaplayan paleopatolog Francesco Galassi ve adli antropolog Elena Varotto, sonuçlarını, 16. yüzyılda yaşamış yazar ve tarihçi Giorgio Vasari’nin Michelangelo’ya dair betimlemeleriyle de karşılaştırdı.

Vasari, Michelangelo’nun omuzlarının geniş olduğunu ama vücudunun geri kalanının biraz ince kaldığını yazmıştı. Kendisi de bir ressam olan Vasari, sanatçının boyunu “ortalama” diye nitelemişti.

Araştırmada incelenen ayakkabıların boyutları da birbirine benziyordu. Bu da aynı kişi tarafından giyildikleri anlamına geliyordu.

Ayakkabılar uzun süredir Michelangelo’ya atfediliyor. Ancak bilim insanları, sanatçının evindeki bir aile üyesine ait olabileceğinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade ediyor.

Kaynak: Independent Türkçe

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar