Connect with us

Dünya

İtalya’daki teleferik kazasından kurtulan çocuğun, İsrail’e götürülmesine “insan kaçırma” soruşturması

İtalya’da mayıs ayında 14 kişinin hayatını kaybettiği teleferik kazasından kurtulan tek kişi olan 6 yaşındaki çocuğun, dedesi tarafından ülkesi İsrail’e götürülmesine ilişkin soruşturma başlatıldı.

Published

on

İtalya'daki teleferik kazasından kurtulan çocuğun, İsrail'e götürülmesine "insan kaçırma" soruşturması

Ülkenin kuzeyindeki Stresa-Mottarone teleferik hattındaki kabinin seyir halindeyken düşmesiyle yaşanan kazadan sağ kurtulan tek kişi olan 6 yaşındaki Eitan Biran’ın, dedesi tarafından İsrail’e götürüldüğünün ortaya çıkması İtalya’da gündem oldu.

İtalyan basınında çıkan haberlere göre, kazadan sonra halası Aya Biran’ın baktığı küçük Eitan, iki gün önce anne tarafından dedesi Smhuel Peleg tarafından İsviçre üzerinden özel uçakla ülkesi İsrail’e götürüldü.

Konuyla ilgili Pavia Cumhuriyet Savcılığından Savcı Yardımcısı Mario Venditti, mağdurun reşit olmaması sebebiyle ağırlaştırılmış insan kaçırma suçlamasıyla dede Smhuel Peleg ve ona yardımcı olanlar hakkında soruşturma başlattı.

Hala Aya Biran’ın avukatı Cristina Pagni de bugün yaptığı açıklamada, 1980 tarihli Lahey Çocuk Kaçırma Sözleşmesi konusunda uzman bir yargıçla, Eitan’ı İtalya’ya geri getirme konusunu görüşeceklerini bildirdi.

Diğer yandan, Eitan’ın İsrail’deki ailesi, yerel basına yaptıkları açıklamada, çocuğun başkent Tel Aviv yakınlarındaki bir hastanede tedavi gördüğünü belirtti.

Jerusalem Post gazetesine konuşan Eitan’ın anneannesi ise bunun bir kaçırma olmadığını, çocuğun İsrail’e dönmek istediğini savundu.

Bu arada, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio da bir program çıkışında gazetecilerin soruları üzerine, “Neler olduğunu tespit etmeye yönelik çalışmalarımız sürüyor, daha sonrasında müdahil olacağız.” dedi.

İtalya’nın kuzeyindeki Maggiore gölü kıyısındaki Stresa kasabasıyla yaklaşık 1500 metre yükseklikteki Mottarone kasabasını bağlayan teleferik hattındaki kabinin seyir halindeyken düşmesi neticesinde kabinde bulunan 15 kişiden 14’ü hayatını kaybetmişti.

Teleferik sisteminde, kabinin varışa 300 metre kala kabinin geri kaydığı bu sırada acil durum freninin çalışmadığı ve sonrasında taşıyıcı kablonun kopması sonucu kabinin yere çakıldığı yazılmıştı.

Kazada, anne, baba, kardeşi ile babaanne ve dedesini kaybeden Eitan, olayın ardından İtalyan makamları tarafından İtalya’da yaşayan halası Aya Biran’a emanet edilmişti. Eitan’ın İsrail’de yaşayan anne tarafından ailesi ise geçen ay çocuğun “rehin” tutulduğunu ileri sürerek, Eitan’ın halasına emanet edilmesine itiraz etmişti.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

AKP Sözcüsü Çelik İmamoğlu'nu hedef aldı: Restoranda, tatilde olmadığınız zamanda ortaya koyulan kriz yönetimi nedir? AKP Sözcüsü Çelik İmamoğlu'nu hedef aldı: Restoranda, tatilde olmadığınız zamanda ortaya koyulan kriz yönetimi nedir?
Gündem23 dakika önce

AKP Sözcüsü Çelik İmamoğlu’nu hedef aldı: Restoranda, tatilde olmadığınız zamanda ortaya koyulan kriz yönetimi nedir?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İstanbul'daki olumsuz hava koşullarına ilişkin, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi herkesi tedbire...

Özgür Özel'den Erdoğan'a: Ülkenin gerçeklerini perdelemek için linç kampanyalarından medet ummak bir acizlik göstergesidir Özgür Özel'den Erdoğan'a: Ülkenin gerçeklerini perdelemek için linç kampanyalarından medet ummak bir acizlik göstergesidir
Gündem1 saat önce

Özgür Özel’den Erdoğan’a: Ülkenin gerçeklerini perdelemek için linç kampanyalarından medet ummak bir acizlik göstergesidir

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyuna yansıyan “Gündemi belirleme konusunda güzel ivme yakaladık” sözlerine; “Tayyip Erdoğan,...

Bolu Dağı Geçidi'nde İstanbul yönü ulaşıma kapatıldı Bolu Dağı Geçidi'nde İstanbul yönü ulaşıma kapatıldı
Gündem2 saat önce

Bolu Dağı Geçidi’nde İstanbul yönü ulaşıma kapatıldı

Karayolları Genel Müdürlüğü, İstanbul-Ankara Otoyolu Bolu Dağı Geçidi Tünel İşletme Bölgesi'nde İstanbul yönünün geçici olarak ulaşıma kapatıldığını bildirdi.

AKP Grup Başkanvekili Turan'dan İmamoğlu'na tepki: 'Karda tuz, rakıda buz' böyle hayat mı olur? AKP Grup Başkanvekili Turan'dan İmamoğlu'na tepki: 'Karda tuz, rakıda buz' böyle hayat mı olur?
Gündem3 saat önce

AKP Grup Başkanvekili Turan’dan İmamoğlu’na tepki: ‘Karda tuz, rakıda buz’ böyle hayat mı olur?

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, kar yağışı sırasında Sarıyer'de bir balıkçıda yemek yediği iddia edilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)...

İmamoğlu: Havalimanı için yardım teklif ettik, 'ihtiyacımız yok' denildi İmamoğlu: Havalimanı için yardım teklif ettik, 'ihtiyacımız yok' denildi
Gündem3 saat önce

İmamoğlu: Havalimanı için yardım teklif ettik, ‘ihtiyacımız yok’ denildi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott ile bir balıkçıda yemek yerken çekilen görüntülerinin sızdırılmasıyla ilgili sert bir...

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar