Connect with us

Kültür Sanat

İtalya’da 3 bin yıllık sonsuzluk havuzu bulundu

İtalya’nın kuzeyinde yer alan Po ovasında yaklaşık 3 bin yıl önce kullanılan bir “sonsuzluk havuzu” bulundu. Bronz Çağı’na tarihlenen havuzun meşe ağacından yapıldığı belirtildi. Gökyüzünü yansıtan ve alanda ibadet edenlere başka bir alem gibi görünen üst üste binmiş iki tanktan oluşan havuzda, aynı zamanda seramik kaplar ve figürinler de dahil olmak üzere bir dizi eser de bulundu.

Published

on

İtalya’da 3 bin yıllık sonsuzluk havuzu bulundu

ABD’de yer alan Cornell Üniverstesi’nden araştırmacılar, İtalya’da, Bronz Çağı’ndan kalma bir sonsuzluk havuzu keşfetti. 3 bin yıl önce dini ritüeller için kullanılan havuzun, kabaca 12 metre uzunluğa, 7 metre genişliğe ve 3 metre derinliğe sahip olduğu belirtildi.

Bununla birlikte, bilim insanları havuzun dibinde doğaüstü ritüeller sırasında teklif olarak kullanıldığına inandıkları seramik kaplar ve figürinler de dahil olmak üzere bir dizi tarihi eser ortaya çıkardı.

MÖ 1444’TE İNŞA EDİLDİ

Araştırmacılar, radyokarbon analizi ve ağaç halkası tarihlendirmesi yöntemlerini kullanarak, alt tankın milattan önce  1444’te, üstündeki tankın ise milattan önce 1432’de inşa edildiğini belirledi.

Sonsuzluk havuzuna İtalyanca adak tankı anlamına gelen “Noceto Vasca Votiva”adı verildi. İlk olarak 2015 yılında Alpler ve Apeninler arasında yer alan Po Ovası’ndaki küçük bir tepede ortaya çıkarıldı. Ancak arkeologlar, bu dönemde devasa anıtın tarihi  ​​konusunda anlaşamadı.

FARKLI ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ KULLANILDI

Science Daily adlı bilimsel dergide yayımlanan son çalışma, havuzların tarihlerini ortaya çıkarmak için dendrokronoloji yöntemini kullanan Cornell’in sanat ve bilim profesörü Stuart Manning tarafından yönetildi. Dendrokronoloji, ağaç halkalarını tam olarak oluştukları yıla tarihlemenin bilimsel yöntemine deniliyor. Manning ve ekibi, dendrokronoloji ile radyokarbon tarihleme yöntemi ile birleştiğinde, havuzların on yıldan uzun bir süre arayla inşa edildiğini ortaya çıkardı.

Manning, “Bir arkeolojik alanda çalışırken, genellikle nispeten az örnekle, bazen ideal koşullardan daha az örnekle dendrokronoloji yapmaya çalışıyorsunuz. Çünkü 3 bin 500 yılı  görmeden  dağılıyorlar. Şu anda vahşi doğada büyüyen sağlıklı bir ağaç gibi değiller” dedi.

İtalya’da 3 bin yıllık sonsuzluk havuzu bulundu

DOĞAÜSTÜ SU RİTÜELLERİ İÇİN KULLANDI

Diğer taraftan, araştırmanın bulguları, Noceto Vasca Votiva’nın çok önemli bir toplumsal değişim anında inşa edildiğini doğruluyor ve araştırmacıların yapının doğaüstü bir su ritüeli için kullanıldığına dair teorilerini destekliyor.

Manning, “Yüzlerce yıldır işleyen tek bir yaşam biçimimiz var. Ardından, büyük yerleşimlere, daha fazla uluslararası ticarete, tekstil üretimi gibi daha fazla uzmanlığa ve defin uygulamalarında bir değişikliğe geçiş yapıyorsunuz. Dünyanın her yerinde belirli  bir model var. Neredeyse her sosyal toplulukta a büyük bir değişiklik olduğunda büyük bir inşaat çalışması başlıyor. Yani Mısır’da ilk devletleri kurduğunuzda piramitleri elde edersiniz, İngiltere’de ise Stonhenge’ı” diye konuştu.

Öte yandan, araştırmacılar, yapının bir tepenin üzerinde oturması ve içindeki düzgün tortu tabakaları nedeniyle bir zamanlar rezervuar veya kuyu olarak kullanıldığı fikrini ortadan kaldırdı. Ayrıca, devasa havuzdan su akıtacak kanallara dair herhangi bir kanıt da bulunamadı. Alt kısım ise seramik kaplar, figürinler ve çeşitli taş, ahşap ve organik eşyalarla doluydu.

Araştırmacılara göre tüm bu kanıtlar yapının bir tür doğaüstü su ritüelinde kullanıldığını gösteriyor.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar