Connect with us

Dünya

İsviçre, koronavirüs aşısına onay verdi: Aşı ücretsiz olacak

İsviçre, Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısına onay verdi. İsviçre Sağlık Bakanı Alain Berset, aşının ücretsiz olacağını açıkladı.

Published

on

İsviçre, koronavirüs aşısına onay verdi: Aşı ücretsiz olacak

İsviçre’de tedavi ve sağlık alanındaki mevzuatları düzenleyen kurum Swissmedic, Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısına onay verdi.

İngiltere, Kanada ve ABD’de “acil kullanımına” izin verilen Pfizer ve BioNTech’in aşısına, İsviçre dünyada ilk “standart prosedürlerde” onay veren ülke oldu.

Swissmedic’ten yapılan yazılı açıklamada, tüm yaş gruplarından elde edilen verilerin, aşının “yüksek etkinlik ve güvenlik şartlarını” karşıladığını gösterdiği aktarıldı.

Açıklamada, aşıya acil kullanım için değil, “standart prosedürler” kapsamında onay verildiği ve bunun da dünyada bir ilk olduğu kaydedildi.

Swissmedic Direktörü Raimund Bruhin, onay sürecinde titizlikle hareket ettiklerini belirterek, Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği aşının “güvenlik, etkinlik ve kalite” kriterlerini karşıladığını belirtti.

Bruhin, “Hastaların güvenliği, özellikle aşıların ruhsatlandırılması söz konusu olduğunda önemli bir ön şarttır” ifadesini kullandı.

İsviçre, Pfizer ve BioNTech aşının yanı sıra, Moderna ve AstraZeneca’nın geliştirdiği Covid-19 aşıları için toplam 15,8 milyon doz sipariş verdi.

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar