Connect with us

Kültür Sanat

İlk ressam robot Ai-Da yeni sergisini açtı

Ai-Da adlı bir insansı robotun çizdiği otoportreler, Londra’daki yeni bir sergide sanatseverlerle ve teknoloji meraklılarıyla buluştu.

Published

on

İlk ressam robot Ai-Da yeni sergisini açtı

Dünyanın ilk ressam robotu diye nitelenen Ai-Da’nın yaratıcılarına göre bu sergi, sanatın yalnızca insana ait olduğu fikrine meydan okuyor. Ai-Da, yapay zeka sayesinde resim yapabiliyor, nesneleri şekillendirebiliyor, hareket ettirebiliyor, göz kırpabiliyor ve konuşabiliyor. Ayrıca bir kadın gibi görünen, insan boyutuna uygun bir android sanatçı.

Robotun gözleri aslında kendisine bakmasına ve gördüklerini kopyalamasına olanak tanıyan kameralar.

İlk ressam robot Ai-Da yeni sergisini açtı

Robotik kollar, gerçekçi portreler oluşturabilen bir yapay zeka algoritması tarafından kontrol ediliyor. Aynı zamanda yapay zeka, insan sanatçıların yarattığı eser örneklerinde kullanılan teknikleri ve renk şemalarını da içeriyor.

The Guardian’a göre, Birleşik Krallık’taki Oxford Üniversitesi ve Leeds Üniversitesi’nden programcılar, robotik uzmanları ve psikologlardan oluşan bir ekip, 2017 ve 2019 arasında Ai-Da’yı geliştirdi.

İlk ressam robot Ai-Da yeni sergisini açtı

Robot adını ilk bilgisayar programcılarından biri olarak kabul edilen, Britanyalı öncü matematikçi Ada Lovelace’den ve yapay zekanın İngilizce kısaltması AI’dan aldı.

Livescience’ın aktardığına göre geçmişte Ai-Da’nın çalışmaları karmaşık matematiksel modellere dayanan soyut resimlerden oluşuyordu ve ilk sergisi 1 milyon doların üzerinde satışa sahne olmuştu.

Şimdiyse bir makinenin yaptığı ilk otoportreler ortaya çıktı. Bu eserlerden üçü 18 Mayıs 29 Ağustos arasında Ai-Da: Robotun Portresi başlıklı halka açık bir sergide yer alıyor.

İlk ressam robot Ai-Da yeni sergisini açtı

Ai-Da’nın tasarımında rol oynayan galerici Aidan Meller, “Bu görüntüler rahatsız etmek için” diyor: İnsanlığın nereye gittiğini sorgulamayı hedefliyor: Teknoloji bu kadar çok alana yayılıyorsa insanın rolü nedir?

Advertisement
2 Comments

2 Comments

  1. Pingback: 10Haber

  2. Pingback: Güne başlarken bilmek isteyeceğiniz en önemli 10 Haber | Haberci Gazete

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar