Connect with us

Dünya

Hindistan’da bir hafta içinde ikinci kez en alt kasttan bir kadın toplu tecavüz sonucu öldürüldü

Kast sisteminin en altındaki Dalit topluluğundan 19 yaşındaki bir kadının daha üst kasta mensup dört erkeğin toplu tecavüzünün ardından ölmesi sonrası, 22 yaşındaki Dalit bir kadın iki erkeğin tecavüzüne uğrayarak hayatını kaybetti.

Published

on

Reklamlar

Günde yaklaşık 90 tecavüz ihbarının yapıldığı, yıl on binlerce tecavüz vakasının kayıtlara geçtiği Hindistan’da, bir hafta içinde ikinci kez en alt kasttan bir kadın toplu tecavüzle öldürüldü.

Kast sisteminin en altındaki Dalit topluluğundan 19 yaşındaki bir kadının daha üst kasta mensup dört erkeğin toplu tecavüzünün ardından kaldırıldığı hastanede ölmesi karşısında ülke çapında protestolar düzenlenirken, yine Dalit topluluğundan 22 yaşındaki bir kadının salı günü iki erkeğin tecavüzüne uğradığı haberi geldi. Uttar Pradeş eyaletinde diğer Dalit mensubunun toplu tecavüze uğradığı yere 500 km mesafede saldırılan kadın, hastaneye götürülürken öldü.

Medyaya konuşan annesi “Bir sürücü getirip evimizin önüne attı. Çocuğum ne ayakta durabiliyor ne konuşabiliyordu” dedi.

Polis, kimliklerini açıklamaksızın iki zanlının yakalandığını ve toplu tecavüz ve cinayetle suçlandığını aktardı. Soruşturmanın devam ettiğini ve iki zanlının hızlı karar veren özel mahkemede yargılanabileceklerini söyledi.

Ölüm cezası çözüm olmadı

2012 yılında başkent Delhi’de bir otobüste yanında erkak arkadaşı varken toplu tecavüze uğrayan üniversite öğrencisinin ölmesinin ardından Hindistan’da tecavüz suçlarına ölüm cezası getirildi.

Ancak bu saldırıları durdurmaya yetmedi.

2012’deki vakanın faili 4 erkeğin mart ayında asılmasına rağmen, ülkenin cinsel şiddet sorunu aynen devam ediyor.

Koronavirüs pandemisi döneminde saldırılar arttı

Hindistan’da yaşayan 200 milyon Dalit, çok uzun zamandır ayrımcılık mağduru olmalarının üzerine koronavirüs pandemisi döneminde artan saldırılarla karşı karşıya.

Polis işbirlikçi gibi davranabiliyor

19 yaşındaki Dalit kurban 14 Eylül’deki toplu tecavüzden iki hafta sonra can verirken, polisin ölüsünü aile ve basını yaklaştırmaksızın alelacele yakması, son bir kez görmek için uğraşan aile üyelerini dövmesi de ayrıca tepki çekti.

Kadının kardeşi, polisin saldırıdan 10 gün sonra zanlıları gözaltına aldığına dikkat çekerek “Onu ölüme terk ettiler. 14 gün boyunca hayatta kalma savaşı verdi” dedi.

Gündem

Gündem20 saat ago

CHP’nin ’21 soruda FETÖ’nün siyasi ayağı’ kitapçığına toplatma ve satış yasağı kararı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, mahkeme kararıyla partisinin hazırladığı “21 soruda FETÖ’nün siyasi ayağı” adlı kitapçığa basım, dağıtım ve satış yasağı getirildiğini...

Gündem20 saat ago

Bakan Koca’dan ‘ev ziyareti’ uyarısı: Evde bulaş oranı daha yüksek

Sağlık Bakanı Koca, evde bulaş oranın daha yüksek olduğunu belirterek, “Evlere ziyaretçilerin gelmemesi hususunda bir hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz” uyarısında...

Gündem1 gün ago

İmamoğlu Covid-19’a yakalandı, AKP’li oyuncudan iğrenç paylaşımlar geldi

AKP'li kimliğiyle tanınan oyuncu Recep Terzi, Ekrem İmamoğlu'nun koronavirüse yakalanmasının ardından sevinç paylaşımları yaptı. İktidar partisinin sosyal medyadaki etkin trollerinden...

Gündem2 gün ago

CHP’li Gürsel Tekin: Türkiye pandemide olduğu gibi, yoksullukta da kırmızı alarm veriyor!

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, vatandaşların dertlerini dinlemek için Kocaelileri ziyaret etti. Tekin, Gebze’nin mahallelerindeki yoksulluğa dikkat çekerek, “Yoksulluk konusunda...

Gündem2 gün ago

Kadıköy Sağlık Müdürü: Komşularına aşure dağıtan bir teyze, koca apartmanın izolasyona alınmasına neden oldu

Kadıköy İlçe Sağlık Müdürü Neslihan Uyar, "Komşularına aşure dağıtan bir teyze, 18 kişilik koca apartmanın izolasyona alınmasına neden oldu." dedi.

Kadın

Dünya

En Çok Okunanlar