Connect with us

Gündem

HDP’li Tiryaki: Göz göre göre katliamı önlemediniz

HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, İçişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında; “Şahsınızla ilgili bir sürü iddia var. Uyuşturucu, kara para aklama… Bu iddiaların bir kısmı veya tamamı gerçek dışıdır veya iftiradır; belki de doğrudur. Bir tweet attığı için vatandaş hakkında soruşturma başlatıyorsunuz. Neden sizin hakkınızdaki iddialar ile ilgili soruşturma yürütülmüyor? Neden soruşturma başlatılması için, soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi için istifa etmiyorsunuz?” dedi.

Published

on

HDP'li Tiryaki: Göz göre göre katliamı önlemediniz

HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, İçişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında; “Şahsınızla ilgili bir sürü iddia var. Uyuşturucu, kara para aklama… Bu iddiaların bir kısmı veya tamamı gerçek dışıdır veya iftiradır; belki de doğrudur. Bir tweet attığı için vatandaş hakkında soruşturma başlatıyorsunuz. Neden sizin hakkınızdaki iddialar ile ilgili soruşturma yürütülmüyor? Neden soruşturma başlatılması için, soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi için istifa etmiyorsunuz?” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, İçişleri Bakanlığı’nın 2020 kesin hesabı ve 2022 bütçesi üzerindeki görüşmeler sürüyor.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, grubu adına söz aldı.

GÖZ GÖRE GÖRE KATLİAMI ÖNLEMEDİNİZ

Dedeoğlu ailesi. Konya’da bir Kürt aile, 7 ferdi ırkçı bir kişi ve destekçileri tarafından katledildi. Adalet Bakanı Sayın Gül, cenazelere katıldı, en ön safta görüntü verdi. Katledilen ailenin evi onlarca kişi tarafından basılmış ve tehdit edilmişti. Gözaltına alınanlar teker teker serbest bırakıldı. Dedeoğlu ailesi, onlarca kez size başvurdu. Gerekli önlemleri almadınız. Sadece seyrettiniz. Örgütlü bir şekilde katliam yaşandı. Katliama ortaklık eden herkes serbest bırakıldı. Görüntüler var. Görüntüler eve kamera yerleştirdiği için var. Aracın yanında bekleyenler, silahları alıp eve gelen, benzin bidonuyla evin yakıldığı görüntüler var. Göz göre göre gelen katliamı önlemediniz. Delil toplamadınız.

TWEET ATANI 8 GÜN GÖZALTINDA TUTUYORSUNUZ, BİR FAİLİ 18 SAAT TUTTUNUZ

Deniz Poyraz katlediliyor. İfadesinde partide kim varsa katledeceğini söylüyor. Hiç mi sorumluluğunuz yok? HDP’yi her gün hedef olarak gösterdiğiniz için hiç mi sorumluluğunuz yok. Katliamı gerçekleştirmeden önce 27 kez emniyet müdürlüğünü aramış. O kadar rahat. Katil içeri geliyor, silah sesi geliyor, karşıda polis merkezi var ama 30 dakika boyunca kimse gelmiyor. 18 saat içerisinde hiçbir ilişkisi araştırılmadan katil hakkında tutuklama kararı veriliyor. Sadece bir tweet attığı için gözaltına aldığınız kişileri 4 gün 8 gün gözaltında tutuyorsunuz. Behçet Yıldırım’ı 8 gün gözaltında tuttunuz. Bir faili 18 saat tuttunuz. Ucu siyasilere dokunur diye mi düşündünüz. Katliamın üstünü örtmeye çalışıyor oluyorsunuz. Polis memuru, Deniz Poyraz’ı katledene ‘ağabeycim’ diyebiliyor.

SİZ İŞKENCEYİ SAVUNUYORSUNUZ

Güvenlik görevlileriyle ilgili bir sürü kötü muamele iddiaları dile getiriliyor. Siz işkenceyi savunuyorsunuz, Sayın Bakan. Servet Turgut, Osman Şiban’ın helikopterden atıldığı, yüksekten atıldığı, atıldıktan sonra onlarca güvenlik görevlisi tarafından linç edilircesine darp edildiğini… dile getirdi görgü tanıkları… Servet Turgut yaşamını yitirdi. Size sorulduğunda, ‘Onlar PKK’nın milisleriydi’ dediniz. Yani ne demiş oldunuz, ‘işkence yaptık, çünkü onlar PKK’lıydı’ demiş oldunuz. Daha önce gözaltına alınmamışlardı. Haklarında soruşturma yoktu, açılmış bir dava yoktu.

MAHKEME KARARLARI SADECE YOKSULLARI MI BAĞLIYOR

Hukuk tanımaz tavrınız o kadar yaygın ki AYM barış akademisyenleri ile ilgili ‘bu suç değildir’ dedikten sonra, çıkıp ‘AYM kararı beni bağlamaz’ dediniz. Görevi mahkeme kararlarını uygulamak olan bir İçişleri Bakanlığı. Bu mahkeme kararları sadece gariban vatandaşı mı bağlıyor?

ÜLKEYİ, UYUŞTURUCU TİCARET MERKEZİ HALİNE GETİREN HÜKÜMET OLARAK HATIRLANACAKSINIZ

5 ton uyuşturucu tanınmak istendi. Hala ‘Kolombiya’ya yazı yazdık cevabını bekliyoruz’ diyorsunuz. Bir uyuşturucu baronu 7 bin 600 km geldikten sonra niye başka yerden değil de 4 bin km daha gelip Türkiye’den sokar? Kolombiya ile sizin ilişkileriniz var değil mi? Bu ülkeyi uyuşturucu ticaret merkezi haline getiren hükümet olarak anılacaksınız.

NEDEN İSTİFA ETMİYORSUNUZ?

Şahsınızla ilgili bir sürü iddia var. Uyuşturucu, kara para aklama… Bu iddiaların bir kısmı veya tamamen gerçek dışıdır, veya iftiradır; belki de doğrudur. Bir tweet attığı için vatandaş hakkında soruşturma başlatıyorsunuz. Neden sizin hakkınızdaki iddialar ile ilgili soruşturma yürütülmüyor? Neden soruşturma başlatılması için, soruşturmanın sağlıklı yürütülmesi için istifa etmiyorsunuz? ‘Kendimle ilgili savcılığa başvuracağım’ dediniz, başvurdunuz mu? Onun ismi savcılığa başvurmak olmaz Sayın Bakan. Bir kişi kendi hakkında başvuru yaparsa itirafçı olur. Eğer başvuracaksanız, bir hukukçuya sorun.

NE KADAR FAİL VARSA SİZİNLE ÇEKİLMİŞ FOTOĞRAFI VAR

Ne kadar fail varsa, bir biçimde sizinle çekilmiş bir fotoğrafı var. Bu fotoğraflar sizi ortak yapmaz. Ama sevgili Aysel Tuğluk’un annesinin gömülmesini hazmedemeyen faşistlerle karakolda fotoğraf çekindiniz.”

 

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar