Connect with us

Gazetecilik

HDP’li Gergerlioğlu: “Basın kartı imkânı dijital basın çalışanlarına da sağlanmalıdır”

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, basın kartlarının internet medyasını da kapsayacak şekilde meslek örgütleri tarafından verilmesi için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi. Gergerlioğlu, “Basın kartı imkânı dijital basın çalışanlarına da sağlanmalıdır” değerlendirmesini yaptı.

Published

on

HDP'li Gergerlioğlu: "Basın kartı imkânı dijital basın çalışanlarına da sağlanmalıdır”

“Basın Kartları, basın toplantıları ve görüşmelere katılan gazeteciler için büyük önem arz etmektedir. Son dönemde birçok gazetecinin basın kartı almak konusunda sıkıntı yaşadığı dile getirilmektedir. Eleştirel gazetecilik yapan basın kuruluşlarında çalışan gazetecilerin basın kartlarının iptal edildiği iddiaları da dönem dönem gündeme gelmektedir. Özellikle dijital basına söz konusu Basın Kanunu çerçevesinde basın kartı verilememesi, halkın bilgi edinme hakkına getirilen bir kısıtlama niteliği arz etmektedir. Çağın gereklilikleri göz ardı edilmemeli Basın kartı imkânı dijital basın çalışanlarına da sağlanmalıdır.

“DEMOKRASİ GEREĞİ ÖZGÜR BASIN”

Demokrasinin bir gereği olan özgür basının temini için ilk başta gazetecilik mesleğini ifa edenlerin basın kartına ulaşabilmesi gerektiği de şüphesizdir. Bu noktada basın kartlarının devlet tarafından verilmesi demokrasinin temini için soru işareti oluşturmaktadır. Bu soru işaretlerinin giderilmesi ve özgür basının temini adına meslek örgütleri tarafından akredite edilen Basın Kartı Kurulu kurulmalı ve basın kartı verme yetkisi bu kurulda olmalıdır.”

Advertisement
Yorum Yapmak İçin Tıklayınız

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Kadın

Dünya

sanalbasin.com üyesidir

En Çok Okunanlar